Vinkovačko Gradsko veće nije juče prihvatilo odluku o nagodbi između Grada i austrijskih firmi “Strabag” i “Saubermaher” po kojoj osnivači Javne ustanove za zbrinjavanje komunalnog otpada istočne Slavonije, Vinkovci i još četiri grada tim firmama trebaju platiti 84 miliona kuna. Osim Vinkovaca, osnivači te javne ustanove su gradovi Osijek, Vukovar, Županja i Beli Manastir. Po dosad prihvaćenom omeru podmirivanja duga, udeo Vinkovaca bio bi oko 20 miliona kuna. I osječko Gradsko veće juče je odbilo sklapanje nagodbe s ovim austrijskim firmama, koje zbog otkazivanja ugovora o građenju regionalnog odlagališta otpada, nakon niza sudskih procesa, nagodbom traže da im se isplati odšteta. Javna ustanova Zbrinjavanja otpada istočne Slavonije sklopila je 2006. godine s austrijskim firmama ugovor o građenju regionalnog odlagališta otpada. Ugovor je 2009. raskinut zbog nepoštovanja ugovornih odredbi, među kojima je i nedobijanje građevinske dozvole, nakon čega su austrijske firme tužile Javnu ustanovu za zbrinjavanje otpada tražeći odštetu za izgubljenu dobit za posao koji nikad nije ni počeo.
Podrške za samozapošljavanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u 2019. godini koristile su 8723 osobe, a u sklopu mere isplaćeno je 446 miliona kuna, podaci su HZZ-a. Podrške za samozapošljavanje, koje se finaniraju iz državnog budžeta, Evropskog socijalnog fonda i Inicijative za zapošljavanje mladih, deo su mera aktivne politike zapošljavanja HZZ-a. Nepovratne podrške mogu se dodeliti za otvaranje paušalnog obrta, “običnog” obrta, za samostalnu delatnost, za društvo s ograničenom odgovornosti, jednostavno društvo s ograničenom odgovornosti, kao i za zadrugu. Najčešće delatnosti u kojima je dodeljena podrška za samozapošljavanje u 2019. su stručne, naučne i tehničke delatnosti, građevinarstvo, prerađivačka industrija, informacije i komunikacije, kao i ostale uslužne delatnosti u koje pripadaju frizerski saloni, delatnosti za negu i održavanje tela, popravak računara i predmeta za ličnu upotrebu i domaćinstvo, pranje i hemijsko čišćenje tekstila, popravak nameštaja i slično. Ove godine iznos podrške iznosi do 100 hiljada kuna, zavisno i o području u kojem osoba ima prebivalište i otvara poslovni subjekat, a u slučaju korištenja mere osposobljavanja na radnom mestu postoji mogućnost dodatne isplate 10 hiljada kuna. Ako se više nezaposlenih udruži u isti poslovni subjekat, samo jednoj osobi može biti dodeljen maksimalni iznos podrške, dok drugi saosnivači mogu ostvariti podršku u najvišem iznosu do 55 hiljada kuna.
Zbog sprečavanja koronavirusa Hrvatska je od noćas uvela zdravstvenu kontrolu za sve osobe koje dolaze iz talijanskih pokrajina Veneto i Lombardija, a i dalje vrede mere kontrole za sve osobe koje su posle 16. februara boravile u Kini i Južnoj Koreji, izvestio je juče Krizni štab Ministarstva zdravstva. Kod više do 80 odsto slučajeva koronavirusa infekcija je blaga pa ne treba dizati paniku, no s obzirom na širenje zaraze u Italiji Krizni štab ima dva cilja – pokušati sprečiti ulaz virusa u Hrvatsku, te u slučaju kada se koronavirus pojavi u Hrvatskoj što pre izolovati bolesnika i sve njegove kontakte i tako sprečiti daljnje širenje bolesti, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš. Donesene su preporuke za postupanje koje će se menjati zavisno o situaciji na terenu, naveo je Beroš i najavio podizanje stepena pripravnosti na veći nivo, iako nema mesta panici.
Predsednik Vlade Andrej Plenković poručio je juče kako je Hrvatska spremna za sve mere koje treba preduzeti u prevenciji širenja koronavirusa, u što uključuje i koordinaciju aktivnosti s talijanskom vladom. “Obavio sam konsultacije sa svim kolegama na sastanku štaba na kojem su bili predstavnici ministarstava zdravstva, unutrašnjih poslova i odbrane, Državnog inspektorata i Civilne zaštite. Sve što trebamo preduzimati je u punoj pripravnosti svih službi, u komunikaciji smo s talijanskom vladom, od koje nastojimo dobiti sve relevantne informacije s obzirom na dinamiku dešavanja u nekoliko severnotalijanskih regiona”, izjavio je premijer i predsednik HDZ-a Andrej Plenković.
Upravno veće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na redovnoj sednici je utvrdilo nove postupke za provođenje probira za rano otkrivanje raka pluća, saopšteno je juče iz HZZO-a. Novi postupci doneseni su na osnovu Odluke ministra zdravstva o donošenju Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka pluća 2020.-2024. godine. Četiri nova utvrđena postupka koji će se plaćati iz obaveznog zdravstvenog osiguranja su – upućivanje osigurane osobe za rano otkrivanje raka pluća, upućivanje na pregled pulmologu u okviru Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka pluća, niskodozni CT s dvostrukim očitavanjem te pregled pulmologa u okviru Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka pluća.
Hrvatsko-kanadrski tim naučnika, predvođen jednim od najcenjenijih hrvatskih stručnjaka, Igorom Štagljarom, postigao je veliki uspeh u borbi protiv raka pluća. U stručnom časopisu objavili su nove molekularno-biološke metode koje bi mogle dovesti do novih lekova za karcinom pluća, a klinička istraživanja počinju uskoro. Razvili su novu molekularno-biološku metodu za pretraživanje lekova, objavljeno je sinoć u Dnevniku HRT-a. ” Primenom naše novorazvijene metode na protein EGFR, tj. receptor za epidermalni faktor rasta pronašli smo tri potencijala takozvana precizna leka koji deluju isključivo na mutiranu formu te tako sprečavaju prenos signala samo u ćelijama karcinoma pluća ,koje su otporne na sve do sada poznate lekove”, objasnio je akademik Štagljar s Odeljenja za biohemiju i medicinsku genetiku Univerziteta u Torontu. Lekovi nemaju negativan uticaj na zdrave ćelije. Dva već poznata leka za leukemiju mogla bi da preusmere za lečenje karcinoma pluća, a jedan su prvi u svetu razvili ispočetka. Klinička istraživanja provodiće se u Torontu za nekoliko meseci, a nakon toga i u Klinici za plućne bolesti Jordanovac.
Prema podacima Ministarstva privrede, benzinska goriva poskupela su na prosečno 10,05 kune. Cena dizela iznosi 9,51 kunu, autogas je poskupeo na 4,72 kuna, a lož ulje na 4,93 kune.