Iz policijske uprave vukovarsko-sremske oglasili su se službenim izveštajem o sukobu koji se desio juče između učenika Tehničke škole Nikola Tesla. Iz policije navode da su juče u 8 časova i 30 minuta zaprimili dojavu da je u ulici Hrvatskog zrakoplovstva u Borovu naselju došlo do sukobljavanja više mlađih osoba. Policijski službenici su odmah intervenisali čime su zaustavili daljnje remećenje javnog reda i mira. Policijska patrola u policijsku stanicu privela je više maloletnika, a na mestu događaja je pronađena i oduzeta tzv. teleskopska palica kao i dva potrošena spreja. Dva maloletnika odvezena su u Nacionalnu memorijalnu bolnicu Vukovar gde im je ukazana lekarska pomoć zbog lakših telesnih povreda. U vukovarskoj policijskoj stanici je do sada, uz obavezno prisustvo roditelja ili skrbnika dovedenih maloletnika, provedeno prekršajno kriminalističko istraživanje za 12 maloletnika za koje je utvrđena sumnja da su počinili prekršaj iz Zakona o prekršaju protiv javnog reda i mira te će im policija u skladu s prekršajnim odredbama proslediti optužni predlog. U skladu s pozitivno pravnim propisima, odnosno zbog utvrđenog nezakonitog ponašanja maloletnika, policija će o navedenom događaju obavestiti i merodavni Centar za socijalnu brigu.
Zamenik gradonačelnika Vukovara iz redova srpske nacionalne manjine Srđan Milaković naveo je u saopštenju za javnost da masovnu tuču kod Tehničke škole „Nikola Tesla“ je teško sagledati van konteksta međunacionalnih odnosa u Vukovaru, ali i politike te nadolazećih lokalnih izbora. „Postavlja se pitanje kako je moguće da policija nije uspela da spreči sukob ako znamo koliko je policajaca na ulicama Vukovara u poslednje vreme te da je Tehnička škola i prostor oko nje više puta do sada bila područje sukoba. Isto tako, potrebno je istražiti da li je sukob potaknut van krugova mladih i da li je moguće da neko ide tako daleko da mlade ljude koristi za ostvarenje svojih političkih ciljeva. Javnost mora znati i šta se dogodilo sa učesnicima nekoliko međunacionalnih sukoba u proteklih godinu dana – da li su oni primereno kažnjeni ili su postupci još u toku. Koliko god da pojedini političari, nažalost, ne doprinose dobrim odnosima građana, državne institucije moraju raditi svoj posao i garantovati sigurnost svih, a roditeljima se mora poslati jasna poruka da će njihova deca biti sigurna, kako u školi tako i van nje. Ovaj sukob ne treba koristiti za osporavanje prava srpske zajednice na obrazovanje na svom jeziku i pismu. Isključivost u Vukovaru dolazi iz sveta odraslih, a onda se prenosi na decu. Škole kao takve nisu problem, a sadržaje u školi i način na koji se oni prenose ne određuju deca nego odrasli”, poručio je Milaković.
Predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić potpisao je saopštenje za javnost u kojem navodi da ova institucija, koja po međunarodnim i domaćim dokumentima ima zadatak i obavezu da štiti prava srpske zajednice na istoku Hrvatske, osuđuje jučerašnji napad učenika Tehničke škole Nikola Tesla hrvatske nacionalnosti na učenike srpske nacionalnosti. „Po ko zna koji puta u poslednje vreme, meta napada su učenici srpske nacionalnosti koji mir nemaju ni u svojoj školi ni u njenoj blizini. Stanje sigurnosti srpske zajednice u gradu Vukovaru i okolini je sve gore, a isto je sa primenom zakona kojima se trebaju štititi Ustavom i zakonom zagarantovana prava srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Da su Srbi nevine žrtve govori i nezvanična informacija koju imamo, a to je da su dva učenika srpske nacionalnosti završila u bolnici, a da su tri učenika hrvatske nacionalnosti završila u pritvoru. Zbog toga nadležnima postavljamo jasno pitanje: do kada će se ovakvo stanje i odnos prema pripadnicima srpske zajednice tolerisati, kada i učenici i profesori i čitava javnost u gradu zna ko su ti koji izazivaju ovakve nerede i napade? Zar je potrebno da neko izgubi život pa da se nešto konkretno preduzme? ZVO od merodavnih traži da se preduzmu sve potrebne radnje i aktivnosti da se spreče ovakvi nemili događaji, a pripadnicima srpske zajednice omogući miran i siguran život u svom gradu. Takođe, tražimo da predstavnici merodavnih tela informišu javnost o tome šta su preduzeli da ovakvi i slični događaji postanu prošlost”, navodi se u saopštenju Zajedničkog veća opština.
Nakon što je na prošlim konferencijama za novinare aktuelizovao nekoliko ključnih tema, koje je kao inicijative unazad godinu pokrenuo lokalni HNS, predsednik Vukovarsko-sremskog ogranka te stranke i kandidat za gradonačelnika Vukovara na predstojećim lokalnim izborima Nenad Bučko, na današnjoj je konferenciji za novinare predstavio još jednu tačku izbornog programa, koje je od velike važnosti za koaliciju „Živim Vukovar”. To je pitanje ulaganja u mlade. Nisam od onih koji pozivaju na nekakvo bratstvo i jedinstvo, premlad sam da bih se toga sećao, nego pozivam na Vukovar , koji ima budućnost, rekao je Bučko. Ukoliko im građanu iskažu poverenje na izborima, Bučko je obećao sufinansiranje vannastavnih aktivnosti za sve osnovnoškolce i srednjoškolce u Vukovaru. Ne želimo gledati situacije u kojima se mladi tuku i smatramo da ne postoji bolja investicija od ulaganja u mlade, a ista bi direktno obuhvatila dve hiljajde dece u našem gradu, rekao je HNS-ov kandidat. Nakon toga, dodaje Bučko, mladima treba obezbediti radna mesta te se istovremeno pozabaviti kompletnim obrazovnim sistemom. Bučko smatra problematičnim učestale međunacionalne incidentne situacije među mladima, poput jučerašnje tuče u blizini Tehničke škole Nikola Tesla, u kojima su, kako tvrdi, zakazali i Grad, a i država. Političari svojim izjavama postupcima indirektno utiču na pojavu takvih incidenata. Na novinarsko pitanje trebaju li čelni ljudi Grada reagovati na pojavu incidenata među mladima, Bučko je odgovorio potvrdno naglasivši kako je on gradonačelnik svih građana, kako treba takve situacije osuditi te istovremeno raditi da se iste ne ponavljaju, „jer u takvom okruženju nikome nije ugodno živeti”.HNS je današnju konferenciju za novinare, u skladu sa tematikom, održao u blizini dečjeg igrališta u naselju Olajnica, u centru Grada.
Nezavisni kandidat za gradonačelnika Vukovara Željko Sabo još jedan je od lokalnih političara, koji je reagovao na najnoviji incident, koje se juče dogodio u blizini Tehničke škole Nikola Tesla u Borovu naselju, u kome je došlo do tuče između učenika hrvatske i srpske nacionalnosti.Unazad četiri godine upozoravam da je politika koju vodi sadašnja gradska vlast uznemirila građane Vukovara i dovodi ih u jednu nesigurnost. Drago mi je da mnogi političari koji će se kandidovati na lokalnim izborima, ponavljaju moje reči i vide da je problem u odvajanju dece od najranijeg uzrasta. Kao gradonačelnik imao sam rešenje za vrtiće, ali su pojedini političari to sprečili. Nadam se da će Vlada RH uz inicijativu svih nas iz Vukovara, i političara i roditelja rešiti adekvatno ovo pitanje sa ciljem ostanka mladih na ovom području, zaključio je Sabo.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 22 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih je 7 osoba iz Vinkovaca, 4 iz Vukovara, 3 iz Starih Jankovaca, 2 iz Privlake, te po 1 osoba iz Bošnjaka, Jarmine, Negoslavaca, Nijemaca, Retkovaca i Starih Mikanovaca, a preminule su 2 osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8699, od kojih je 8379 izlečeno, a 196 je preminulo. Trenutno je u županiji 27 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 223 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 44 225. U samoizolaciji su 433 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna 3 radnika iz sistema zdravstva. Iz sistema obrazovanja ukupno su obolela 3 učenika i 3 nastavnika, a u samoizolaciji se nalaze 4 nastavnika i 65 učenika.