Ministarstvo privrede i održivog razvoja najavilo je da će od danas na internet stranici “Kretanje cena” biti vidljive cene proizvoda iz potrošačke korpe iz deset najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj te da je ukupna vrednost te korpe sada dva procenta niža nego na kraju 2022. Kako se navodi u saopštenju, preko spoljnih popisivača popisane su cene u sedam trgovačkih lanaca koji se do sada nisu priključili projektu. Tako će, uz trgovačke lance Konzum, KTC i Tommy, koji redovno dostavljaju maloprodajne cene za objavu na internet stranici “Kretanje cena”, Ministarstvo dopuniti internt stranicu novim cenama iz ostalih sedam velikih trgovačkih lanaca za 365 proizvoda koji se prate na stranici. Unosom novih podataka dodatno će se osnažiti postojeća “bela lista” trgovaca koja će sada biti potpunija te će se cene u trgovačkim lancima moći lakše i kvalitetnije upoređivati, ističu iz Ministarstva.
Puni povrat poreza ove godine bi trebalo da dobije 153 hiljade mladih do 25 godina, a većina povrata trebala bi da bude izvršena do kraja maja. Radi se o novim propisima prema kojima će svi mladi u radnom odnosu do 25 godina u potpunosti biti oslobođeni od plaćanja poreza na dohodak, a zaposleni između 26 i 30 godina oslobođeni su 50 odsto tog poreza te im se vraća polovina uplaćenog. Propisi se ne odnose na studente koji su zaposleni preko studentskog ugovora. “U skladu sa propisima o porezu na dohodak, fizičkim osobama do 30. godine života koje su tokom prošle godine ostvarile platu, će se, kao i prošle godine, u godišnjem obračunu umanjiti porezna obaveza obračunata na deo porezne osnovice do 360 hiljada kuna. Pravo na umanjenje porezne obaveze po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2022. imaju fizičke osobe rođene od 1992. do 1996. godine i to za 50 odsto, dok fizičke osobe rođene 1997. godine i kasnije imaju pravo na umanjenje porezne obaveze za 100 odsto”, naveli su iz Porezne uprave.
Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske pozdravila je juče donošenje Zakona o ličnoj asistenciji koji je Vlada uputila u saborsku proceduru, rekavši da je to rezultat dugogodišnje borbe udruženja, jer je život osoba s invaliditetom danas nezamisliv bez asistenata. Lični asistent, komunikacioni posrednik, videći pratilac i pomoćnik u nastavi postaju zakonsko pravo, a bez njihove podrške život osoba s invaliditetom danas je nezamisliv, ocenila je na konferenciji za novinare predsednica SOIH-a Marica Mirić. “Zakon za nas znači jako puno, dugo smo ga čekali, a brojne evropske zemlje još nemaju takav zakon jer ga nije lako doneti. On je rezultat naše dugogodišnje borbe, stalnog rada, unapređivanja i testiranja”, rekla je predsednica zajednice koja okuplja 230 organizacija osoba s invaliditetom širom Hrvatske, a bila je član radne grupe za izrađivanje zakona. Mirićeva je istakla da će zakon da omogući značajno povećanje broja korisnika usluge i broj sati tokom kojih su će im lični asistenti biti na raspolaganju. Broj bi im se trebao s vremenom povećati sa sadašnjih 2300 na 14 hiljada, što će zaista da promeni kvalitetu života osoba s invaliditetom, rekla je Mirićeva i pozdravila što će ličnu asistenciju od sada moći da pruža fizička osoba, uključujući i studente, što je pre bio ograničavajući faktor na tržištu rada.
Saborska opozicija je tokom rasprave o Godišnjem izveštaju o državnim podrškama za 2021. godinu podsetila na slučajeve korupcije kod dodeljivanja, a HDZ je istakao da su podrške pomogle poljoprivredi i velikom broju industrije da ostanu na tržištu za vreme pandemije koronavirusa. Državni sekretar u Ministarstvu finansija Zdravko Zrinušić rekao je da su državne podrške dodeljene u 2021. godini iznosile 20,2 milijarde kuna ili 4,68 odsto BDP-a, što je blago smanjenje u odnosu na 2020. godinu, za 4,2 odsto. Podrške u industriji i uslugama iznosile su 12,6 milijardi kuna, a za poljoprivredu i ribarstvo 7,6 milijardi kuna. “Toliko je toga kompromitovano kod dodeljivanja podrški da se u izveštaju trebalo da doda rubriku verovali ili ne”, rekla je Ružica Vukovac iz Kluba Za pravednu Hrvatsku, upozorivši na malverzacije s podrškama. Upozorila je i da je Hrvatska daleko najgora članica Evropske unije kada su u pitanju istrage evropskog javnog tužioca koji je prošle nedelje objavio da je u Hrvatskoj tokom prošle godine pokrenuo 23 istrage zbog sumnje u malverzacije s evropskim novcem u ukupnoj vrednosti od 313,6 miliona evra.
Iz Gradskog društva Crvenog Krsta Vukovar saopštili su da nastavljaju s ciklusom osposobljavanja spasilaca za 2023. godinu, koja provodi Služba spašavanja života na vodi Hrvatskog Crvenog krsta. Pozivaju sve zainteresovane da se prijave, a potrebne informacije o kursevima i uslovima koje kandidat mora da ispuni nalaze se na službenoj stranici Crvenog krsta Vukovar.
U sredu u jutarnjim časovima, 74-godišnji vozač u Vukovaru nije propustio 73-godišnju ženu koja je prelazila preko pešačkog prelaza dok joj je na semaforu bilo upaljeno zeleno svetlo te ju je udario. Zbog udara i pada žena je dobila teške povrede, te joj je odmah pružena pomoć lekara koji su je prevezli u bolnicu. Protiv vozača policija će nadležnom državnom tužilaštvu dostaviti krivičnu prijavu, navedeno je u saopštenju iz PU Vukovarsko-sremske.