U Hrvatskoj je u protekla 24 časa zabeleženo 136 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a testirano je 1722 uzoraka, saopštio je juče ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite. Na bolničkom lečenju su 163 osobe, od kojih je 12 na respiratoru, isto kao i dan pre, a hospitalizovano je 16 novih. Preminula su dva muškarca – u Osijeku i Splitu (1937. i 1940.) s drugim pridruženim bolestima, tako da je ukupno u Hrvatskoj 173 preminulih. Sada je 2213 aktivnih slučajeva, broj pozitivnih je od prvog slučaja zaraze 8312. Oporavilo se 5926 osoba, u samooizolaciji je 7519 osoba, a od zdravstvenih radnika je 119 aktivnih i 515 u samoizolaciji. Voditelj Nacionalnog štaba i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović rekao je da su na jučerašnjem sastanku sa svim županijskim štabovima razmotrili situaciju s obzirom na povećanje broja novoobolelih te da je dogovoreno kako lokalni štabovi trebaju da preciznije definišu žarišta zaraze. Direktor HZJZ-a Krunoslav Capak ocenio je da su maturalna putovanja u ovom trenutku rizičan događaj, pa Štab nikako ne preporučuje putovanja u inostranstvo. Ukoliko se putuje po Hrvatskoj neka to bude na jedan dan, bez noćenja, naglasio je Capak.
Škola počinje 7. septembra a osnovno je pravilo da treba održavati distancu, ne mešati učenike različitih vaspitno obrazovnih grupa i pojačati higijenu, dok će maske biti obavezne samo za učenike viših razreda, ukoliko nema prostora za distancu, objavilo je Ministarstvo obrazovanja. Osnovno pravilo je da u školu ne ide onaj ko ima simptome zarazne bolesti, koji je u samoizolaciji ili ima saznanja da je zaražen Covidom-19, a osnovne postavke u suzbijanu bolesti su da treba održavati fizički razmak, smanjiti kontakt među vaspitno obrazovnim grupama, te pojačati higijenu, ličnu i prostora, rekla je Ivana Pavić Šimetin, zamenica direktora HZJZ-a i koordinatorka Radne grupe za razrađivanje i predlaganje mera za početak pedagoške, školske i akademske godine 2020./2021.U uputstvima se predlaže osiguravanje i zamenskih prostora u školi u slučaju prevelikog broja učenika u nekoj učionici kako bi se mogla provoditi distanca od 1,5 metar u osnovnoj, odnosno 2 metra u srednjoj školi. Ministar obrazovanja i nauke Radovan Fuchs ponovio je da će niži razredi osnovnih škola funkcionisati po modelu “balončića” na način da neće izlaziti iz razreda, imaće kontrolisan odlazak u sanitarne čvorove, razrednica će s njima biti celo vreme i neće se mešati s ostalim razredima. Oni neće morati nositi maske kao ni njihova učiteljica.
U Gruborima, pokraj Knina danas će biti održana komemoracija srpskim žrtvama, civilima koji su ubijeni 25. avgusta 1995. godine u operaciji “Oluja obruč”. Prvi put, dve i po decenije od tog zločina, na komemoraciji će biti funkcioneri Hrvatske – predsednik Zoran Milanović,te ministar branilaca Tomislav Medved. U selu Grubori je 25. avgusta 1995. godine ubijeno šest starijih srpskih civila i zapaljeno 20 kuća.Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu je 2010. godine podiglo optužnicu protiv trojice bivših pripadnika hrvatske Specijalne policije “Lučko” zbog ratnog zločina nad srpskim civilima.Optuženi su Franjo Drljo, koji je bio komandir grupe, Božidar Krajina i Igor Beneti, a sud u Zagrebu je 2014. doneo oslobađajuću presudu.Na ovu presudu uložena je žalba, koju je sud prihvatio pa je suđenje obnovljeno 2016. godine, Komemoraciji će prisustvovati i potpredsednik hrvatske vlade Boris Milošević i izaslanik predsednika Srbije za pitanje nestalih Veran Matić.Prisustvo ministra hrvatskih branilaca u Gruborima deo je ranijeg dogovora, prema kojem je na obeležavanju operacije “Oluja” u Kninu učestvovao predstavnik hrvatskih Srba Boris Milošević.Uoči komemoracije porodice ubijenih obišli su uništene kuće, koje za 25 godina još uvek nisu obnovljene.
Atomsko sklonište u stambenom naselju Olajnica u Vukovaru, kapaciteta 500 ljudi, je tokom rata, kada je na grad svakodnevno padalo na hiljade granata, spašavalo živote građana. Mnogi od njih su i danas emotivno vezani za to sklonište, pa su sa nevericom i nezadovoljstvom gledali kako je nedavno počelo njegovo rušenje, navedeno je u saopštenju za javnost gradske organizacije SDP-a Vukovar. U saopštenju se podseća da su gradski većnici SDP-a u više navrata upozoravali gradske vlasti na neodrživo stanje skloništa i potrebu za njegovim uređenjem i privođenjem prvobitnoj nameri. Do nedavno se nije ništa preduzimalo, a onda je gradska vlast bez konsultacija sa građanima i bez rasprave na Gradskom veću, naprasno odlučila da sklonište sruši i tako reši problem. Neuverljivo deluju obrazloženja za takav postupak, od toga da su oštećenja toliko velika da se ne isplati ići u rekonstrukciju (a neko će na rušenju zaraditi 375 hiljada kuna), da se to radi zbog zdravlja i sigurnosti ljudi, a najzanimljivije je tumačenje Direkcije civilne zaštite da se objekat može rušiti, s obzirom na to da više nema propisa ni zakona koji uređuju skloništa kao takva, odnosno koji propisuju obavezu izgradnje i opremanje skloništa. Ironično deluje i izjava naših gradskih vlasti kako će naknadno s građanima videti kakav sadržaj žele na tom prostoru nakon rušenja, s obzirom da ih niko nije pitao žele li uopšte rušenje skloništa, koje je mnogima od njih spasilo život. Uređenjem skloništa mogla se osigurati sigurnost građana tokom elementarnih nepogoda, mogao se deo prostora dati na korištenje određenim udružema, urediti kao spomen soba na događaje iz rata i sl.., ali niko za to nije imao sluha. U ime Gradske organizacije SDP-a Vukovar, izražavamo svoje nezadovoljstvo i osuđujemo ovaj postupak gradskih vlasti na čelu sa gradonačelnikom, koji se u mnogim situacijama znao pozivati na emocije i osećaje građana, a ovim potezom je pokazao da mu to toga nije stalo, navedeno je u saopštenju, koje je potpisao predsednik vukovarskih socijaldemokrata Željko Sabo.
Direktor vukovarskog preduzeća Tehnostan tužio je većnika Živog zida u Gradskom veću Vukovara Pavla Josića, da mu je klevetama prouzrokovao duševne boli, naštetio privatnom životu i odnosima sa vlastitom suprugom, ali je presudom tužba odbijena i umesto odštete, firma i direktor moraju tuženom da plate 7.500 kuna sudskih troškova. Direktor Tehnostana, Kristijan Lovrenščak, podneo je u svoje i u ime javne firme, tužbu protiv vukovarskog većnika Josića zbog njegovog istupa iz novembra 2018. kada je, tokom rasprave na Gradskom veću o poslovanju Tehnostana, izjavio da je “poslovanje te firme mafijašenje, reketarenje i fašistička metoda naplate kojima se ljudi stavljaju u dužničko ropstvo i guli vukovarska sirotinja”, piše hrvatski portal Telegram.