Na važnost hitnog uvođenja Izmena i dopuna o Zakonu o strancima upozorila je u slobodnom govoru u Saboru saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jekov, potvrđujući svoj stav činjenicom da se i u stranim medijima među kojima je Deutsche Welle govori o Hrvatskoj kao iseljeničkoj zemlji, koja s druge strane sve više postaje i klasična useljenička zemlja sa sve više stranih radnika. Jeckov je istakla analize spomenutog medija u kojoj se navodi da je status stranih radnika nesiguran, te da izostaje integracija za koju ne postoje efikasne mere koje bi im omogućile uspješniju integraciju. Zbog sve većeg broja stranih radnika i sve značajnijih problema sa kojima se oni suočavaju, Jeckov smatra izmene i dopune ovog Zakona kao preko potrebne te da ih je trebalo napraviti i ranije. Važno je problematizovati i rast broja agencija specijalizovanih za potražnju radne snage, poručila je Jeckov dodajući da se u poslednje tri godine broj agencija više nego udvostručio. Sve je više radnika o čijim pravima se niko ne brine, niti se prate njihovi stambeni uslovi, zbog čega je dobro da smeštaj koji radniku obezbeđuje poslodavac, mora da ima dokaz o primerenom smeštaju stranih radnika, poručila je saborska zastupnica, dodajući da treba biti jasnija situacija i po pitanju inspekcijske kontrole smeštaja sezonskih radnika i državljana trećih zemalja. Jeckov je istakla sumnju da se izmenama i dopunama Zakona o strancima ne radi dovoljno po pitanju integracije stranih državljana, odnosno da nema vizije da li će oni biti deo demografskog uspeha, koji kako je rekla bez konkretnih akcija predlaže ministar demografije i useljeništva. Ono što je dosta važno je to da će strani radnici morati da dokažu kompetencije i za deficitarna zanimanja, što do sad nije bila obaveza, a to će morati učiniti odgovarajućim radnim iskustvom ili dokazom o završenom obrazovanju, naglasila je između ostalog Jeckov. Poručila je da će se pratitti uticaj ovih izmena i dopuna na terenu jer treba da se vidi kako će se one reflektovati na tržištu rada, što će biti pravi pokazatelj da li se ide u pravom smeru.
Predsednik Domovinskog pokreta Ivan Penava održao je konferenciju za medije o rezultatima koje su ministri iz redova DP-a ostvarili u prethodnom periodu, ocenivši rad ministara, ali i saborskog kluba DP-a, aktivnim, energičnim, i efikasnim. S obzirom da se centralna tema odnosila na resor poljoprivrede kojim upravlja DP-ov ministar Josip Dabro, Penava je podsetio na sušu koja je dovela u pitanje opstanak šećerne industrije u Hrvatskoj i da Hrvatska nakon ograničavanja proizvodnje zbog ulaska u EU, ima samo jednu šećeranu. Zahvaljujući Ministarstvu poljoprivrede obezbeđeno je 12 miliona evra za ovaj poljoprivredni sektor, rekao je između ostalog Penava poručujući poljoprivrednicima da mogu da računaju na državu i u najtežim uslovima. To je naš strateški interes i to smo pokazali ovim merama, izjavio je predsednik DP-a. Naglasio je i da se ove godine prvi put avans za poticaj poljoprivrednika krenuo isplaćivati na samom početku zakonskog roka. Penava je istakao da su ulaganja u poljoprivredu ključna za zadržavanje ljudi u ruralnom području, što se automatski reflektuje na demografsku sliku Hrvatske.
Direktor Udruženja poslodavaca u zdravstvu (UPUZ) Dražen Jurković poručio je juče da se HZZO mora transformisati kako bi se prekinuo njegov monopol u određivanju cena zdravstvenih usluga koji generiše ukupan gubitak zdravstvenih ustanova od 50 miliona evra mesečno. Nakon 30 godina došlo je vreme za transformaciju Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), koji je jedini nacionalni osiguravalac i kao takav ima monopol u određivanju cena zdravstvenih usluga, poručio je Jurković na konferenciji o poslovanju i upravljanju u zdravstvu. HZZO kao kupac zdravstvene usluge mora biti aktivan partner u dogovaranju visine cene usluge, umesto da je jednostrano određuje, poručio je Jurković. Ponovio je i stav o potrebi uspostave tripartitivnog pregovaranja o ceni u koje bi bile uključene zdravstvene ustanove kao aktivan sagovornik, kao što je to slučaj u Sloveniji. Ukoliko se pružaoci usluge ne uspeju dogovoriti s osiguravaocem o ceni usluge, trebao bi arbitrovati resorni ministar, zaključio je Jurković.
Na sednici Županijske skupštine Vukovarsko-sremske županije održanoj juče u Vinkovcima većnici su izglasali hitnu odluku o isplati sredstava pomoći za štete nastale tokom nepogode od grada na županjskom području u junu i julu ove godine. Grad koji je u dva navrata pogodio županjsko područje, izazvao je katastrofalne posledice, zbog čega je zamenik koji obavlja funkciju župana Vukovarsko-sremske županije Franjo Orešković predložio donošenje odluke o hitnoj pomoći u iznosu od 30.000 evra.
U saradnji Agencije za vaspitanje i obrazovanje i Hrvatskog Crvenog krsta, a u organizaciji Dečjeg vrtića Vinkovci, u tom gradu je održan Međužupanijski stručni skup za vaspitačice i stručne saradnike u dečjim vrtićima, na kojem je učestvovalo više od 90 vaspitačica iz vrtića s područja pet slavonskih županija. Primere dobre prakse u zaštiti života i zdravlja dece predškolskog uzrasta kroz programe Gradskog društva Crvenog krsta Vinkovci prezentovao je direktor spomenute ustanove Branko Tomić, a predavanje Psihološka prva pomoć deci izbeglicama u vaspitno obrazovnom kontekstu održala je psiholog Nikolina Stanković iz Hrvatskog Crvenog krsta. Za sve učesnike održane su tri radionice: Psihološka prva pomoć, Mentalno zdravlje vaspitačica te Prva pomoć.
Mladi član Atletskog kluba Maraton iz Vukovara, Nikola Busić osvojio je u ponedeljak prvo mesto u uličnoj trci u Somboru, u kategoriji učenika osnovnih i srednjih škola. Prošle srede, Nikola je učestvovao i na Županijskom krosu srednjih škola u Vinkovcima, gde se takođe plasirao na prvu poziciju.