Jedna od važnih reformi u prošlom mandatu je bilo uvođenje fonda fiskalnog usklađivanja 2018. godine, kojim je ublažena nejednakost fiskalnih kapaciteta različitih lokalnih jedinica za pružanje istih usluga. Na taj način su dodatno osnaženi i siromašniji delovi lokalne samouprave i dana im je prilika za finansiranje razvojnih projekata. Ta su se sredstva dosad obračunavala i isplaćivala po stanovniku prema poslednjem popisu stanovništva iz 2011., podsetila je danas saborska zastupnica SDSS-a Dragane Jeckov tokom rasprave o problemima fiskalnog usklađivanja. Navela je da je će se izračunavanje iznosa sredstava za 2023. godinu, ukoliko ne dođe do nekih izmena, raditi prema novom popisu stanovništva,što smatra kao problem,s obzirom da pad u broju stanovnika nije mali. Upravo najveći je pad broja stanovnika u Vukovarsko-sremskoj županiji – 19,54 odsto, u Sisačko-moslavačkoj nešto manje od 18,4 odsto, i u Brodsko-posavskoj županiji 17,53 odsto. To će, tvrdi Jeckov. znatno srezati prihode lokalnih jedinica na tim područjima koja dobijaju od fiskalnog ravnanja, a zahvaljujući kojima su protekle četiri godine budžeti tih jedinica su prodisali. To nije dobro jer može da stopira brojne planirane projekte i ugrozi one koji su u toku. Zastupnica Jeckov je apelovala na ministarstvo i Vladu da pronađu način da amortizuju veliki gubitak, koji preti lokalnim budžetima, zbog depopulacije.
Hrvatska stranka penzionera zalaže se za isplaćivanje božićnice svim penzionerima u iznosu od 750 kuna. Poručili su Vladi da traže daleko manji iznos od 1750 kuna, koliko dobijaju državni službenici i nameštenici. Smatraju i da im se božićnica treba isplaćivati na nivou države, a ne na nivou lokalne samouprave – kako bi svi bili ravnopravni. Tražimo da svi penzioneri u RH dobiju božićnicu od 100 evra ili 750 kuna. To bi prema sadašnjoj računici iznosilo približno 900 miliona kuna ili 115 miliona evra. Novca u ovoj državi ima, tvrdimo da ga ima, međutim da li se taj novac pravilno raspoređuje, naveli su iz Stranke. Sredstva za božićnice treba osigurati tako da ne bude situacija da onaj u Drniš za Božić dobije 0, a onaj u Rovinju 4000 kuna. To pokazuje da se zapravo država ne brine o svima jednako, poručio je Veselko Gabričević, predsednik Hrvatske stranke penzionera.
Opozicioni zastupnici, koji su i gradonačelnici, izrazili su danas nezadovoljstvo što će država izdvajati novac za županijske, a ne za sportske zajednice gradova i opštine koje, kako kažu, najviše brinu za lokalnu sportsku infrastrukturu. Opozicija pozdravlja novi zakon koji jasnije definiše sistem finansiranja sporta i kontrolu nad trošenjem sredstava, ali smatraju da on ipak nije uredio sva pitanja koja muče sportske klubove. Jedan od noviteta koji donosi zakon o sportu je kategorizacija sportova koja će postati osnova za dodeljivanje sredstava. Provodiće je krovna sportska udruženja, a osnovni kriterijumi su masovnost sporta, zastupljenost u svetu i Evropi, sportski rezultati te udeo dece i mladih u ukupnom broju sportista pojedinog sporta. Novina je i plaćanje doprinosa, penzionog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportistima prve kategorije, a uvodi se i nacionalna stipendija za vrhunske sportiste I, II i III kategorije, uključujući parasportiste i gluve sportiste, odnosno svi će imati jednak iznos stipendije koja će, zavisno o kategoriji iznositi od 1000 do 3000 kuna i plaćaće je država. Po prvi put se uvode i trajne nadoknade za trenere osvajače olimpijskih, paraolimpijskih i olimpijskih medalja gluvih, pravo koje su do sada imali samo sportisti, a novitet je i da će se iz budžeta države izdvajati novac za županijske sportske zajednice za sufinansiranje troškova stručnog rada i poboljšanje materijalnih uslova za provođenje programa za decu i mlade do 18 godina.
Hrvatska je iz evropskih strukturnih i investicionih fondova od 2013. do 17. novembra ove godine povukla 8,51 milijardu evra, što je 79,3 odsto dodeljenih sredstava iz EU fondova, a državni budžet u plusu je za 68,3 milijarde kuna, saopšteno je danas iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Resorna ministarka Nataša Tramišak predstavila je danas na sednici Vlade izveštaj o stanju iskorištenosti sredstava ESI fondova u Republici Hrvatskoj koje je potom usvojeno, navodi se u saopštenju. Kako podsećaju iz tog ministarstva, iz ESIF-a za period 2014. – 2020. godine Hrvatskoj je na raspolaganju bilo ukupno 10,73 milijardi evra, odnosno 80,85 milijardi kuna. Do 17. novembra ove godine ugovoreni su projekti vredni 13,75 milijardi evra ili 103,58 milijardi kuna, odnosno 128,11 odsto dodeljenih sredstava. Ukupno je isplaćeno 8,51 milijardi evra ili 64,09 milijardi kuna, odnosno 79,26 odsto dodeljenih sredstava te je overeno 6,92 milijardi evra, odnosno 64,52 odsto dodeljenih sredstava.
Na sednici Skupštine Osječko-baranjske županije, župan Ivan Anušić je, odgovarajući na pitanja većnika oko stanja saobraćajnica na području županije, najavio da će deonica autoputa Slavonika, od Osijeka do Belog Manastira, za saobraćaj biti puštena 2. decembra. Ove jeseni završeni su radovi od mosta Halasica do Belog Manastira vredni 443 miliona kuna, te se privodi kraju tehnički pregled te deonice, što znači da će saobraćaj početi da se odvija i preko mosta preko Drave kod Petrijevaca, koji je bio najzahtevnija građevina na celokupnoj deonici Slavonike i koji je najduži most u Hrvatskoj. Kako je ranije najavljeno, do kraja 2023. u planu je završiti i deonicu do granice s Mađarskom, čime će ta saobraćajnica biti u potpunosti završena.
Evropska unija priprema deveti paket sankcija protiv Rusije zbog napada na Ukrajinu, rekla je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. “Naporno radimo na tome da udarimo Rusiju tamo gde boli da bismo još više oslabili njenu sposobnost da vodi rat u Ukrajini i danas mogu da objavim da punom brzinom radimo na devetom paketu sankcija”, rekla je Von der Leyen na konferenciji za novinare. “Uverena sam da ćemo uskoro odobriti globalno ograničenje cene za rusku naftu sa grupom G7 i drugim velikim partnerima. Nećemo odustati dok Ukrajina ne pobedi Putina”, fon der Lajen ali nije iznela detalje o merama koje će sadržavati deveti krug sankcija.