Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava potpisao je danas s predstavnicima firmi FITNES OPREMA i MEDIA iz Zagreba Ugovor o nastavku unutrašnjeg opremanja nove zgrade Veleučilišta „Lavoslav Ružička“ u prostoru Radničkog doma u Borovu naselju. Reč je o opremanju objekta fitnes opremom i opremom za fizikalnu terapiju. Vrednost opreme za teretanu je nešto manje od 110 hiljada evra dok je oprema za fizikalnu terapiju vredna 22 hiljade evra, a obe su u kompletnom iznosu finansirane sredstvima Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara. Penava je istakao da je na ovaj način kompletiranje opremanja zgrade privedeno kraju. Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su prodekan za poslovanje i saradnju s ekonomijom, Slobodan Stojanović i voditelj Studentskog sportskog udruženja i član Upravnog veća Veleučilišta Dražen Pejić, kao i predsednica Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara Ljiljana Blažević. Stojanović je istakao značaj potpisivanja ugovora odnosno nastavka opremanja za rad vukovarskog Veleučilišta i poboljšanje studentskog standarda. Utom kontekstu najavio je i otvaranje Studentskog restoran. Rok za završetak opremanja je tri meseca od uvođenja u posao. Rekonstrukcija zgrade „Radničkog doma“ u Borovu naselju i njegova prenamena u prostor Veleučilišta „Lavoslav Ružička“ je kapitalni je projekat Grada Vukovara i deo Intervencijskog plana. Njegova ukupna vrednost iznosila je 8, 7 miliona evra eura, od čega je 5,3 miliona bilo osigurano putem EU sredstava, nešto miliše od milion evra troškova snosio je Grad Vukovar, a ostatak su bila sredstva Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara.
Hrvatska stranka penzionera saopštila je danas, povodom rasta penzija na osnovu usklađivanja za 8,42 odsto, kako sadašnji model ne odgovara penzionerima te se zalaže za kvartalno usklađivanje prema porastu BDP-a i linearnu isplatu svih dodatka na penzije. To bi, kako su istakli, dodatno smanjio jaz između visina penzija i plata te ispravilo nejednakosti kod usklađivanja penzija. Najavili su nastavak razgovora s ministrom rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marinom Piletićem o usklađivanju penzija i ostalim merama, koje su usmerene prema poboljšanju životnog standarda penzionera. Podsetili su da se HSU dosad izborio za za povrat obeštećenja penzija, povećanje cenzusa dopunskog zdravstvenog osiguranja, uvođenje dodatka na penzije, izmene zakona o porodičnim penzijama te ukidanje saborskih penzija.
Učenička zadruga “Zlatne ruke” vukovarske Osnovne škole Blago Zadro prijavila se na konkurs Ministarstva nauke i obrazovanja za provođenje projekta u sklopu vannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u prošloj školskoj godini s idejom projekta “Zeleni i preduzetni”.Projektna ideja im je odobrena i dobili su novčana sredstva, a saradnjom s preduzećem Borovo i Srednjom strukovnom školom iz Vinkovaca uveli su multidisciplinarni program rada za učenike čiji je cilj razvijanje ekološke svesti recikliranjem, unapređenje veština dece za izrađivanje korisnih i inovativnih predmeta od recikliranih materijala i razvoj preduzetničkih veština.Kako je pojasnila voditeljka projekta, učiteljica Patricija Burazin, uspostavljanje saradnje s Borovom bila je osnova za provođenje projekta. Učenici su više puta posetili fabriku i upoznali se s načinom obrađivanja kože i proizvodnjom obuće. Recikliranje i iskorištavanje otpadnih sirovina iz fabrike, decu i širu lokalnu zajednicu uči pravilnom zbrinjavanju otpada i kako se delovanjem u zajednici i društvu može pridoneti svojoj i opštoj dobrobiti, navela je Burazin, dodajući da su na provođenju projekta radili jednom nedeljno u prostorima škole.Na županijskoj smotri učeničkih zadruga UZ “Zlatne ruke” osvojila je prvo mesto, čime je obezbedila odlazak na državnu smotru zadruga u Karlovac, koja će biti održana od 26. do 29. septembra.
Kršenja ljudskih prava Hrvatsku su stajala četiri miliona evra, piše Večernji list, navodeći da je Evropski sud za ljudska prava od 17 916 zahteva iz Hrvatske utvrdio povredu u 2,3 odsto slučajeva. Po tom odnosu jedino je Nemačka izrazito bolja, dok je Hrvatska u rangu Francuske i Islanda. Među 47 zemalja Saveta Evrope Hrvatska je po broju presuda u korist građana na 12. mestu. U protekle tri godine ESLJP je u 115 slučajeva, što je pet odsto od 2233 rešenih predmeta, doneo presudu, dok su ostali zahtevi naših građana proglašeni nedopuštenim odnosno odbačeni. Najviše je utvrđeno povreda prava na pošteno suđenje, zbog dugih suđenja, zaštite imovine, prava na poštivanje privatnog i obiteljskog života, na učinkovit pravni lijek, slobode i sigurnosti, te nehumani i ponižavajući tretman.