Završna konferencija projekta Znati je fora održana je danas na salašu Goldšmit kojim se učenicima sa smetnjama u razvoju iz sedam osnovnih škola na području grada Vukovara obezbedila pomoć 30 asistenata u nastavi kao i stručnih komunikacijskih posrednika. Sredstva za provođenje projekta obezbeđena su iz Evropskog socijalnog fonda plus za finansijski period od 2021 do 2027 godine, a za ovu namenu je prošle godini kroz Javni poziv Ministarstva nauke i obrazovanja odobreno 24 miliona evra. Ukupan iznos ovogodišnjeg projekta Znati je fora faza 6. je nešto viši od 220 hiljada evra, rekla je voditeljka projekta Danijela Galić i istakla da je njegov osnovni cilj zapošljavanje pomoćnika u nastavi kako bi deca u potrebi mogla adekvatno pohađati predviđeni nastavni program. Galićeva je govoreći o značaju projekta rekla da je on višestruk i odnosi se na obostranu društvenu korist svih uključenih, kako iz socijalnog tako i iz materijalnog aspekta. Zamenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac je situaciju o potrebi ovog projekta uporedio sa projektom Zaželi i rekao da je uloga gradske uprave u učestvovanju u istom, da ukaže resornom ministarstvu na problem nedostatka pomoćnika u nastavi te da se obezbedi pomoć u svakom pogledu u rešavanju ovog problema. Direktorka OŠ Siniša Glavašević, Slavica Mišić je istakavši dobro iskustvo sa asistentima do sada, naglasila da je za decu sa problemima u razvoju, kojih u spomenutoj školi ima četvero, izuzetno važan ovaj stručni kadar te da bi bez njih ovakva deca teško mogla da budu u mogućnosti da pohađaju nastavu.
Ugovore o dodeljivanju bespovratnih sredstava u poljoprivredi. gradonačelnik Ivan Penava uručio je danas za 66 projekata, a podršku je dobilo 49 poljoprivrednika s područja Grada. Za poljoprivrednike je ove godine iz gradskog budžeta obezbeđeno nešto više od 132 hiljade evra, kojima će biti finansirane različite aktivnosti u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda, rekao je na susretu s poljoprivrednicima u Paviljonu Gradskog muzeja, gradonačelnik Penava.Na Javni poziv prijavilo se 56 poljoprivrednih domaćinstava sa 84 zahteva, od kojih je pomoć ostvarilo njih 49 s odobrenih 66 programa. Ove godine Javni poziv sadržavao je čak 13 mera, a najatraktivnija se odnosi na nabavku mehanizacije i opreme u poljoprivrednoj proizvodnji na šta je utrošeno gotovo 50 hiljada evra. Ostale mjere odnosile su se na nabavku i postavljanje staklenika, plastenika, sistema za navodnjavanje, osiguranje stoke i objekata za stoku, nabavku sadnica, edukaciju poljoprivrednika, analizu zemljišta, pripremu projekata za finansiranje iz međunarodnih, EU ili nacionalnih sredstava, marketinške aktivnosti, te po prvi put za razvoj mlekarstva. Maksimalan iznos sufinansiranja po korisniku bio je 6 600 evra, a minimalan 130 evra dok procenat sufinansiranja iznosi 50 do 70 %. Javni poziv bio je otvoren 5. juna, a zatvoren već nedelju dana kasnije zbog iskorištenosti sredstava. Grad Vukovar već desetak godina provodi projekat subvencionisanja lokalnih poljoprivrednika.
Sindikat penzionera Hrvatske (SUH) prozvao je danas Vladu zbog dizanja plata državnim funkionerima za 60 odsto neto, ocenivši to sramotnim jer su kako navode, penzioneri gurnuti ispod linije siromaštva te su opet prevareni i poniženi. U saopšetnju sindikata se navodi da se plate državnim funkcionerima dižu “podlo, usred leta, nebu pod oblake”, dok se pred izbore penzionerima samo obećavala sića, ocenjujući da vladajuće nije briga što je relativna vrednost penzija na osnovu rada, odnosno prosečan udeo penzije u prosečnoj plati, pala na 35,6 odsto. “Kažete da je budžet napet te da niko neće dobiti čak niti obećane korekcije, ali sebe, a naročito ministre koji su ili završili fizičku kulturu ili teologiju, prevrednujete na duplo. Gospodo kako vas nije sram i pred regionom i pred Evropom, penzionere gurate ispod linije siromaštva, a sebi gradite dvore, poručili su iz sindikata penzionera. Iz SUH-a su podsetili da je stopa siromašnih među starijima od 65 godina prošle godine bila 34,8 odsto, žena 38,8 odsto, a kod starih u samačkim, domaćinstvima čak 60 odsto.
U saradnji gradova Tuzle, Herceg Novog i Vukovara, u Sportskim objektima Vukovar, sredinom ovog meseca počela je realizacija projekta SINERGY koji ima za cilj direktno da doprinese i ojača društveni, privredni i teritorijalni razvoj prekograničnog područja spomenutih gradova kroz poboljšanje energetske efikasnosti u infrastrukturi javnog sektora. Ovaj projekat će značajno da poboljša kvalitet života u lokalnim zajednicama Tuzle, Vukovara i Herceg Novog, smanji energetske troškove i emisije stakleničkih gasova te obezbedi dugoročnu održivost sportskih objekata – rekla je Ivona Vrebac, voditeljka Odeljenja za projekte vukovarskih sportskih objekata. Smanjena potrošnja električne energije za oko 35odsto, smanjenji troškovi održavanja, podizanje kvaliteta osvetljenja bazena te smanjenje onečišćenja okoline su očekivani rezultati projekta. Rekonstrukcijom i unapređenjem sistema optimizacije rashladnika vode i dizalica toplote, te modernizacijom rasvete vukovarskog bazena, povećaće se energetska efikasnost Sporskih objekata. Modernizacijom rasvete bazena, odnosno zamenom halogene rasvete LED rasvetom, smanjiće se potrošnja energije i emisija stakleničkih gasova. Osnovni cilj projekta je energetska samoodrživost te mogućnost korištenja povoljnijeg i ekološki prihvatljivijeg izvora energije, tačnije korištenje energije iz vlastite proizvodnje tokom leta i prelaznog perioda, istakla je Vrebac. Projekat SINERGY provodi se u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027.,u trajanju od 24 meseca, ukupne vrednosti od gotovo milion i 900 hiljada evra, od čega su evropska bespovratna sredstva nešto manja od milion i 600 hiljada evra.