Predsednik Demokratskog saveza Srba (DSS) Srđan Milaković oglasio se saopštenjem za javnost u kojem je ispred stranke osudio devastaciju plakata njihovog kandidata Boška Gvere za zamenika osječko-baranjskog župana „Pozivamo državna tela da osiguraju jednake uslove za sve učesnike izbora bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost”, ističe se u saopštenju. Kao pripadnici srpske zajednice koristimo svoje zakonsko pravo da istaknemo kandidata za funkciju zamenika župana i da ga predstavimo javnosti. Zašto nam se to onemogućava? Kao i mnogo puta do sada ovaj primer potvrđuje koliko je u Hrvatskoj velika razlika između onoga što je kao pravo nacionalnih manjina propisano u zakonu i onoga što se u praksi ostvaruje. Kako da ostvarimo pravo da se služimo svojim pismom kad je jedna reč napisana ćirilicom dovoljna da se uništi čitav plakat? Kako da ostvarimo pravo na izbor svojih predstavnika na lokalnom nivou kad nemamo mogućnost da se oglašavamo? Kako da se osećamo jednakim sa hrvatskim narodom kad nam se poručuje da naše pismo, naša nacionalna obeležja, naše političke organizacije i predstavnici čak ni kao kandidati i učesnici nisu prihvatljivi i treba ih eliminisati?, samo su neka od pitanja, koja u saopštenju za javnost postavlja predsednik DSS-a. Dodao je kako se u isto vreme neki drugi simboli kompromitovani najtežim zločinima protiv ljudskog roda nastoje opravdati, oprati i daje im se neko drugo, pozitivno značenje i konotacija. Pozvao je sve učesnike političkog života da pokažu hrabrost i odgovornost za rešavanje nacionalističke ostavštine devedesetih godina, koja još uvek značajno opterećuje hrvatsko društvo. Naime, plakati sa fotografijom kandidata Gvere na području Osijeka, sadržavali su natpis Časno je biti Srbin!, ali je preko istih prešarano Srbin i napisano Hrvat, te na pojedinima dodan natpis Nepokoreni grad i ZDS.
Predsednik Republike Zoran Milanović prokomentarisao je juče skidanje hrvatske zastave s rezidencije hrvatskog ambasadora u Beogradu ustvrdivši kako se to u Zagrebu ne bi moglo dogoditi, te prozvao premijera Andreja Plenkovića za opstrukciju državnih poslova i nekomunikaciju. Mislio sam da je rezidencija ambasadora čuvani objekat, u Hrvatskoj je to tako. Tako da mislim da se to u Zagrebu ne bi dogodilo, da bi hrvatski organi to sprečili”, rekao je Milanović zamoljen za komentar skidanja hrvatske zastave s rezidencije ambasadora u Beogradu.Za reakciju ambasadora Hrvatske u Srbiji Hidajeta Biščevića, koji je upozorio na ozbiljnost tog incidenta u kontekstu atmosfere mržnje u delu beogradskih medija i javnosti, Milanović je rekao da je reč o iskusnom čoveku “i nadam se da zna šta radi”. Podsetio je kako Hrvatska sa Srbijom ima nekoliko otvorenih pitanja, ali ih je uglavnom spremna gurnuti sa strane, “osim jednog, a to je pitanje nestalih”.
Ustaški pozdrav “za dom spremni” ne može istovremeno biti i simbol junaštva i simbol zla, izjavio je juče ambasador Izraela u Hrvatskoj Ilan Mor i ukazao na dobru praksu Nemačke i Austrije koje veličanje nacizma kažnjavaju zatvorom. “U Vukovaru se ZDS koristi kao deo heroizma, simbol borbe protiv okupatora, a u Jasenovcu je simbol zla. Morate se odlučiti, ne može se isti slogan koristiti za totalno različite delove vaše istorije”, rekao je Mor za Hinu.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava obišao je juče Ukrajinski dom, u kojem će delovati Ukrajinsko kulturno-prosvetno društvo „Ivan Franko“. „Kroz odličnu saradnju s ukrajinskom nacionalnom manjinom na području Grada ušli smo zajedno u obnovu Ukrajinskog doma, projekat, koji je u završnima fazama. Želimo da stvorimo preduslove za negovanje i razvoj kulture i tradicije ukrajinske nacionalne manjine u Hrvatskoj te verujem da će završetkom ovog projekta to biti i ostvareno.“, rekao je gradonačelnik Penava. Marija Semenjuk Simeunović, sekretar Društva „Ivan Franko“ iz Vukovara i sekretar Ukrajinske zajednice Hrvatske istakla je da će zgrada imati veliki značaj za ukrajinsku nacionalnu manjinu i negovanje ukrajinskih običaja.U Vukovaru je trenutno 200-ak Ukrajinaca, a upravo ova zgrada je našla savršeno mesto za izgradnju jer se nalazi na prolazu između Vukovara i Petrovaca, gde živi najviše pripadnika ukrajinske manjine. Završetkom radova ovo će biti jedina zgrada ukrajinske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj“, rekla je Marija Semenjuk Simeunović. Društvo trenutno broji 133 člana, a unutar nega deluje nekoliko sekcija. Obnova Ukrajinskog doma čekala je na realizaciju više od 10 godina, a na inicijativu gradonačelnika Penave pokrenuta je 2020. godine. Radovi u vrednosti od gotovo pola miliona kuna su završeni i finansirani sredstvima Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara, dok bi u ovoj godini trebao da usledi njihov završetak.
U okviru projekta Rastimo, igrajmo se i učimo zajedno – program poludnevnog boravka za decu Vukovara, u Udruženju dece s problemima u razvoju- Vukovarski leptirići, juče je održano prvo predavanje na temu Motivišući razgovor u profesionalnom radu, koji je vodila Ružica Pandža, predstojnica Podružnice Porodičnog centra, koji deluje pri Centru za socijalnu zaštitu Vukovar.Voditeljka projekta Slađane Trbulin naglasila je kao važno imati motivišući razgovor, bilo da je reč o roditeljima ili deci, te kako je Pandža govorila iz perspektive svog rada. Učesnici jučerašnjeg predavanja bili su predstavnici OŠ Josip Matoš, Blago Zadro, Mitnica te predstavnici Udruženja Vukovarski leptirići. Tokom predavanja pokušalo se ukazati zašto je važno koristiti motivišući razgovor, šta stručnjak treba da ima, kako provesti motivišući razgovor kao i važnost uloge medijatora u razgovoru. Predavanje, kao deo projekta Rastimo, igrajmo se i učimo zajedno! finansira Evropska unija iz Evropskog socijalnog fonda. Provodi se u partnerstvu sa Centrom za socijalnu zaštitu Vukovar i OŠ Blago Zadro.