Nakon što je Vukovarsko-sremska županija objavila Javni poziv za dodelu podrški poljoprivredi za izradu projektno tehničke dokumentacije za građenje ili rekonstrukciju objekta za proizvodnju tradicionalnih suvomesnatih proizvoda i za preradu voća, dva OPG-a ispunila su uslove i kriterijume Javnog poziva, te je župan Božo Galić juče potpisao Ugovore o dodeli podrški za izradu projektno tehničke dokumentacije za građenje ili rekonstrukciju objekta za proizvodnju tradicionalnih suvomesnatih proizvoda s OPG-om Šibenik iz Slakovaca i objekta za proizvodnju džemova i pekmeza s OPG-om VRT Mala Vidrica iz Posavskih Podgajaca. Pročelnik Upravnog odeljenja za poljoprivredu Andrija Matić rekao je da je cilj županije pomagati malim gazdinstvima i obrtima. „Raspisujemo javne pozive jednom do dva puta godišnje za izradu projektno-tehničke dokumentacije što je ukupno oko 100 hiljada kuna koje dodeljujemo, zavisno o broju kandidata. Početkom godine dodelili smo tri podrške, a sada dve te nam je novaca još ostalo.“ Župan Božo Galić istakao je da potpisivanje ugovora smatra dokazom da postoji vrlo dobra saradnja s proizvođačima s područja naše županije. Proizvođači će moći u daljnjoj budućnosti računati na pomoć i saradnju Agroklastera, županijske firme koja ima za cilj pomoći malim proizvođačima da svoje proizvode plasiraju na tržište, isto kao i pomoć županijskih upravnih odeljenja, a posebno Upravnog odeljenja za poljoprivredu u čijoj merodavnosti je bio navedeni javni poziv za dodelu podrški poljoprivredi. Buduća saradnja će takođe biti usmerena na obrazovni sektor počevši od srednjih škola i fakulteta. „Nastavljamo sa finansiranjem OPG-ova. Kombinacija iskustva proizvođača i znanja struke pravi je smer saradnje kojom ćemo pre svega spasiti domaćinstva, razvijati poljoprivredu te na posletku plasirati na tržište kvalitetne i zdrave proizvode koje ćemo videti na policama raznih trgovačkih lanaca na području naše županije, cele države pa i šire.“ – rekao je župan Galić.
Vlada je juče Saboru na potvrdu poslala ugovore o tri pozajmnice s međunarodnim finansijskim institucijama čija je ukupna vrednost gotovo 660 miliona evra, a reč je pozajmnicama Svetske banke i Razvojne banke Saveta Evrope namenjenim odgovoru na krizu uzrokovanu pandemijom Covid-19, obnovi nakon zemljotresa i jačanju zdravstva. S prve sednice u novom mandatu, Vlada je Saboru poslala zakonske predloge kojima bi se potvrdila dva ugovora o pozajmnicama sa Svetskom bankom, za odgovor na krizu i podršku oporavku, vredan 275,9 miliona evra, te za projekat obnove nakon zemljotresa i jačanja pripravnosti javnog zdravstva, u vrednosti 183,9 miliona evra.
Predsednik SDSS-a Milorad Pupovac gostovao je na N1 televiziji gde je na pitanje hoće li novi potpredsednik Vlade Boris Milošević ići u Knin na obeležavanje godišnjice “Oluje”, a delegati HDZ –a u Grubore, odgovorio da to “sigurno nije najvažnije pitanje danas”, ali da su se dogovorili da o tome razgovaraju, što je značajno. Rekao je da svi moraju biti svesni koliko je za to potrebno hrabrosti i s jedne i s druge strane, jer je reč o “traumatičnoj temi i za Hrvate i za Srbe”. “Najveća i najviša svetinja za nas je hrvatski Ustav i hrvatski zakon. Poštujemo sve ljude koji su bili vođeni idejom slobodem za svoju zemlju. U ratu su učestvovali i neki ljudi bliski članovima stranke koju vodim, a neki su bili na drugoj strani, kako to već u ratovima ove vrste biva”, rekao je Pupovac. Rekao je da je proces počeo još 1996. s Franjom Tuđmanom, prekinut s krajem vlade Jadranke Kosor, zbog onih istih “destabilizirajućih faktora”. “Bićemo srećni da možemo napraviti, ne korak dalje, nego da nastavimo hod koji smo tada počeli, a koji je tada nasilno prekinut”, zaključio je Pupovac.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović obavestio je juče kako je u toku prošle nedelje provedena kontrola Nacionalnog štaba civilne zaštite nad 7365 poslovnih subjekata te je utvrđeno 284 nepravilnosti koje se odnose na nepridržavanje propisanih epidemioloških mera. “Mogu konstatovati da se intenzivirala kontrola nad provođenjem propisanih mera i preporuka kojeg provode lokalni štabovi i timovi. Inspektori Direkcije su izvršili 2156 kontrola poslovnih subjekata, javnih otvorenih prostora te noćnih klubova”, rekao je na Božinović na sednici Vlade. Uključivši privatna okupljanja i druge objekte, ukupan broj prošle nedelje je 7365 kontrole, te su utvrđene 284 nepravilnosti, što je 3,85 odsto. “To nam ukazuje da se poslodavci i građani uglavnom u najvećoj meri pridržavaju propisanih mera. Oni koji se ne pridržavaju, najčešće se odnose na neposedovanje ili nekorištenje zaštitne opreme, isticanja obaveštenja o obavezi pridržavanja opštih higijenskih mera fizičkog distanciranja te mera ograničenog broja učesnika, vođenja pisane evidencije, nepridržavanje uputstava o posluživanju hrane i rasporedu sedenja”, naglasio je Božinović.
Novi ministar obrazovanja i znanosti Radovan Fuchs za Dnevnik HTV-a je rekao da će učiniti sve da se učenici na početku školske godine vrate u školske klupe, a studenti na fakultete. Sama odluka, u čije donošenje ćemo uključiti širi krug, zavisiće prvenstveno o epidemiološkim preporukama. Možda one budu različite, za različite županije i gradove”, rekao je Fuchs. S reformom školstva ćemo nastaviti. Nećemo počinjati od početka. Treba se nastaviti, reforma je dugotrajan proces u kojem treba ispravljati ono što nije dobro i podržavati ono što nije, objasnio je ministar. Nastaviće se izrada kurikularnih dokumenata koji nedostaju, dodao je te naveo da ne bi bilo dobro da se smanje primanja prosvetara. O tome je razgovarao s premijerom i rekao mu je da za tako nešto ne bi mogao dignuti ruku. “Ono što možemo napraviti je korigovati pravilnik o nagrađivanju učitelja i nastavnika. Taj sistem treba napraviti prohodnijim, a popravićemo i sistem putem kojeg ‘svako anonimno može prijaviti bilo koga’. Bilo bi lepo da se onaj koji piše prigovor i potpiše”, najavio je Fuchs.