
U Hrvatskoj je ukupno 361 osoba zaražena koronavirusom. Jutros je na press konferenciji potvrđeno 46 novozaraženih pa je ukupan broj u Hrvatskoj sada 361. Još jedna osoba je u teškom stanju i završila je na respiratoru pa se broj zaraženih na respiratoru povećao na šest.Na snagu je stupila nova drastična mera – zabrana napuštanja mesta prebivališta ili stalnog boravišta. Od zabrane napuštanja biće izuzete osobe i delatnosti bitne za promet i kretanje roba, snabdevanje područja, dostavljanje lekova, komunalne delatnosti, snabdevanje gasom i strujom, dnevne migracije zaposlenih, novinari i hitna medicinska zaštita, oni koji putuju na posao te hitne i operativne službe.
U skladu s odlukom Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske na snagu je stupila Odluka o zabrani napuštanja mesta prebivališta odnosno boravišta u Republici Hrvatskoj. Prema toj odluci, Štab civilne zaštite Grada Vukovara izdavaće propusnice za okolnosti iz tačke II e – iz vitalnih porodičnih razloga, poput pružanja brige deci ili starijim osobama ili kupovine hrane i osnovnih namirnica. Kako se navodi na službenoj stranici Grada Vukovara zahtevi će se primati od 8 do 10 časova na porti Gradske uprave, a propusnice će se izdavati do 11 časova istog dana. Propusnice za zahteve koji stignu nakon navedenog roka, biće izdane sledeći dan do 11 časova. Zahtev se može ispuniti na porti Gradske uprave ili se skinuti sa internet stranice Grada Vukovara. „Molimo da se zahtevi za propusnicu podnose samo u opravdanim slučajevima jer samo odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusa. Svako mora biti svestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje porodice i sugrađana“, stoji u obaveštenju vukovarskog Štaba.
Ministar untašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović danas je upozorio roditelje da ne puštaju decu na ulicu, kako bi uživali u zimskim radostima, jer će ih policija vratiti kući. ‘Nije vreme za snežne radosti. Molim roditelje i sve koji misle da snežni dan iskoristiti za zabavu i razonodu, da od toga odmah odustanu. Nadležne institucije će ih sprečiti i poslati kući“, poručio je Božinović na novinarskoj konferenciji Nacionalnog štaba civilne zaštite.
Hrvatska privredna komora ( HPK )donela je Odluku da se, usled epidemije koronavirusa i na osnovu Odluke Štaba civilne zaštite RH o merama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih delatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događaja, privremeno ukida obaveza plaćanja članarine firmama, kojima je onemogućeno poslovanje. Ovo je situacija u kojoj svi moramo poneti teret i pokazati solidarnost. Smanjujemo plate i odgađamo sve troškove, koji nisu neophodni za funkcionisanje. Fokus svih naših aktivnosti je na rešavanju problema preduzetnika. Naše stručne službe dobijaju na hiljade pitanja dnevno, a kontaktni centar odgovara od 0 do 24 časa, istakao je predsednik Komore Luka Burilović.Finansijska služba HPK napravila je analizu i doneta je odluka da se za iduća tri meseca, odnosno dok god bude potrebno, zavisno od razvoja situacije, ukida članarina za sve preduzetnike koji zbog teške situacije u kojoj su se našli ne ostvaruju prihod.S obzirom na trenutno stanje ovaj korak je samo logičan nastavak našeg nastojanja da što više olakšamo život preduzetnicima u ovoj krizi, zaključio je Burilović.
Državni minimalac već traži 23.000 radnika, piše danas Jutarnji list, dodajući da se za Vladinu meru očuvanja radnih mesta zbog šteta izazvanih koronavirusom prijavilo 5100 firmi. Radi se o Vladinoj meri za očuvanje radnih mesta kod poslodavaca, kojima je zbog posebne okolnosti uslovljene koronavirusom (Covid-lg) narušena privredna aktivnost, u sklopu koje firme mogu dobiti do 3250 kuna po radniku, kome preti otkaz, navodi dnevnik. Tu meru operativno provode Ministarstvo rada i Zavod za zapošljavanje, a prema podacima koje je dnevnik dobio iz Ministarstva, od petka, 20. marta do ponedeljka, 23. marta u 15 časova broj poseta na web-portalu “Mere za ORM” iznosio je 47.400, s tim da je broj jedinstvenih posetilaca web stranica bio 32.600, a broj registrovanih korisnika 7060. Do 18 časova juče, 5100 firmi, pretežno malih i srednjih, predalo je zahtev, a broj radnika za koje se traži pomoć je 23.000 (u ove podatke nisu ušlefirme, koje su zahtev poslale putem maila ili ličnim dolaskom, već samo one, koje su prijavu poslale putem online sistema HZZ-a).U Ministarstvu rada su istakli da su spremni isplatiti pomoć za 400 hiljada radnika u iduća tri plus tri meseca, a to znači neto 3,9 milijardi kuna.
Socijalna samoposluga u Vukovaru od
juče je privremeno zatvorila vrata za korisnike. Kako je za Gas
Slavonije rekla Tamara Mikulić, predsednica Humanitarnog udruženja
Duga, koja je široj javnosti najpoznatija upravo po pokretanju
Socijalne samoposluge, na ovaj su se potez odlučili zbog smanjenja
socijalnog kontakta na minimum te činjenice da namirnica za podelu
gotovo više i nemaju. Poslednjih smo dana većinu rezervi podelili
korisnicima, odnosno odvozili ih na kućnu adresu onima, kojima je
najpotrebnija, a nove nam već dugo ne stižu. Imamo dogovor s
Konzumom te svakog jutra, pre početka njihovog radnog vremena odemo
preuzeti ono što nam mogu donirati, međutim to su minimalne
količine hleba, salame i jogurta. Uspevamo dnevno napraviti 3 – 4
paketa i odneti ih na adrese korisnika, ali to je tek kap u moru,
navela je Mikulić, pojašnjavajući kako na popisu korisnika imaju
oko 620 porodica, među kojima približno 60 odsto čine pripadnici
starije populacije. Poručila je da će svakodnevno nastaviti da
dostavljaju ono što imaju te izrazila nadu kako će se u teškoj
situaciji prouzrokovanoj epidemijom koronavirusa naći donatori koji
će im, u skladu s mogućnostima, pomoći da bar malo popune rezerve
namirnica i higijenskih potrepština.