Kancelarija za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske juče je, u saradnji sa Pravosudnom akademijom u Vukovaru održala završni seminar na temu „Zločini iz mržnje“ uz poruku da je u Republici Hrvatskoj uspostavljen efikasan mehanizam praćenja tog krivičnog dela. Sutkinja Dijana Rizvić s Opštinskog krivičnog suda u Zagrebu je pojasnila da su zločini iz mržnje slabo zastupljeni na sudovima, ali i u medijima jer ih žrtve ređe prijavljuju te je pojasnila da, u slučaju govora mržnje na internetu, žrtve trebaju prijaviti policiji ili Državnom tužilaštvu, koje pokreće krivični postupak. Predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, koji je takođe prisustvovao seminaru je rekao da je jasno vidljivo da su pripadnici srpske nacionalne manjine najčešća meta govora mržnje na internetu.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov danas je u slobodnom govoru u Hrvatskom saboru podsetila da je u ponedeljak u Saboru Kancelarija za ljudska prava i prava nacionalnih manjina bila zvaničan domaćin predstavnicima Savetodavnog odbora za praćenje provođenja Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina. Jeckov je pojasnila da je ova poseta zadnji deo ciklusa nadgledanja provođenja Okvirne konvencije u petogodišnjem periodu, čiji je cilj uspostaviti dijalog između Saveta Evrope, vlasti Republike Hrvatske i predstavnika nacionalnih manjina, da bi se našla konkretna i praktična rešenja za implementaciju preporuka Savetodavnog odbora u Republici Hrvatskoj, koje je nezavisno telo Saveta Evrope. „Prva preporuka odnosila se na provođenje popisa stanovništva, jer je važno povećati poverenje građana u proces prikupljanja podataka i rezultate popisa stanovništva. Druga preporuka za trenutno delovanje predlaže pripremanje sveobuhvatne strategije za promovisanje međuetničkog dijaloga i uključivog društva. Treća se odnosi na govor mržnje, odnosno potiču nas na odlučno rešavanje i javno osuđivanje svih slučajeva javnog poticanja na nasilje i mržnju, zločine iz mržnje, kao i radikalni nacionalizam, istorijski revizionizam, i na slučajeve online govora mržnje koji se odnose na pripadnike nacionalnih manjina, uključujući one u štampanim i audiovizuelnim medijima. Četvrta preporuka Savetodavnog odbora tiče se organizacije uključivog i kvalitetnog obrazovanja, te ukidanje segregacije u školama”, nabrojala je Jeckov. Što se preporuka za dugoročno delovanje tiče, Jeckov je rekla da se one odnose na prisutnost nacionalnih manjina u javnim medijima, jer su oni sada zastupljeni samo jedan odsto, da se poziva na smanjenje praga za službenu upotrebu jezika i pisama nacionalnih manjina u jedinicama lokalne samouprave te da se poziva sve lokalne vlasti da poštuju i primenjuju propisane uslove.
Prosečna neto penzija u Hrvatskoj za april ove godine iznosi 2964 kune i 93 lipe, navode iz Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje. Najviša prosečna penzija isplaćuje se u Gradu Zagrebu i iznosi 3582 kune, a najniža, koja je za 1150 kuna niža od najviše prosečne te za 532 kune niža od sveukupne prosečne, isplaćuje se u Međimurskoj županiji i iznosi 2432 kune. Penzije veće od prosečne hrvatske isplaćuju se u zapadnim i južnim delovima Hrvatske, uz izuzetak Grada Zagreba, koji osim najviših, ima i najveći broj penzionera, njih 189 804. Nakon Zagreba slede Primorsko-goranska, Istarska i Dubrovačko-neretvanska županija, piše portal Mirovina.hr. Županije u unutrašnjosti Hrvatske vode u nižim penzijama od prosečnih. Međimursku županiju, koja ima najnižu prosečnu penziju, slede Ličko-senjska, Virovitičko-podravska te Požeško-slavonska županija.
Carinska uprava danas je izvestila da je u prvih pet meseci ove godine otkrila i sprečila pokušaj nezakonitog unosa 4320 litara različitih herbicidnih preparata i oko 61 kilogram insekticida i fungicida čiji su unos i upotreba u Evropsku uniju i u Hrvatsku iz trećih zemalja zabranjeni. Pritom je naplaćeno i više od milion kuna kazni od 88 počinilaca, kako domaćih, tako i stranih državljana, ističu iz Carinske uprave, koja je nezakonite preparate oduzela u prekršajnom postupku. Samo u maju je u 26 slučajeva naplaćeno preko pola miliona kuna kazni, od kojih je za količine veće od 2 litre zabranjenih herbicida raspon izrečenih kazni bio u iznosu od 15 do 50 hiljada kuna, naglasili su iz Carinske uprave. “S obzirom da je proleće vreme pojačanih poljoprivrednih radova, uočeni su pojedinačni pokušaji nezakonitih unosa iz susednih trećih zemalja sredstva za zaštitu bilja, uprkos svesnosti da je unos ali i upotreba u Hrvatskoj takvih proizvoda izričito zabranjena te je zbog mogućeg štetnog uticaja na bioraznolikost nekontrolisanom upotrebom izuzetno opasna”, navodi se u saopštenju i podseća da upotreba tih herbicida i pesticida ima potencijalne štetne posledice za zdravlje ljudi i životinja te zaštitu životne sredine.
Plivački klub “VPK” proteklog je vikenda organizovao tradicionalni međunarodni miting “Sova kup 2022. ” u Vinkovcima za kategorije početnika, mlađih kadeta i kadeta. Nastupilo je 200 takmičara iz 10 plivačkih klubova, a Plivački klub Vukovar je predstavljalo 29 plivača i plivačica koji su osvojili 41 pojedinačnu medalju i dva prva mesta u štafetama. Mladi vukovarski plivači osvojili su 21 zlatnu medalju, 14 srebrnih i 6 bronzanih, kao i dve zlatne medalje u štafeti.