Štete koje su prozrokovane olujnim nevremenom i ledom početkom jula u opštini Bošnjaci procenjena je na oko pet miliona evra, potvrdio je načelnik te opštine Andrija Juzbašić dodajući da se spomenutom iznosu još moraju dodati i štete na poljoprivrednim kulturama i privrednim objektima. Juzbašić je rekao da su prilikom procene šteta bili od početka obnove realni i objasnio da je obnova krovova za 1500 porodičnih kuća, u proseku koštala oko 3000 evra. Naveo je da je za sanciju ostalo 40-tak kuća, uglavnom samačkih domaćinstava te da najavio da će danas iz BiH da stignu dve ekipe krovopokrivača koje bi trebale pomoći u procesu obnove.Zadovoljni smo kako sopstvenom, tako i reakcijom meštana koji su pokazali veliku odgovornost i želju da jedni drugima pomognu. Zahvalni smo i pripadnicima Hrvatske vojske koji su uklonili najmanje 4000 kubika slomljenog crepa i drugog građevinskog otpada i koji su nam bili od ogromne pomoći”, poručio je načelnik Andrija Juzbašić.
Hrvatska se suočava s nedostatkom investicija a ključ jačanja konkurentnosti su razvoj održivog turizma i digitalne ekonomije te podrška malim i srednjim preduzećima, pokazali su podaci najnovijeg istraživanja Globalnog instituta Mek-kinsi. Globalna konkurentnost Evrope trenutno je ugrožena, a neki od uzroka su energetski šok, trka za vođstvo u oblasti veštačke inteligencije te industrijske regulatorne prepreke. Sve navedeno utiče ne samo na privredni razvoj nego i na način života stanovništva te stratešku autonomiju,navedeno je u spomenutom u istraživanju koje uključuje analizu investicija na osnovu podataka 3000 velikih kompanija. Za razliku od mnogih evropskih država, Hrvatska ima veliki potencijal u turizmu i održivom razvoju, zbog čega investicije u ove sektore mogu biti ključne za dugoročni privredni rast. Hrvatska ima visoki udeo malih i srednjih preduzeća koja čine integralni deo privrede države, ali koja često imaju ograničene kapacitete za ulaganja u inovacije i tehnologiju. Dugoročna pretnja našem tržištu rada i produktivnosti je činjenica sve starije populacije u Hrvatskoj te je potrebno ulagati u obuku i prekvalifikaciju radne snage, istakao je Tomislav Brezinščak, direktor Mek-kinsi i Adriatik kompanije.
Na vanrednoj e-sednici veća Grada Iloka s jednom tačkom dnevnoga reda održanoj u ponedeljak u Iloku, gradonačelnica Marina Budimir predložila je dopune Odluke o kriterijumima za dodelu sredstava pomoći za ublažavanje i uklanjanje posledica prirodne katastrofe nastale u julu prošle godine. Predlog predviđa isplatu do 70 odsto vrednosti troškova koje su imali fizička lica na stambenim objektima, a čija je šteta na imovini iznosila minimalno 60 do 100 odsto vrednosti troškova materijala za sanaciju štete na osnovu podmirenih računa u periodu od 19. jula zaključno do datuma kada je Grad Ilok započeo izdavanje potvrda. Predlog je predstavila pročelnica Ivana Arambašić, a većnici su jednoglasno isti usvojili.
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je podatke o prirodnom kretanju stanovništava Hrvatske koji pokazuju da je prošle godine broj živorođene dece pao za 5,1 odsto, odnosno rođeno je 1713 dece manje nego u 2022., a stopa prirodnog prirasta bila je negativna i iznosila -5 odsto odnosno zabeleženo je 19 105 ljudi manje . Negativno prirodno kretanje pokazuje i vitalni indeks (živorođeni na 100 umrlih), koji je iznosio 62,7. U svim županijama prirodni prirast bio je negativan, najviše u Primorsko-goranskoj županiji, -2092, uz vitalni indeks 45,1. Pozitivan prirodni prirast imala su 43 grada/opštine, a negativan 508 gradova/opština i Grad Zagreb, dok su četiri opštine imale nulti prirodni prirast.
Nakon pada informatičkog sistema na aerodromu u Splitu zbog hakerskog napada , pomoćnik direktora aerodroma Pero Bilas saopštio je sinoć da je tokom dana ostvareno 70 odsto prometa i da stručnjaci i dalje rade na uspostavljanju informatičke podrške nakon napada. Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović ocenio je da je reč o napadu kojim se traži otkup za otključavanje podataka, te da su službe identifikovale međunarodnu grupu s evroazijskog područja. Poručio je “s kriminalnim grupama nema pregovora” te izrazio uverenje u brzo rešavanje problema. Ministar je naglasio da se radi o kibernetičkom, a ne o terorističkom napadu.
Predstavnici vukovarskog PRONI Centra za socijalno podučavanje boravili su početkom ovog meseca u Pirovcu u PRONI Trening Centru na seminaru za uspostavu kontakta naziva “Partner Ship”. Predstavnici 11 organizacija iz Evrope imali su priliku da razmene iskustva i informacije, metode i alate u području rada s mladima, ali i da uspostave nova partnerstva za buduće projekte, rekla je voditeljka PRONI-ja Karolina Šoš Živanović izražavajući zadovoljstvo održanim seminarom, posebn jer su prvi puta sarađivali i s organizacijama iz Danske. Živanović je najavila i da će od 18. avgusta PRONI-jev tim volontera tokom dvadeset dana ponovno boraviti u Pirovcu u okviru programa “Evropske snage solidarnosti”, a povodom Međunarodnog dana mladih, na tradicionalnoj “Kafi s medijima” bit će predstavljeni novi projekti i aktivnosti koji počinju na jesen.