Županijski štab civilne zaštite održao je konferenciju za medije na kojoj su obavestili da se u Vukovarsko-sremskoj županiji pojavila prva osoba zaražena koronavirusom. Radi se o 61-godišnjoj ženi iz Posavskih Podgajaca koja se vratila sa rada u Austriji. Ona se po povratku odmah stavila u samoizolaciju, a po pojavi simptoma i potvrđenoj zarazi, hospitalizovana je u Opštoj županijskoj bolnici Vinkovci i stanje joj je stabilno, navela je dr Kata Krešić, direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske žu. Zaražena žena živi sa suprugom u istoj kući, a po njenoj hospitalizaciji, i on je stavljen u obaveznu 14-dnevnu samoizolaciju. Načelnik Civilnog štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije Zdravko Kelić pohvalio je ponašanje zaražene žene, koja je pratila sva uputstva Nacionalnog štaba civilne zaštite. On je naveo da je na području naše županije 998 osoba u samoizolaciji, ali da se očekuje povećanje tog broja zbog osoba koje se i dalje vraćaju iz zaraženih zemalja zapadne Evrope.
Na konferenciji za medije Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije načelnik policije Fabijan Kapular je govorio o novoj meri zabrane napuštanja města prebivališta ili boravišta, koja je na snazi od juče. Naveo je da u poslednja 24 časa na 16 policijskih punktova na području Županije zabeleženo 30 pokušaja prolazaka bez propusnice, te da ih policija samo upozorova da ne mogu proći bez propusnice.
U Hrvatskoj je potvrđeno 36 novih slučajeva zaraze koronavirusom, te ih trenutno ima 418, obavestio je jutros Nacionalni štab Civilne zaštite. “Uzlazni krak krivulje je očekivan. Važno je da epidemiološke službe deluju promptno. Nije nam lako. Mišljenja sam i dalje da zdravstveni sistem adekvatno reaguje na ovu epidemiju”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za medije. Ukupno je testirano 3392 uzoraka, a 10 osoba je na respiratoru. Sedam ljudi je na respiratoru u Zagrebu, dva u Osijeku i jedan u Rijeci. Prosečna dob bolesnika na respiratoru je 61 godina, a većina njih ima i druge hronične bolesti. U samoizolaciji je 20 hiljada građana, više od 2000 kontakata se intenzivno prati, a 150 osoba je u karantinu, izvestio je direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
Vukovarsko Gradsko veće juče je na elektronskoj sednici donelo Odluku o posebnim merama za korištenje budžetskih sredstava Grada prenamenilo deo sredstava s ciljem pomoći posebno pogođenim grupama te privrednicima. “Ovom Odlukom preusmeravaju se budžetska sredstava s ciljem pomoći posebno pogođenim grupama građana kao što su mlade porodice te privrednici grada Vukovara i donose se mere ušteda koje će dati poticaj za zadržavanje radnih mesta, ali i rešavanje problema nelikvidnosti onima čija je poslovna aktivnost smanjenja”, obavestili su iz vukovarske Gradske uprave. Svi poslovni subjekti koji su zakupci nekretnina u vlasništvu Grada Vukovara, a kojima je poslovna aktivnost obustavljena, ograničena ili smanjena u skladu s odlukama Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske oslobađaju se obaveze plaćanja zakupnine. Od obaveze plaćanja komunalne nadoknade oslobađaju se obveznici koji obavljaju one delatnosti čiji se rad obustavlja, a koje su obuhvaćene merama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini i održavanja sportskih i kulturnih događaja, kao i oni obveznici čiji rad bude odlukama Nacionalnog štaba obustavljen u svrhu suzbijanja pandemije koronavirusa. Interventno će se sufinansirati Socijalna samoposluga u iznosu od 20 hiljada kuna. Usluge Dečjeg vrtića Vukovar 1 i 2 za mart roditelji će plaćati 50 odsto mesečnog iznosa, a za ostale mesece u kojima deca neće ići u vrtić, roditelji će biti oslobođeni plaćanja. Upravno odeljenje za finansije i nabavu neće poduzimati mere prisilne naplate. Odlukom Gradskog veća obustavljaju se i isplate udruženjima kojima su odobrena finansijska sredstva u skladu s Programom javnih potreba u sportu, osim isplate sredstava koja su odobrena za ispunjavanje obaveza iz radnog odnosa po ugovorima o radu. Obustavljaju se i isplate udruženjima i većima nacionalnih manjina kojima su odobrena finansijska sredstva u skladu s Programom javnih potreba u području društvenih delatnosti, a koja su dodeljena na temelju javnih konkursa. Sredstva će i dalje dobijati udruženja poput vukovarskog Crvenog krsta, Vatrogasne zajednice i Socijalne samoposluge, a isplaćivaće se i sredstava koja su odobrena za ispunjavanja obaveza iz radnog odnosa po ugovorima o radu.
Direktorka Opšte županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana dr Vesna Bosanac pohvalila je građane Vukovara rekavši kako su vrlo disciplinovani i drže se uputa Nacionalnog štaba civilne zaštite te u bolnici nemaju većih problema i ona funkcioniše normalno. Primamo sve hitne slučajeve i bolesne ljude koji nas trebaju. Imamo posebno odeljenje gde ćemo primati pacijente s koronavirusom i gde sada uzimamo briseve ukoliko je potrebno. Dnevno uzimamo tri do četiri brisa i do sada su svi naši pacijenti bili negativni, navela je dr Bosanac dodajući kako im je veliko olakšanje što su se analize briseva počele raditi i u Osijeku pa nalaze dobijaju puno brže. Svi pacijenti koji ulaze u bolnicu prolaze kroz trijažnu ambulantu tako da je bolnica maksimalno zaštićena, ali samim tim i dostupna svima kojima je potrebna. Sve naše hitne ambulante i odeljenja normalno rade tako da naši pacijenti ne moraju biti u strahu zbog toga – istakla je dr Bosanac dodajući kako se pacijenti na preglede mogu prijaviti telefonom, kao i dobiti sve potrebne informacije, a nalazi im se takođe mogu dostaviti mailom ili poštom. Dr Bosanac ističe i kako je broj medicinskih radnika u bolnici dovoljan, posebno zatošto se smanjio broj pacijenata kako u bolnici tako i u ambulantama poliklinike, a primaju se samo hitni slučajevi. Radimo u timovima po 24 sata, 48 ili nedelju dana. Oni koji su kod kuće takođe su spremni tako da, ukoliko neko od radnika bude pozitivan, možemo zameniti celu službu. Trudimo se osigurati i što više zaštitne opreme, a respiratorni centar za svih pet slavonskih županija formira se u KBC Osijek tako da ćemo tamo upućivati teško obolele pacijente, ako ih budemo imali – rekla je dr Bosanac te poručila građanima da se, kao i do sada, pridržavaju svih propisanih mera i uputstava, ostanu kod kuće i budu strpljivi.
Veće za elektronske medije juče je upozorilo sve pružaoce medijskih usluga da obrate posebnu pažnju na način izveštavanja o koronavirusu. “Upozoravaju se svi pružaoci elektronskih medija u Hrvatskoj da svoje audiovizuelne komercijalne komunikacije objavljuju na način da se mere propisane od Štaba civilne zaštite takvim porukama ne kompromituju”, ističe VEM u saopštenju. Uzimajući u obzir izuzetnu važnost opstanka komercijalnog tržišta u ovim okolnostima koliko je god moguće, VEM nalaže da komercijalne poruke budu vizuelno ili zvučno pokrivene i apelom “Ostani kod kuće” i drugim porukama koje potiču odgovorno ponašanje u borbi protiv pandemije COVID 19, navodi se u saopštenju.