Iz Gradske uprave je saopšteno da Grad Vukovar provodi anketu o rešavanju stambenog pitanja putem programa društveno poticane stanogradnje. Program se provodi građenjem stanova, odnosno stambenih zgrada, te se omogućuje prodaja uz otplatu na rate po pristupačnijim uslovima od tržišnih što se tiče kamata i rokova otplate. Program POS-a provodi Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama u saradnji sa jedinicom lokalne samouprave, a kupovinom stana na ovaj način se ostvaruje niz olakšica: rok otplate kredita do 30 godina, bez žiranta, maksimalna cena bi se kretala do 1350 €/m², a prosečna godišnja kamatna stopa bi bila 2 odsto godišnje. Građani se za sva obaveštenja i informacije u vezi anketnog upitnika mogu javiti u Gradsku upravu.
Na jučerašnjoj sednici Gradskog veća Vukovara, s mesta direktorke Gradske biblioteke Vukovar smenjena je Jelena Miškić, za šta su glasali većnici Domovinskog pokreta, Hrvatskih suverenista i nezavisni Željko Sabo. Većnici HDZ-a su bili protiv, a SDSS-a i DSS-a suzdržani. Nakon smene Miškić je rekla da joj nije bilo dozvoljeno da se obrati većnicima te da su im materijali dostavljeni neposredno pred sednicu Veća. „Sve ovo je politički pritisak Željka Saboa preko predsednika Upravnog veća Gorana Bošnjaka, a pod paskom gradonačelnika Ivana Penave i Domovinskog pokreta. Sve ovo daje opravdanu sumnju da je ovo osveta za redovan otkaz ćerki Željka Saboa koji je dobila prema sili zakona“, smatra Miškić. Više o ovoj temi poslušajte u današnjoj emisiji Gost u studiju, u 11 časova i 15 minuta.
Većnik Dejan Drakulić iz SDSS-a postavio je pitanje u okviru aktuelnog časa jučerašnje sednice Gradskog veća vezano uz plaćanje kazni za odlaganje komunalnog otpada, u slučaju kad se kod polupodzemnih kontejnera zatekne smeće. Pročelnik Upravnog odelenja za komunalnu privredu Dražen Čulig odgovorio je da je Grad Vukovar stanarima osigurao kontejnere na javnim površinama, jer u svojim zgradama nemaju prostor za odlaganje otpada. To je prvi korak u kojem je Grad Vukovar izašao u susret stanarima u višestambenim objektima, kako bi mogli da zbrinjavaju otpad na javnim površinama. Drugi je korak taj što je Grad, u saradnji s Fondom za zaštitu životne sredine, osigurao nabavku i ugradnju polupodzemnih kontejnera i stanari su dobili ključeve za odlaganje otpada. Građani koji imaju privatne kuće moraju da zbrinjavaju posude za otpade na svojim površinama i odgovarju ukoliko iste te posude iznesu na ulicu i pored njih neko ostavi nešto sa strane, vlasnik je dužan da taj otpad zbrine. Grad Vukovar je do sada, od 60 do 100 hiljada kuna sredstava iz budžeta grada izdvajao za zbrinjavanje otpada koji se nalazi uz kontejnere na javnim površinama. Moramo stati na kraj tome, ili će građani brinuti o svom kontejneru na javnoj površini ili će osigurati mjesto u svojoj zgradi za iste. Nije interes naplaćivati kazne nego zajednički rešiti problem u korist cele zajednice, naglasio je Čulig. Većnik Drakulić se nije složio da građani snose troškove, te da nije njihova obaveza da vode evidenciju da li će neko nesavesno ostaviti smeće pored njihovog kontejnera.
Većnik iz redova DSS-a Srđan Milaković uputio je pitanje gradonačelniku Vukovara vezano uz nedavno objavljene rezultate popisa stanovništva, odnosno šta je to šta će pripadnici srpske zajednice izgubiti, a šta su imali do sada. „Glavna tragedija popisa stanovništva je pad stanovnika. Iz aspekta pada stanovništva bilo bi dobro kada bi svi seli i razmislili o politikama koje su dovele do ovolikog pada broja stanovnika. Nažalost, i ovoliko nakon objave dramatičnih brojeva u popisu stanovništva, zapravo ne postoji svest u društvu, a kamoli program ili sistem zaustavljanja tog pada. Toliko o tome šta je suština problema i čime se trebamo baviti. Na tom tragu, dok su neki brinuli samo o svojima, moj je cilj normalizacija uslova i atmosfere u našem gradu te jednake šanse za sve, bez guranja brojeva baziranih na lažnim podacima. Brojevi potvrđuju sve nas koji smo jednu deceniju govorili da je reč o manipulaciji. Nije mi drago što smo svi pali, ali mi je drago da je konačno došao kraj manipulacijama brojevima. Što se tiče prava koja će izgubiti srpska nacionalna manjina u Gradu Vukovaru, jedino su prava koja su konzumirali gradski većnici, a to je dostavljanje materijala na dva jezika i pisma”, rekao je Penava.
Udruženje ISKRA valdorfska inicijativa počinje s provođenjem projekta „aktivirAJMO”. Glavni cilj projekta je uspostaviti sistematsku i kontinuiranu podršku deci, roditeljima i vaspitno – obrazovnim radnicima u svrhu prevencije socijalne isključenosti preko savremenih pedagoških pristupa. Aktivnosti će se odvijati u Vukovaru, a neke od njih su edukativne i umetničke radionice za decu vrtića i škola, interaktivna predavanja za roditelje i vaspitno-obrazovne radnike kao i 2 festivala Porodičnih igara. Partneri na projektu, koji se provodi od septembra ove do novembra sledeće godine, su Udruženje Breza, Dečji vrtić Vukovar 1 i Osnovna škola Blago Zadro Vukovar.