Na vukovarskoj deponiji Petrovačka dola, na kojem probna iskopavanja u potrazi za nestalima tokom proteklog rata traju od aprila 2022., pronađena je masovna grobnica s najmanje deset tela, potvrdio je juče potpredsednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Tomo Medved je rekao da se “ne bi upuštao u kalkulisanje o kojim se žrtvama radi”. Činjenica jeste da se po prvim preliminarnim pregledima radi o žrtvama iz Domovinskog rata, rekao je, dodajući da su pored žrtava pronađeni i civilni odevni predmeti ali da to ne sme da zavarava jer je poznato da su mnogi hrvatski branitelji nakon sloma obrane Vukovara bili u civilnoj odjeći. Medved je naveo da je analizom zemljišta utvrđeno da je zemlja dovezena zajedno s posmrtnim ostacima, što upućuje na to da je reč o sekundarnoj grobnici, o čijem je mogućem postojanju službe ministarstva krajem 2021. godine obavestila sigurnosno-obaveštajna agencija. Dodao je da su na širem području Vukovara u proteklih osam godina pronađene četiri masovne grobnice, što je, kako je naveo, rezultat sistemskog institucionalnog pristupa.Na konferenciji za novinare bio je i glavni državni tužilac Ivan Turudić koji je rekao da će posmrtni ostaci biti dopremljeni u Zavod za sudsku medicinu u Zagrebu, gde će biti sprovedene potrebne analize u pokušaju da se utvrdi identitet žrtava. Iskopavanja na Petrovačkoj doli se nastavljaju se, a istovremeno traju i probna iskopavanja na deponiji u Boboti.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izjavio je u juče, referišući se na novinarske članke o dekriminalizaciji prostitucije, da međuresorna radna grupa radi na izradi novog Zakona o prekršaju protiv javnog reda i mira koji će bit prilagođen današnjem vremenu. Na pitanje da li je dekriminalizacija prostitucije najbolje rešenje, Božinović je odgovorio da ne želi u ovoj fazi ništa govoriti u javnosti dok članovi radne grupe ne postignu dogovor. Pre svega Zakon mora ići prema vladi, a onda ide u proceduru koja uključuje javno savetovanje, poručio je. Prema pisanju medija,kada je reč o prostituciji, novim će zakonom biti uveden tzv. švedski model, što znači da će se kažnjavati samo klijenti.
Umesto dosadašnjih 350, saborski zastupnici koji žive van Zagreba od 1. jula za najam stanova u glavnom gradu dobijaće od Hrvatskog sabora nadoknadu od 650 evra. Pravo na pokrivanje troškova iznajmljenih stanova i režija imaju zastupnici s prebivalištem koje je od Zagreba udaljeno više od 50 kilometara. Zbog stanja na tržištu, rasta cena i najave vlasnika da će zastupnicima otkazati stanove po dosadašnjim cenama, Sabor je odlučio povećati tu nadoknadu, potvrdio je Pero Ćosić, predsednik Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove. Nadoknada za najam stanova nije se mijenjala 21 godinu,a Ćosić je kao glavni razlog naveo podlogu za određivanje visine nadoknade Hrvatskeprivredne komore (HGK) koja je pokazala da se cene najma stanova u Zagrebu, veličine od 40 do 60 kvadratnih metara kreću od 650 do 750 evra, a u centru grada i do 900 evra.
U Zagrebu i u Hrvatskoj kupuje se manje stanova nego u godinama do sada, kaže, i to poprilično manje, rekao je vlasnik agencije za nekretnine Imperium immobiliare Filip Brkan, ocenivši i kako vlada negativan trend. Analizirajući podatke e-nekretnina, informacijskog sitema tržišta nekretnina za koje je nadležno Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine,u periodu od 2017. do 2024. godine, došao je do zaključka da je u prva tri meseca ove godine u Zagrebu prodano 1711 stanova, dok je prošle godine u istom vremenu prodano njih 2370. U 2022. u istom je periodu prodano 2207 stanova, 2021. godine 2692, a 2020. godine bilo je 2411 transakcija. Analizom podataka vidljivo je da tržište nekretnina u Zagrebu pokazuje velike oscilacije u broju transakcija tokom navedenog perioda. Nakon značajnog rasta u prvim godinama, tržište je doživelo padove i oporavke koji su povezani s globalnim i lokalnim ekonomskim uslovima. Najveći izazov trenutno predstavlja nagli pad broja transakcija u 2024. godini koji je prouzrokovan najviše rastom kamatnih stopa, ukidanjem subvencije kredita APN te otporom kupaca, rekao je. U analizi se dotakao i cena kvadrata stana i zaključio da se prvi put nakon dugo vremena u Zagrebu, uz pad broja transakcija, događa i pad cena nekretnina. Prosečna cena nekretnina po kvadratnom metru porasla je s 1.948 u 2022. na 2.315 evra u 2023., što predstavlja rast od 19 odsto. Prosečna cena nekretnina nastavila je rasti, ali sporijim tempom, dostigavši 2.375 evra u ovoj godini, što predstavlja rast od 3 procenta, ali kada se u obzir uzme inflacija, onda je zapravo došlo do pada cena, rekao je Brkan.
U izvođenju članova Dramskog ansambla Kulturno-umetničkog društva “Branko Radičević” iz Pačetina u subotu je Kulturnoj sali u Borovu održana predstava “Svet”, u režiji Cvetina Aničića, koja je premijerno izvedena na zatvaranju ovogodišnjeg MESDAM-a u Pačetinu. Reč je o drami Branislava Nušića iz 1906. godine. Ono što je jako bitno i poražavajuće za savremenu civilizaciju u kojoj živimo, je da se mi nismo promenili za tih sto godina, ni u stavovima, ni u razmišljanju, ni u ophođenju. Mi kao narod, na neki način, težimo ka nečemu što u stvari ne zaslužujemo. Možete prihvatiti savremenost, ali morate i biti spremni za to jer ako niste spremni onda baš postajete “Pokondirena tikva” što bi Sterija rekao ili nekakva čudna “Gospođa ministarka” kao likovi u komadu “Svet”. Jedino što se promenilo, od Nušića do danas, je to što se više ne smejemo njegovim likovima, nego se ti likovi smeju nama. Sad smo mi njih prevazišli u sopstvenim glupostima – poručio je reditelj Cvetin Aničić. U organizaciji Opštine Borovo i Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” pododbor iz tog mesta, ulaz je za posetioce bio je slobodan. Načelnik te opštine Zoran Baćanović, rekao je da Opština već dugi niz godina prati MESDAM kao i ovo KUD iz Pačetina koji svake godine, u režiji Cvetina Aničića, naprave jednu novu predstavu i razvesele publiku na toj manifestaciji.