U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 sata evidentirano je 16 novih osoba pozitivnih na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem. Po tri novozaražene osobe su iz Vinkovaca i Komletinaca, dve su iz Mirkovaca te po jedna iz Antina, Cerića, Đeletovaca, Nijemaca, Rokovaca, Starih Mikanovaca, Vukovara i Županje, a nema preminulih. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 537, od kojih je 12 229 izlečenih, a ukupno je preminulo 260 osoba. Trenutno su u županiji tri osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 278 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 82 573. U samoizolaciji se nalazi 247 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je jedna pozitivna osoba iz sistema zdravstva.
Uprava KBC-a Osijek je svojim radnicima poslala interni dopis u kojem navode da, ako lekari ili medicinske sestre nisu vakcinisani, a pacijent se zarazi bolešću COVID-19, može se dokazivati da nisu preduzete sve mere zaštite koje su zdravstvenoj ustanovi na raspolaganju. Ako dođe do toga da bolnica mora isplatiti odštetu, isti se iznos može potraživati od nevakcinisanog radnika koji je zarazio pacijenta jer je bolnica kao poslodavac omogućila vakcinisanje, prenosi Glas Slavonije. Direktor KBC-a Osijek, dr Željko Zubčić, je dodao da osječka bolnica do sada nije primila ni jednu tužbu, ali zaposleni se moraju obavestiti da bolnica može tražiti moguću nadoknadu štete od njih. S ovim dopisom KBC-a Osijek slaže se i predsednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić, koji kaže da je bolnica zakonski potpuno u pravu. Ako bolnica plati odštetu i izgubi sudski proces nakon što se pacijent zarazio u bolnici i preminuo, ima pravo na tzv. regresno pravo od svog zaposlenog. Uvek postoji mogućnost da se pronađe krivac i da se traži od njega. Posete su zabranjene i svako u bolnici mora biti svestan moguće odgovornosti ako se dogodi slučaj sa smrtnim ishodom, odnosno na respiratoru i moramo biti svesni da će biti odštetnih zahteva u kojima će se dokazivati ko je bio kriv. Ako dođe do takvog slučaja, prvo će se tražiti radnik koji je u vreme događaja bio u kontaktu s pacijentom, a istovremeno je bio pozitivan na koronavirus i kao takav ga je mogao preneti, upozorava Gazić, dodajući da će Komora preduzeti sve da se medicinske sestre ne dovedu u situaciju da one budu te koje će morati dokazivati jesu li zarazile pacijenta ili nisu, piše Glas Slavonije.
Četvrti talas korone je na delu i oni u zdravstvenom sistemu koji to još nisu učinili moraju se pripremiti na činjenicu da će velik broj zaraženih generirati i veći broj pacijenta u bolnicama, piše Jutarnji list i navodi da je juče u bolnicama bilo 330 pacijenata od čega 44 na respiratoru. To je razlog zbog kojeg se danas sastaje i ekspertna grupa za covid-19 Ministarstva zdravstva nakon čijeg će sastanka biti jasnija organizacija zdravstvenog sistema za četvrti talas, piše Jutarnji. Trenutno je najviše covid-pacijenata u Infektivnoj klinici “Dr Fran Mihaljević”, u kojoj se leči njih 69, od kojih je 10 na respiratoru. U bolnici kažu kako se uglavnom radi o nevakcinisanim pacijentima. U KB-u Dubrava trenutno je 10 pacijenata s covidom, ali oni se zapravo leče od nekih drugih bolesti zbog kojih su morali biti hospitalizovani. „Osiguraćemo 120 kreveta za covid pacijente, ali u ovom trenutku dovoljno je već pripremljenih 40 kreveta. Naime, 90 kreveta biće namenjeno respiracijskom centru, 24 za intenzivnu jedinicu i 6 za pacijente na dijalizi. Sve će to omogućiti da ostatak bolnice radi normalno, a to znači da će se moći raditi ne samo hitni već i elektivni zahvati”, objasnio je za Jutarnji dr Ivica Lukšić rad bolnice u četvrtom talasu korone i dodao da u tom slučaju bolnica sa svojim radnicima može pokriti celokupni rad.
Direktorka Škole narodnog zdravlja „Dr Andrija Štampar” Mirjana Kujundžić Tiljak jutros je na HRT-u između ostalog komentarisala vakcinisanje dece rekavši da je Pfizerova vakcina registrovana za decu stariju od 12 godina. “Ja mislim da je dobro da se i deca vakcinišu, pogotovo ona bolesna, koja imaju veći rizik da dobiju teži oblik bolesti. Međutim, mi ne znamo hoće li i zdravo dete možda dobiti teži oblik bolesti”, rekla je Kujundžić Tiljak, naglasivši da se deca moraju vakcinisati uz suglasnost roditelja. Navela je i da je do sada s obe doze vakcinisano 10 odsto dece od 15 do 19 godina u Hrvatskoj.
U školske klupe će ove godine sesti najmanje đaka prvaka do sada – od 33,5 do 35,5 hiljada, piše Večernji list, ističući da na naplatu stiže pad broja rođene dece poslednjih godina, stalno smanjivanje broja učenika te iseljavanje. Još pre pet godina, u školskoj godini 2016./17., imali smo čak 42 219 učenika prvih razreda osnovne škole, a prošle godine je u školske klupe selo samo 36 950 đaka prvaka odnosno u proseku 12,8 učenika po razredu. S obzirom da Ministarstvo nauke i obrazovanja još ne raspolaže podacima o broju upisanih prvaka ove godine, procene koje je izneo demograf Stjepan Šterc o broju đaka za ovu i iduće godine su još lošije. Inače, od 2013. do prošle godine izgubili smo 51 134 svih učenika osnovnih i srednjih škola, pa je u prošloj školskoj godini čak 405 područnih škola ili više od trećine svih područnih škola te četiri matične imalo jedva do 10 učenika, prema podacima Školskog e-Rudnika, piše Večernji.