Predsednik Gradske organizacije SDSS-a Vukovar Srđan Kolar oglasio se saopštenjem za javnost povodom jučerašnjeg napada na učenike Tehničke škole Nikola Tesla u Borovu naselju u kojem je pozvao sve političke stranke da osude napade na pripadnike srpske zajednice. „Niko me neće ubediti da se ovde radi o sukobima navijača i navijačkih grupa, već je jasno da se radi o dirigovanim napadima na pripadnike srpske zajednice tj. našu decu, a sve u svrhu destabilizacije međunacionalnih odnosa u gradu Vukovaru. Takođe, verujem da ovakve međunacionalne sukobe ne bi trebalo niko da koristi u svrhu predizborne kampanje. Pozivam sve mlade ljude da prestanu sa ovakvim aktivnostima te isto tako da se političari dozovu pameti i da osude ovaj čin. Očekujem da sve institucije rade svoj posao i da učine sve da se spreče budući incidenti”, poručio je Kolar. Incident je potvrdio i portparol PU Vukovarsko-sremske Dragoslav Živković koji je rekao da se i dalje vrši kriminalističko istraživanje i da imaju privedenih osoba.
SDP-ovi kandidati za gradonačelnika i zamenicu gradonačelnika Vukovara Damir Maduna i Biljana Gaća u saopštenju za javnost su osudili poslednji sukob mladih nedaleko od Tehničke škole u Borovu naselju. „Naravno da se tu ne radi o sukobu navijačkih grupa, nema to veze sa sportom, to su međunacionalni sukobi mladih ljudi koji su odraz su nas starih i potenciranja nacionalnih podela 30 godina nakon vukovarske tragedije. Ti mladići koji se danas tuku nisu imali zdravu priliku upoznati se i izgraditi prijateljstva. Po rođenju smo ih odvojili i sortirali u „hrvatske i srpske“ vrtiće, postavili barijere u dvorišta i glave kako bi im poslali poruku da se ne trebaju družiti. Ako ne porušimo barijere prošlosti u našim glavama, Vukovar će biti grad bez budućnosti. Kad već ne mislimo o sebi, mislimo o našoj deci i unucima, omogućimo im da žive civilizovano i dostojanstveno”, istakao je Maduna. „Na moje većničko pitanje šta čini po pitanju prevencije nasilja među mladima i da smatram da Vukovar nije siguran grad, gradonačelnik Penava je rekao da ja nisam dobro informisana i da je Vukovar itekako siguran grad. Nažalost, demantuje ga činjenično stanje, koje je jako loše. Ovakvih slučajeva nasilja među mladima u zadnjih pola godine je toliko da se pitamo hoće li proći koji mesec do lokalnih izbora da do sukoba ne dođe. I želim naglasiti – nije to neki slučajni mladenački bunt, to su posledice politike razdvajanja, podela i brojanja krvnih zrnaca!”, posebno je istakla Biljana Gaća, poverenica Gradske organizacije SDP -a i kandidatkinja za zamenicu gradonačelnika.
Saborska zastupnica i potpredsednica Srpskog narodnog veća Dragana Jeckov juče je u sklopu humanitarne akcije “Banija je naša kuća” predala veliki stambeni kontejner šesteročlanoj porodici Cvjetković u Hrtiću, mestu u blizini Dvora. Porodica Cvjetković prošlog je vikenda ostala bez kuće koja je u decembru bila oštećena u zemljotresu, a do kraja je uništena u katastrofalnom požaru. Porodica je privremeno pronašla smeštaj zahvaljujući načelniku opštine Dvor Nikoli Arbutini, a donirani kontejner omogućiće im siguran smeštaj dok čekaju obnovu kuće.
Nakon što je portal Telegram objavio tekst o kupovini zemljišta na trasi buduće vukovarske obilaznice od strane oca vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave i nakon njegovog demanta u kojem navodi da nije iskoristio povlaštenu informaciju, jer je trasa obilaznice javnosti poznata i dostupna još od 2002. godine, oglasio se i bivši gradonačelnik Vukovara Željko Sabo, koji je za Večernji list rekao da to nije istina. „Ni 2014. godine, dok sam ja bio čelnik grada, trasa obilaznice nije bila definisana. Tada se još radio projekat koji je bio pri završetku. Tokom 2012. i 2013. godine imali smo sastanke s merodavnima iz Ministarstva koji su i tada govorili kako postoji mogućnost više trasa”, rekao je Sabo. Istovremeno je gradski većnik Pavao Josić najavio kako će protiv Penave podići krivičnu prijavu zbog zloupotrebe povlaštenih informacija. Josić je rekao da sumnja da je zemljište kupljeno s namerom da se posle proda po mnogo višoj ceni kada država bude otkupljivala zemljište na trasi obilaznice. „Gradski sam većnik koji je upućen u puno toga, ali informacija da postoji ucrtana trasa mi je bila prvi glas. Lično više verujem građanima koji takođe nisu ništa znali. Pre mesec dana sam išao u gradsku upravu kako bih dobio na uvid rutu obilaznice i tada mi je rečeno da je nisu ni oni dobili. Mislim da je većini građana ovde sve jasno – rekao je Josić za Večernji list.
Direktorka vukovarskog Doma za starije i nemoćne osobe Željka Rajković rekla je da su pre nekoliko nedelja dobili uputstva Hrvatskog zavoda za javno zdravsto kojima su dopuštene posete korisnicima, uz pridržavanje epidemioloških mera. „To znači da posete moraju biti unapred najavljene, posetiocima se meri temperatura i moraju ispuniti formular u kojima ih se pita da li su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, imaju li simptome i slično. Tokom posete koja traje 15 minuta moraju nositi zaštitne maske. Za sve korisnike koji su pokretni, posete se održavaju na otvorenom u našem atrijumu, a za one koji su na stacionaru i ne mogu sami hodati posete organizujemo u zatvorenom holu našeg doma, uz pridržavanje svih epidemioloških mera. Trudimo se da imamo po jednu posetu u holu zbog ograničenog prostora. Korisnicima koji ne mogu sići u hol, organizujemo posete na način da njihovi posetioci moraju biti potpuno u zaštitnim odelima, kapama, maskama i zaštiti za obuću – pojasnila je Rajković. Mi smo 28. decembra od 108 naših korisnika vakcinisali njih 90, što je odličan broj, a primili su i drugu dozu vakcine, te kao takvi mogu izlaziti van doma, obići svoju kuću i porodicu. Za početak smo te izlaske ograničili na dva puta nedeljno i mogu reći da su korisnici jako zadovoljni i smireniji nego što je to bio slučaj ranije kada smo zbog epidemije bili potpuno zatvoreni – istakla je Rajković i dodala da korisnici svakodnevno izlaze u šetnju oko doma u trajanju od pola sata. U Domu za starije i nemoćne osobe Vukovar u ovih su godinu dana pandemije imali jednu zaraženu osobu koronavirusom i jednu radnicu, što je odličan rezultat s obzirom da je ova populacija među najugroženijima da se razboli od COVIDA-19.
Govor mržnje u elektronskim medijima najčešći je u komentarima čitaoca, a u usvajanju novog zakona treba dodatno definisati propisanu odgovornost izdavača, istaknuto je na okruglom stolu “Regulacija govora mržnje u elektronskim medijima” održanom juče u Zagrebu. “U novom Zakonu predvideli smo odredbe gde će komentari na novinske članke potpadati pod odgovornost izdavača. Ono što treba pojasniti jeste da se ni na koji način ne ukidaju niti cenzurišu komentari, samo mora postojati odgovornost izdavača”, istakao je državni sekretar Ministarstva kulture i medija Krešimir Partl. Dodao je i kako su neki izdavači publikacija već i pre ukinuli komentare, ali i da je resorno Ministarstvo otvorilo dijalog s njima kako bi se ustanovilo da li je moguće naći i neko bolje rešenje kako regulisati govor mržnje.
Zbog sumnje da je učestvovao u mučenju i ubistvu 16-godišnjaka nakon pada Vukovara u novembru ’91., osječko Županijsko državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv 70-godišnjaka, bivšeg pripadnika srpskih paravojnih jedinica koji je u istražnom zatvoru, navelo je Županijsko državno tužilaštvo u Osijeku. Uhapšeni se tereti da je počinio krivično delo ratnog zločina protiv civila 18. novembra ’91., nakon pada Vukovara. Optužen je da je zajedno s jednim poznatim i jednim nepoznatim licem, u Veleprometu zlostavljao maloletnika, kojeg su nakon toga ubili. Okrivljeni, koji ima hrvatsko i kanadsko državljanstvo, je u istražnom zatvoru zbog opasnosti od bega.