U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa su 84 nove pozitivne osobe na COVID-19. I dalje je najveći broj iz Vukovara,ukupno 22 osobe, 15 je iz Vinkovaca, po 7 osoba iz Otoka i Ivankova, 6 iz Županje, 3 iz Lipovca, po 2 iz Bobote, Bokšića, Borova, Bošnjaka, Štitara, te po 1 osoba iz Apševaca, Babine Grede, Berka, Bogdanovaca, Gradišta, Komletinaca, Nijemaca, Novih Jankovaca, Privlake, Soljana, Šiškovaca, Tovarnika, Trpinje i Vrbanje. Preminule su 4 osobe.Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 4057, od kojih je 3415 izlečeno, dok je preminulo 67 osoba. Trenutno je u županiji 61 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 293 osobe, pa je ukupan broj testiranih do sada 23 499. U samoizolaciji se na području županije nalazi 1161 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 41 radnik iz sistema zdravstva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 23. Iz sistema obrazovanja obolelo je 38 nastavnika i 36 učenika. U samoizolaciji se nalazi 53 nastavnika i 592 učenika.
U Hrvatskoj će za nekoliko dana biti uvedene najstrože epidemiološke mere od uvođenja lockdowna u proleće ove godine, koje će uglavnom zahvatiti pet područja – ugostiteljstvo, obrazovanje, kulturu, prevoz i sport, piše danas Jutarnji list. O merama se raspravljalo i sinoć u Vladi, nacrt je poslan ministrima, a danas bi se trebao naći na užem kabinetu, kako bi mere stupile na snagu do petka ili za vikend, a bile bi na snazi sve do Božića. Postoji velika mogućnost za zatvaranje svih ugostiteljskih objekata kao i potpuni prelazak srednjih škola na online nastavu. Izvesno je i da će se zatvoriti bioskope i pozorišta, ali galerije i muzeji, koji imaju jako mali broj posetilaca mogli bi ostati otvoreni. Sigurno će se ići na ograničavanje broja putnika u prevozu, dok se još raspravlja šta će biti sa fitness centrima, piše dnevnik. Odluka još nije donesena kada je o ugostiteljima reč pa još uvek postoji i mogućnost da im se ograniči radno vreme, da se smanji broj gostiju u lokalima ili da se dopusti samo rad na terasama. Kada je reč o crkvama, razmišlja se da se verski obredi obavljaju online, putem TV-a ili radija. Cilj je, naveli su u Vladi, da do Božića i Nove godine broj novozaraženih počne padati te da Hrvatska praznike dočeka u povoljnijoj epidemiološkoj situaciji.
Evropska komisija danas će odobriti još jedan ugovor o nabavci 160 miliona doza vakcina protiv COVID-19 od firme Moderna, objavila je juče predsednica Komisije Ursula von der Leyen. To je šesti ugovor koji Komisija za države članice potpisuje s farmaceutskim firmama o nabavci vakcina protiv COVID-19. Von der Leyen je rekla da se radi na još jednom, sedmom ugovoru, istakavši da će EU imati najveći portfolio vakcine na svetu, koja će biti dostupna kada prođu postupak detaljne provere Evropske agencije za lekove.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obeležava danas, iz Županijskog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poručili su da je čak i pre COVID-19, nasilje nad ženama poprimilo razmere pandemije. Podaci UN-a govore o 243 miliona žena širom sveta, koje su intimni partneri zlostavljali u poslednjih godinu dana. Glavna poruka obeležavanja ovog dana je važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode te razumevanje nasilja oblikom diskriminacije žena, navela je voditeljka županijskog tima Ivana Sučić, dodajući da je izuzetno važno zaustaviti i ignorisanje te umanjivanje nasilja nad ženama, a posebno tretiranje nasilja kao privatnog problema žena žrtava nasilja.
Procena je da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta fizički zlostavljana jedna žena, a one su i najteže kolateralne žrtve pandemije koronavirusa koji je porodice zatvorio u četiri zida, upozorili su danas povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, iz Foruma žena SDP-a. “Ove godine obeležavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u posebnim uslovima. Situacija sa Covidom 19 zatvorila je porodice u njihova četiri zida, a šta se stvarno događa saznaćemo tek kada ova kriza prođe, nažalost za mnoge žene i decu prekasno. Žene spadaju među najteže kolateralne žrtve pandemije koronavirusom, ali u Hrvatskoj su uglavnom kao takve prećutane”, navedeno je u saopštenju Foruma. Ističu kako je rodno uslovljeno nasilje i danas sveprisutno i vidljivo na različite načine te kako se pojavljuje u raznim okruženjima, poput porodice, kuće, pa sve do radnog mesta i javnih prostora.