Hrvatska još uvek pribegava nasilnom vraćanju izbeglica i migranata, pristup abortusu ostao je ograničen, Romi i Srbi i dalje su diskriminisani, ali je vlada preduzela korake u borbi protiv tzv. SLAPP tužbi protiv novinara i postrožila mere za suzbijanje porodičnog nasilja, naveo je Amnesty International (AI ) u svom godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava za 2023. Međunarodna nevladina organizacija za ljudska prava svake godine objavljuje izveštaj o stanju ljudskih prava u svetu i u pojedinačnim državama. Prema službenim podacima, broj ljudi koji su pokušali da uđu u Hrvatsku iz susednih zemalja povećao se za 70 odsto u odnosu na prethodnu godinu, s preko 65.000 ulazaka zabilježenih do studenoga, navodi AI u izveštaju.Romi su i dalje izloženi velikom siromaštvu i žive u teškim uslovima u odvojenim kvartovima i neformalnim naseljima bez adekvatne infrastrukture. AI, pozivajući se na CERD, piše da su Romi i Srbi i dalje izloženi rasnoj diskriminaciji, posebno u obrazovanju i zapošljavanju.
U periodu od 20. do 23. aprila u Podgorici u Crnoj Gori i u Skadru u Albaniji održana je Konferencija srpskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona. Učesnici konferencije bili su predstavnici srpskih organizacija iz Rumunije, Mađarske, Slovenije, Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, te predstavnici srpskog naroda iz Republike Hrvatske. Konferenciji su prisustvovali i učestvovali predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, zamenik gradonačelnika Grada Vukovara Srđan Kolar, predsednik Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije Svetislav Mikerević i direktor Srpskog doma Nebojša Vidović. Bila je too 18. po redu konferencija koja je imala za cilj povezivanje srpskog naroda u zemljama regiona. Na konferenciji se govorilo o položaju srpskog naroda u zemljama regiona u periodu između dve konferencije, ali isto tako, predlagale su se aktivnosti sa posebnim osvrtom na angažovanje mlađih uzrasnih kategorija na upoznavanju i očuvanju nacionalne kulture i tradicije. Predstavnici srpskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona u ova tri dana imali su organizovane različite posete kako bi se što bolje prikazao život srpske zajednice na pomenutim prostorima. Tako su u Srpskoj kući u Podgorici prisustvovali otvaranju izložbe dokumenata „Tako su govorili naši preci“, obišli grad Skadar i njegove znamenitosti, te posetili hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici i manastir Ostrog. Takođe, obeležen je i Dan sećanja na žrtve Holohausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskog ratu.
U okviru programa kreditiranja Obrtna sredstva, Hrvatska banka za obnovu i razvoj u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede uvela je novu meru kreditiranja za preduzetnike u delatnostima prerade drveta i proizvodnje nameštaja. Mera će se primenjivati na zahteve zaprimljene u banci do 1. avgusta ove godine ili do iskorištenja sredstava obezbeđenih u Ministarstvu poljoprivrede. Prihvatljivi korisnici su mala, srednja i velika preduzeća iz delatnosti prerade drveta i proizvoda od drva i pluta, osim proizvodnje nameštaja, proizvoda od slame i pletarskih materijala. Cilj poziva je rešavanje problema nelikvidnosti i umanjivanja finansijske štete u poslovanju preduzetnika čija je aktivnost smanena usled tržišnih poremećaja, poput finansiranje plata, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja, osim kreditnih obaveza prema poslovnim bankama i drugim finansijskim institucijama i PDV-a. Najniži iznos pojedinog kredita je 100 hiljada evra, a najviši 1 milion evra. Ministarstvo poljoprivrede korisnicima kredita će da subvencioniše do 50 odsto kamatne stope, godišnje, fiksno, za celo vreme trajanja kredita, u skladu s propisima o državnim potporama, saopšteno je iz Vlade RH.
Počela je službena izborna kampanja za evropske izbore koji će da budu održani 9. juna. Državna izborna komisija juče je objavila ukupne važeće liste, čime se najvio početak službene kampanje. Za 12 mesta u Evropskom parlamentu takmičiće se 25 lista, 23 stranačke i dve nezavisne, a na kojima su imena 300 kandidata. U odnosu na izbore iz 2019. godine, manje je i lista i kandidata, tada je glas birača tražilo 33 liste i 396 kandidata. Službena kampanja traje 44 dana, do petka, 7. juna, nakon čega nastupa dvodnevna izborna tišina. Za razliku od nedavnih parlamentarnih izbora, gde zakonom za kršenje tišine nije propisana kazna, na evropskim izborima to se kršenje novčano kažnjava. Fizičko lice, koje prekrši zakon moglo bi da ostane bez 398 evra, izborni kandidat od 1327 do 3981 evra, a pravno lice, od 13.272 do 66.361 evra.
Iz Ekonomske škole u Vukovaru navedeno je da od 15 aprila, ova škola deluje na novoj adresi, odnosno u bivšem prostoru vukovarskog Veleučilišta Lavoslav Ružička, a potvrđeno je i da će od jeseni u spomenutoj školi biti pokrenut i novi smer farmaceutski tehničar/tehničarka. Nakon preseljenja u obnovljenu zgradu Radničkog doma u Borovu naselju, Veleučilište je Vukovarskoj ekonomskoj školi doniralo nameštaj i opremu koja je ostala u nekadašnjoj zgradi koju je veleučilište koristilo. Ugovor o donaciji potpisali su dekan vukovarskog Veleučilišta Željko Sudarić i direktorka Ekonomske škole Vukovar Jelena Vinaj. Primopredaji su prisustvovali vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić i županijska pročelnica za društvene delatnosti Jadranka Mustapić-Karlić. Ekonomska škola deluje na novoj adresi, od sredine ovog meseca.