Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije objavio je objašnjenje direktorke Zavoda za javno zdravstvo naše županije vezano za povećanje broja obolelih od koronavirusa na području grada Vukovara, dr. Kate Krešić. Epidemiološka situacija u našoj županiji izuzetno je ozbiljna, posebno unazad nekoliko nedelja kada imamo trend porasta broja obolelih i taj trend se nastavlja sve do danas. Posebno zabrinjava porast broj pozitivnih na vukovarskom području gde smo od 30. oktobra do sada imali 437 obolelih što je 20 odsto od ukupno obolelih u županiji. No, za sada ne možemo zbog nedovoljnog protoka vremena i istorije bolesti pozitivnih, povezati s Kolonom sećanja 18. novembra u Vukovaru, ali videćemo šta će doneti naredni dani, pojasnila je dr Krešić.
Ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović nakon sastanka premijera Plenkovića sa županima, najavio je da će Nacionalni štab pripremiti oštriji set mera protiv epidemije koronavirusa koje će stupiti na snagu krajem nedelje i važiti do Božića. Štab će pripremiti novi set mera s kojima ćemo upoznati župane i vrediće negde do Božića. Neki misle da su ove mere dovoljne, ali brojevi ne padaju i idemo s novim merama imajući u vidu da je ovo duga bitka – izjavio je Božinović novinarima.
Predsednik Republike Zoran Milanović rekao je juče da smatra da bi se svi trebali vakcinisati, pri čemu računa na građansku svest. Milanović je novinarima komentarisao efikasnost vakcinisanja protiv koronavirusa istakavši da je to testirano u najjačim svetskim laboratorijama, a rezultati i procene su visoke. “Moj poziv svima je kada njihovim novcem država kupi vakcine, neka se vakcinišu”, poručio je, dodavši da su vakcine u zadnjih 70 godina spasila milione života. Smatra da postoje načini da se ljude nagovori, pa čak i natera na vakcinisanje. Možda nas neće puštati van države ako se ne vakcinišemo, možda će mnogi poslodavci reći zaposlenima da ne mogu na posao ako se ne vakcinišu, dodao je predsednik.
Vlasnici noćnih barova i klubova, disco klubova te beach barova udružili su se juče u nacionalno Udruženje ugostitelja BNND, da bi, kako su istakli “spasili radna mesta i svoje poslovanje”, odnosno, “omogućli rad ili kompenzaciju za zabranu rada”. S osnivačke skupštine Vladi i Ministarstvu finansija uputili su tri zahteva. Traže da im se za period od 14. avgusta, kada im je rad bio ograničen do ponoći i posle kada su zatvoreni isplati nadoknada od 80 odsto prošlogodišnjeg prometa. Za prolećno zatvaranje traže jednokratnu podršku od 35 hiljada kuna po subjektu. Osim toga, traže i da se noćni klubovi ubuduće tretiraju kao i drugi ugostiteljski objekti.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs je zahteve sindikata Preporod, koji za sutra najavljuje demonstracije, ocenio preteranima. “Mislim da su ti zahtevi prilično upitni i problematični, pogotovo u trenutku kad je upravo ova Vlada ispoštovala sve što je obećala, uprkos predvidljivom padu BDP-a u zadnjem kvartalu”, rekao je Fuchs. Prema tome, dodatni zahtevi su, malo preterani, dodao je. Potvrdio je da će predstavnike demonstranata primiti u Ministarstvu, “najmanje neko na nivou državnog sekretara”. Sindikat zaposlenih u hrvatskom školstvu Preporod održaće protest pod nazivom “Korona škola” na kojem, najavljuju, žele upozoriti na probleme s kojima se susreću radnici u školama u vreme odvijanja nastave po A,B i C modelu, kao što su paralelna nastava, troškovi nastavnika kod izvođenja online nastave te plate za vreme bolovanja.
Sindikat hrvatskih učitelja danas kako su pozvani na sastanak s ministrom nauke i obrazovanja Radovanom Fuchsom, koji su sami inicirali kako bi mu predstavili podatke o uslovima rada u sistemu obrazovanja u vreme pandemije koronavirusa. “Kao odgovorni socijalni partneri, inicirali smo sastanak u Ministarstvu nauku i obrazovanja jer se problemi prvo moraju pokušati rešiti dijalogom te smo iduće nedelje pozvani na sastanak s ministrom Fuchsom i to kao Vertikala sindikata obrazovanja”, najavili su iz sindikata. Ističu kako će na sastanku predstaviti analize prikupljenih podataka s terena koji se tiču uslova rada u vreme pandemije te nejednakog položaja zaposlenih s ugovorima na određeno. Naglašavaju kako je cilj prikupiti stavove iz škola te insistirati na rešavanju uočenih problema kako bi sistem obrazovanja bio kvalitetniji za sve njegove učesnike. Poručuju kako su se kao sindikat primarno borili za rešavanje problematike zaostajanja plata, ali da u sistemu postoje i brojni drugi problemi koje je potrebno rešavati.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obeležava danas, iz Županijskog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poručili su da je čak i pre COVID-19, nasilje nad ženama i devojkama poprimilo razmere pandemije. Podaci UN-a govore o 243 miliona žena i devojaka širom sveta koje su intimni partneri zlostavljali u poslednjih godinu dana. Glavna poruka obeležavanja ovog dana je važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode te razumevanje nasilja oblikom diskriminacije žena, navela je voditeljka županijskog tima Ivana Sučić, dodavši kako je izuzetno važno zaustaviti i ignorisanje te umanjivanje nasilja nad ženama, a posebno tretiranje nasilja kao privatnog problema žena žrtava nasilja.
Povodom smrti patrijarha Irineja brojni građani i predstavnici društvenog i političkog života Srba u Vukovaru i okolini upisali su se u knjigu žalosti koja je otvorena u Generalnom konzulatu Republike Srbije u Vukovaru. Poslednji pozdrav srpskom patrijarhu uputio je i predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić koji je istakao važnost i značaj lika i dela blaženopočivšeg patrijarha. Konzulat u Vukovaru knjigu žalosti otvorio je u ponedeljak, a zbog epidemiološke situacije svi koji izraze želju da se na ovaj način oproste od patrijarha mogu to da urade i putem elektronske pošte. Knjiga žalosti povodom patrijarhove smrti otvorena je u sva tri srpska diplomatsko-konzularna predstavništva u Hrvatskoj pa tako pored Vukovara svi zainteresovani poslednju poštu srpskom patrijarhu mogu uputiti u srpskoj ambasadi u Zagrebu i Generalnom konzulatu u Rijeci.
Počela je jesenja kampanja oralne vakcinacije lisica na području Hrvatske, čiji je cilj polaganjem mamaca s vakcinom protiv besnila iskoreniti bolest. Provođenje oralne vakcinacije lisica za rezultat ima pad broja slučajeva besnila u populaciji životinja te je poslednji slučaj besnila u Hrvatskoj zabeležen 2014. godine. Program oralne vakcinacije lisica od izuzetnog je značaja za javnost jer je besnilo smrtonosna zoonoza te se ovom merom značajno utiče na povećanje kvalitete zdravlja ljudi i životinja u zemlji. Mera se provodi dva puta godišnje, u jesen i proleće, pomoću aviona koji su dokazani kao najefikasnije i ekonomski najisplativije sredstvo za distribuciju vakcinalnih mamaca. Jesenjom akcijom cilj je vakcinisati lisice pre sezone parenja, a prolećnom akcijom se osigurava vakcinisanje mladih, objašnjava se u saopštenju iz Ministarstva poljoprivrede.