Vladina Odluka o učestvovanju pripadnika Vojnih snaga Republike Hrvatske u misiji Evropske unije za vojnu pomoć Ukrajini juče je u Hrvatskom saboru naišla na oštre kritike opozicije, koja ju je proglasila neustavnom i poručila da o tome ne odlučuje Sabor nego Vlada uz saglasnost predsednika Republike. Odluku je komentarisao i predsednik Republike Zoran Milanović rekavši da on zna šta stoji u Ustavu zato što ga je pisao i time se referirao na konstataciju vlade da obučavanje ukrajinskih vojnika temelji na Ustavu, zakonima i međunarodnim sporazumima po kojima je Ukrajina saveznička zemlja. “Ukrajina, svaka joj čast, nije saveznica. Za odluku o obučavanju stranih vojnika sabor nije merodavan”, rekao je Milanović. “Sada će se, kao, videti ko je za Rusiju, a ko za Ukrajinu. Ja nisam za nikoga. Ja sam za Hrvatsku” rekao je Milanović i dodao da se vodi rat između Amerike i Rusije. „Između Rusije i Ukrajine na strani sam Ukrajine, naravno. Ali to je rat između Amerike i Rusije. Mi moramo da konstatujemo da Amerikanci preko ukrajinskih mladića vode rat protiv Rusije, to moramo reći”, zaključio je Milanović.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov pozvala je da se donošenjem odgovarajućeg zakona stane na kraj ugovorima o dosmrtnom uzdržavanju za koje smatra da neretko dovode do zanemarivanja starijih osoba. Reč je o posebnoj vrsti lešinarskog biznisa, vrsti ugovora koje Evropska unija ne poznaje, a kod nas je vrlo čest i kojih se u našoj zemlji godišnje zaključi između četiri i sedam hiljada, rekla je Jeckov u slobodnom iznošenju stava u ime Kluba SDSS-a. Ugovorima o dosmrtnom uzdržavanju odmah nakon potpisa ili otiska prsta davalac usluge postaje vlasnik nekretnine, takve ugovore sklapaju uglavnom starije osobe narušenog zdravlja koje ne mogu da se brinu o sebi, bez dovoljno informacija o svojim pravima. To otvara prostor za zloupotrebljavanja koja neretko dovode do ekonomskog nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja starijih osoba, upozorila je Jeckov i pozvala da se donošenjem adekvatnog zakona konačno stane na kraj toj, kako je rekla,”mafijaškoj priči, predatorskom lovu i lešinarskom biznisu”.
Tokom rasprave o opozicionom predlogu zaključka o raspolaganju energentima u Hrvatskoj, državni sekretar Ministarstva privrede Ivo Milatić rekao je da ima dovoljno energenata, dok je opozicija upozoravala da podaci o tome kako se koriste hrvatski resursi ne mogu da budu poslovna tajna. “Imamo dovoljno sirove nafte i derivata. Podzemno skladište gasa Okoli je puno sto odsto. Sigurnost snabdevanja nije upitna”, rekao je Milatić koji je u ime Vlade učestvovao u Hrvatskom saboru u raspravi o opozicionom predlogu zaključka o raspolaganju energentima u Hrvatskoj. Vezano uz električnu energiju, rekao je da provode mere koje su značajne za privredu i građane te da će da vode računa i da energetski sistem, posebno kada je HEP u pitanju, bude stabilan. Time je odgovorio HDZ-ovom zastupniku Nikoli Mažaru kojeg je zanimala situacija sa energentima u Hrvatskoj.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Mreža žena s invaliditetom Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) pozvala je juče Vladu da skloništa za žene žrtve nasilja učini pristupačnim i za žene s invaliditetom. Višegodišnjim delovanjem SOIH – SOS telefona uočeno je da, u odnosu na žene bez invaliditeta, žene s invaliditetom trpe višestruko više nasilja u porodici, u institucijama i društvu te da ga ređe prijavljuju jer u pravilu zavise o nasilnicima, češće odustaju od prijave, a i ne veruje im se prilikom provođenja postupka. Pritom je posebno problematično pitanje smeštaja žena s invaliditetom žrtava nasilja u sklonište, ističe u saopštenju Mreža žena s invaliditetom. Kampanjom “16 dana aktivizma protiv rodno uslovljenog nasilja” ta Mreža poziva Vladu da skloništa za žene žrtve nasilja učini pristupačnim ženama s invaliditetom jer, istaknuto je, sledi period kad će se za tu svrhu moći da koriste sredstvima iz evropskih fondova.
PRONI centar za socijalno podučavanje je u okviru programa “Prevenko“ održao završnu konferenciju trogodišnjeg programa „Značaj međusektorske saradnje u području prevencije zavisnosti“. Program za cilj ima suzbijanje i sprečavanje pojave zavisnosti među decom i mladima na području Vukovarsko-sremske županije, a na konferenciji su sumirane aktivnosti ovog programa, pokazani primeri dobre prakse i vršnjačke kampanje provedene u školama, te je ukazano na značaj međusektorske saradnje u području prevencije zavisnosti. Program je PRONI Centar proveo u partnerstvu s Gradom Vukovarom, osnovnim školama Mitnica, Negoslavci i Nikola Tesla iz Mirkovaca te udruženjem NE-ovisnost i Policijskom upravom Vukovarsko-sremskom, a finansiran je sredstvima Ministarstva rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike te sufinansiran sredstvima Grada Vukovara.
Sedam učenika prvog i drugog razreda Srednje škole Dalj dobiće stipendije u iznosu od 400 kuna mesečno koje su za njih osigurali Preduzetničko-razvojni centar opštine Erdut i Komunalno preduzeće Čvorkovac. Direktorka ovog preduzeća Anđelka Tomašević je rekla da je u protekle 4 godine stipendirano 16 učenika jer žele da ulažu u mladost i znanja o zaštiti životne sredine. Uz stipendije, učenici i u PORC-u mogu da dobiju određena znanja i veštine, rekla je direktorka PORC-a Bojana Orsić i dodala da su prošle godine proveli projekat BIZ-Info o pisanju poslovnih planova. „Mislim da je to dobro, kako za učenike tako i za PORC, da se kao lokalna razvojna agencija pozicioniše i u odnosu na mlade ljude”, istakla je Orsić.