Županijski štab civilne zaštite održao je konferenciju za medije na kojoj su obavestili da se u Vukovarsko-sremskoj županiji pojavila prva osoba zaražena koronavirusom. Radi se o 61-godišnjoj ženi iz Posavskih Podgajaca koja se vratila sa rada u Austriji. Ona se po povratku odmah stavila u samoizolaciju, a po pojavi simptoma i potvrđenoj zarazi, hospitalizovana je u Opštoj županijskoj bolnici Vinkovci i stanje joj je stabilno, navela je dr Kata Krešić, direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije. Zaražena žena živi sa suprugom u istoj kući, a po njenoj hospitalizaciji, i on je stavljen u obaveznu 14-dnevnu samoizolaciju. Načelnik Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije Zdravko Kelić pohvalio je ponašanje zaražene žene, koja je pratila sva uputstva Nacionalnog štaba civilne zaštite. On je naveo da je na području naše županije 998 osoba u samoizolaciji, ali da se očekuje povećanje tog broja zbog osoba koje se i dalje vraćaju iz zaraženih zemalja zapadne Evrope.
Na konferenciji za medije Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije načelnik policije Fabijan Kapular je govorio o novoj meri zabrane napuštanja města prebivališta ili boravišta, koja je na snazi od juče. Naveo je da u poslednja 24 časa na 16 policijskih punktova na području Županije zabeleženo 30 pokušaja prolazaka bez propusnice, te da ih policija samo upozorova da ne mogu proći bez propusnice.
U zagrebačkoj Vinogradskoj bolnici jedan je specijalizant pozitivan na koronavirus i zbog toga je 164 zaposlenih u samoizolaciji. Direktor Vinogradske prof. dr. Mario Zovak potvrdio je tu informaciju. “Imali smo incidentnu situaciju, mladi specijalizant s nefrologije je nažalost pozitivan na koronavirus i zbog tog je kompletna ekipa s dijalize stavljena u izolaciju. Zaraženi kolega je navodni kontakt zaraženih iz bolnice Dubrava”, rekao je Zovak za portal Index.”Zahvaljujući saradnji s Ministarstvom dobili su dva lekara iz Dubrave. Niko od pacijenata nije pozitivan. Pacijenti na dijalizi i inače nose maske. U izolaciji je 164 osoba, a kriterijumi su jasni kad se neko stavlja u izolaciju”, rekao je Zovak. Rekao je da se zasad dobro snalaze s ljudskim kapacitetima u bolnici, uprkos tome što je više od stotinu zaposlenih stavljeno u izolaciju.r
Ministar zdravstva Vili Beroš prilično je burno reagovao na jutros održanoj konferenciji za novinare na jedno od pitanja. Vezano uz imaju informacije da pojedini lekari namerno sakrivaju opremu. “Ljuti me ponašanje zlonamernih pojedinaca. Dobio sam informaciju da pojedini lekari namerno sklanjaju opreme s polica da bi lažno prikazali stanje. Mi znamo da u svakom ratu postoji peta kolona. Tako želim jasno poručiti svima da radimo maksimalno da dobijemo zaštitnu opremu.U ovom trenutku iz Zaboka za Zagreb stiže 7 hiljada maski i milion rukavica. Sutra naveče isto stiže avion iz Kine. Radimo maksimalno, koliko je moguće u odnosu na svetska tržišta. Čuo sam se juče s kolegama iz Francuske i Švajcarske, svugde je situacija loša. Međutim, namerno prikazivanje situacije lošijom je nešto što je jako loše”, rekao je Beroš te zamolio institucije da postupaju na adekvatan način.
U Hrvatskoj i dalje vlada masovna potražnja za medicinskim maskama.I dok ih na mnogim mestima uopšte nema, neki ih imaju i prodaju po visokim cenama. Jedan od tih je i trgovački lanac Boso, koji platnenu masku prodaje za 14,99 kuna. Cena hirurške maske, pre krize s koronavirusom, iznosila je 17 lipa, navodi portal Index.hr. U tekstu se dodaje da je maska platnena i da je teško poverovati da je njena nabavna cena takva da bi opravdala cenu od gotovo 15 kuna. Naime, račun su Indexu dostavili građani, koji su masku kupili u Bosinoj trgovini u Slavonskom Brodu. I premijer Andrej Plenković juče se osvrnu na takve pojave rekavši da dizanje cena usled krize smatra profiterstvom. Apelovao je na trgovce da ne dižu cene proizvoda, odnosno ne koriste krizu izazvanu epidemijom koronavirusa i potres u Zagrebu za profitiranje, poručivši da im to neće proći. Državni inspektorat, ministarstva, svi će voditi računa da onima, koji nepotrebno dižu cene proizvoda to jednostavno neće proći. Ne dolazi u obzir da neko u krizi zarađuje više nego što je to normalno”, poručio je premijer.
Upravno veće Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru donelo je Odluku o oslobađanju plaćanja smeštaja studenata za april ove godine. Dekan Željko Sudarić rekao je da je odluka usvojena na elektronskoj sednici jer se na Veleučilištu pridržavaju svih mera zaštite, slede uputstva Ministarstva nauke i obrazovanja te u skladu s novonastalom situacijom efikasno funkcionišu. U Studentskom domu Leopold ove akademske godine imamo smešteno stotinu studenata, a s pojavom epidemije nekoliko je otišlo svojim kućama. Među onima koji su ostali najviše je studenata iz Istre i šireg područja Zagreba. Pohađaju on-line nastavu, neki još uvek i rade putem studentskog servisa u pojedinim trgovinama. Dobro smo organizovani, svima stojimo na raspolaganju i problema nemá, rekao je Sudarić. Prateći uputstva resornog ministarstva i Nacionalnog štaba Civilne zaštite, dekan je doneo odluku o obustavljanju nastave u direktnom kontaktu do 19. aprila, pa se u vanrednim okolnostima odvija u on-line obliku, s tim da su studenti u stalnoj komunikaciji s nastavnicima putem maila i društvenih mreža. Dekan je podsetio da su uveli posebnu organizaciju rada nastavnika i stručnih službi te obavljaju neophodne i neodložive poslove, koji su važni za funkcionisanje Veleučilišta. Radi i student-servis, međutim, svi kontakti su svedeni na minimum. Napravili smo i nekoliko malih spotova s porukom “Ostani kod kuće” i plasirali ih na društvenim mrežama, kako bi svima preneli važnu poruku o odgovornom ponašanju. U ovoj je situaciji prioritet da se sačuva zdravlje, da budemo odgovorni i zaštitimo i sebe i druge, zaključio je Sudarić.
Ministarstvo nauke i obrazovanja (MZO) najavilo je danas da će uputstva za ocenjivanje učenika tokom nastave na daljinu školama poslati početkom aprila te da se trenutno razrađuje nekoliko scenarija provođenja državne mature. Ove nedelje Ministarstvo će svim osnovnim i srednjim školama, ali i učenicima i njihovim roditeljima i skrbnicima uputiti novu Preporuku za organizaciju nastavnog dana, a početkom aprila školama će poslati uputstva za vrednovanje i ocenjivanje učenika tokom izvođenja nastave na daljinu, najavili su iz Ministartsva. Što se tiče održavanja ispita državne mature, Ministarstvo napominje da postoje logistički izazovi u kreiranju ispita, njihove distribucije te samog provođenja. Trenutno su u razradi tri do četiri moguća scenarija, a u kontaktu smo i s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja, koji će nam dati podatke o vremenskim okvirima koji su im potrebni za sve prethodno navedene logističke izazove kako bi ustanovili koji su scenariji najbolji”, ističe se u saoopštenju MZO.Poručuju da će sve informacije biti pravovremene te da je sada najvažnije da se sistem uhodava korak po korak.Većina daljnjih koraka koje i Ministarstvo treba preduzeti po pitanju procesa u sistemu nauke i obrazovanja ovisi o epidemiološkoj situaciji u narednom periodu.