U Parohijskom domu u Vukovaru juče je svečano obeležen Dan Zajedničkog veća opština. 25. godišnjici osnivanja ove institucije prisustvovao je velik broj gostiju iz javnog i političkog života srpske zajednice sa istoka Hrvatske, ali i brojni gosti iz drugih delova Hrvatske i Srbije. Predsednik ZVO-a Dejan Drakulić je istakao značaj ZVO-a za srpsku zajednicu na našim prostorima, pre svega u domenu obrazovanja i privrede. Podsetio je da je 23. maja 1997. godine Vlada RH sa predstavnicima srpske nacionalne manjine dogovorila osnivanje Zajedničkog veća opština. “ZVO za srpsku zajednicu ima velik značaj i nastojimo u svakom segmentu usklađujemo interese naše zajednice”, naglasio je Drakulić. Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj i međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine Aleksandar Sofić je istakao dobru saradnju sa ZVO-om te naglasio da će se ona nastaviti.
Dvodnevni međunarodni skup pod nazivom “Interkulturalnost i obrazovanje na manjinskim jezicima i pismima” okupio je u Zagrebu, u organizaciji Srpskog narodnog veća, predstavnike nacionalnih manjina te učitelje i nastavnike koji učestvuju u vaspitno-obrazovnom procesu. Saborski zastupnik SDSS-a i predsednik SNV-a Milorad Pupovac ocenio je uoči konferencije da multikulturalnost i interkulturalnost u nekim sredinama u Hrvatskoj funkcioniše bez obzira na jezične razlike, dodavši da u nekim područjima, poput Vukovara još uvek postoji dominantan pristup u kojem saradnja, razmenjivanje iskustva i korištenje zajedničkih istorijskih temelja i baština nije nešto čemu treba dati pravo građanstva. Na skupu učestvuje i posebni izvestilac Ujedinjenih nacija o manjinskim pitanjima Fernand de Varennes koji je upozorio da je dve trećine govora mržnje koji se pojavljuje na društvenim mrežama usmereno protiv manjina, pre svega protiv žena, pripadnica manjinskih zajednica. Istakao je i neophodnost negovanja manjinskih jezika, pre svega s pedagoškog aspekta jer deca bolje uče na materinjim jezicima. Predstavnik Ministarstva nauke i obrazovanja Nandor Čapo rekao je da je interkulturalnost sastavni deo hrvatskog društva u kojem Ustav Republike Hrvatske prepoznaje 22 nacionalne manjine koje obogaćuju njenu jezičnu, istorijsku i kulturnu različitost. Jedno od ljudskih prava je pravo na vaspitanje i obrazovanje na maternjem jeziku koje trenutno u Hrvatskoj, od 22 manjine, ostvaruje njih 16 u nekom od modela obrazovanja, od predškolskih do srednjoškolskih ustanova, a u ovoj školskoj godini uključeno je nešto više od 10 hiljada učenika.
Potpredsednica Vlade za društvene delatnosti i ljudska prava Anja Šimpraga istakla je da Hrvatska ima dobar zakonodavni okvir za manjine, ali i da treba shvatiti upozorenja Saveta Evrope da su pred njom još brojni izazovi da bi izrasla u otvorenije i tolerantnije društvo. “Republika Hrvatska je prepoznala važnost manjinskog pitanja i još se 1997. godine ratifikacijom Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope obavezala podnositi im izveštaje o zakonodavnim i drugim merama za ostvarivanje načela iz Konvencije. Savetodavni odbor prepoznao je brojne aktivnosti koje je ova vlada provodila s ciljem daljnjeg unapređenja položaja nacionalnih manjina u Hrvatskoj”, rekla je Šimpraga u govoru na skupu Vladine kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Svečanom sednicom Opštinskog veća u Borovu je, nakon dve pandemijske godine, proslavljen Dan opštine. Načelnik opštine Zoran Baćanović istakao je da se u proteklom periodu radilo punim intenzitetom te da je posebno ponosan na subvencije meštanima Borova iz opštinskog budžeta. Prošle godine je kroz mere pomoći poljoprivrednicima, obrtnicima i preduzetnicima te za sufinansiranje kupovine porodičnih kuća u Borovu izdvojeno više od milion i po kuna, istakao je Baćanović. Svečanoj sednici je prisustvovao i vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić koji je pohvalio rad Opštinskog veća i načelnika. „Sve naše opštine u proteklih nekoliko godina, nakon zakonskih izmena, na najbolji način koriste sredstva koja se iz ministarstva finansija vraćaju u njihove budžete. Sva naša mesta izgledaju sve lepše i bolje i nude svakom svom stanovnku sve mogućnosti koje imaju i stanovnici u gradskim sredinama. Svaka pohvala Opštinskom veću i načelniku, mislim da su na dobrom i pravom putu. Vidim da postoji i saradnja sa okruženjem kao i sa drugim opštinama. Bitno je to da se prepoznaju procesi u hrvatskom društvu i da se ide u korak s vremenom. Moramo malo promeniti i percepciju kod ljudi, svima nam je problem i jako puno govorimo o demografskoj obnovi, a ukoliko želimo da ljudi ostanu ovde da žive moraćemo napraviti dodatne iskorake i na nivou Republike Hrvatske”, poručio je župan koji je prvi puta posetio Borovo nakon što je pre godinu dana stupio na tu dužnost.