U Hrvatskoj su u poslednja 24 časa zabeležena 2323 nova slučaja zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučaja danas 19 161, a preminulo je još 47 osoba. Među njima je 2093 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga su na respiratoru 244 pacijenta. Od pojave zaraze u Hrvatskoj do danas je ukupno registrovano 108 014 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 1445 preminulo, a oporavilo se 87 408 osoba, od toga 2390 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 40 762 osobe. Testirano je 692 048 osoba, od toga 8944 u poslednja 24 časa, objavio je Nacionalni štab civilne zaštite.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 63 nove pozitivne osobe na COVID-19, i to 19 osoba iz Vukovara, 17 iz Vinkovaca, 4 iz Otoka, po 2 osobe iz Ivankova, Negoslavaca i Starih Jankovaca, te po 1 iz još 17 mesta naše županije, a preminule su još tri osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 3973, od kojih su 3322 osobe izlečene, a ukupno su preminule 63 osobe. Trenutno je u županiji 65 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 213 osoba, te je ukupno testiranih do sada 23 206. U samoizolaciji na području županije su 1032 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 43 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 27. Iz sistema obrazovanja oboleo je 31 nastavnik i 38 učenika, dok se u samoizolaciji nalaze 52 nastavnika i 643 učenika.
U laboratorijama za mikrobiologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek i Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije u poslednja 24 časa na koronavirus je testirano ukupno 503 uzorka od kojih se 465 odnosi na područje ove županije, a od njih je 179 bilo pozitivno na koronavirus. Po prvi put u Osijeku su rađena i antigenska testiranja od koji je 31 nalaz bio pozitivan, što znači da je na području županije utvrđeno ukupno 210 novopozitivnih osoba. Najviše novopozitivnih je iz Osijeka, čak 117, a 6 osoba je preminulo. Na bolničkom lečenju nalazi se ukupno 207 osoba obolelih od COVID-19, i to 164 osobe u Kliničkom bolničkom centru Osijek, od kojih su 32 na respiratoru, a u našičkoj bolnici je hospitalizovano 43 pacijenata, navodi osječkobaranjski Štab civilne zaštite.
Predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Franjo Habulin uputio je oštru kritiku zbog, kako tvrdi, politike brisanja sećanja na antifašističku borbu uništavanjem spomenika, a ističe i kako se devastacija nastavlja te je do sada uništeno 3000 spomenika. U saopštenju je ocenio kako je politika brisanja sećanja na antifašističku borbu počela u danima osamostaljivanja Hrvatske. Tada se, ističe, pored demokratije i višepartijskog sistema, provukao i “virus blaćenja antifašizma i koketiranja sa fašizmom”. Tvrdi da je ta pojava u sledećim godinama postala trajna sastavnica hrvatske i političke i javne scene, ističući da je u to vreme uništeno oko 3000 spomenika borcima Narodno-oslobodilačke vojske i žrtvama fašizma. “Spomenici palim i ubijenim antifašistima, bilo borcima, bilo žrtvama ustaškog terora, sistemski su i namerno razarani i rušeni. Minama, bombama, buldožerima, čekićima”, upozorava Habulin u saopštenju i ističe da je najmanji broj tih spomenika stradao u ratnim dešavanjima, a da su oni koji su to radili, “jako dobro znali što rade i zašto rade”. Smatra da je na taj način pripreman teren za “rehabilitaciju ustaštva kao hrvatskog domoljublja”. Iako Vlada najavljuje borbu protiv desnog radikalizma, Habulin upozorava da se politika brisanja sećanja na antifašističku borbu uništavanjem spomenika, nastavlja.
Ministarstvo turizma i sporta do 14. decembra provodi javni poziv za stipendiranje učenika i studenata koji se školuju za ugostiteljsko-turistička zanimanja, a poziv je namenjen turističko-ugostiteljskim firmama te županijskim obrtničkim komorama s kojima i provodi to stipendiranje. Na temelju navedenog poziva Ministarstvo odobrava maksimalno 1200 kuna mesečne stipendije. Odmah po završetku redovnog školovanja, odnosno studiranja, partner ima obavezu sklopiti sa stipendistom Ugovor o radu na određeno vreme ili Ugovor o radu pripravnika. Stipendist tokom primanja stipendije ima obavezu redovno obavljati stručnu praksu, upisivati razrede odnosno godinu u redovnom roku te ostati u radnom odnosu u firmi 12 meseci, bez obzira koliko je trajalo stipendiranje, navode iz Ministarstva.
Uz obalu Vuke u Nuštru, članovi lovačkog društva su juče pronašli 16 komada mina te ukupno 24 razna upaljača za mine. Policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu izuzeo je pronađene eksplozivne supstance koje je pohranio u skladište do uništenja, kao i ručnu bombu, koju je dobrovoljno predala osoba koja je želela ostati anonimna. Iz policijske uprave vukovarsko sremske ponovo su uputili apel građanima da smrtonosna sredstva ne odlažu i ne ostavljaju na otvorenom u prirodi. „Još uvek traje akcija „Manje oružja – manje tragedija“ kojom vam je bez ikakvih sankcija omogućena dobrovoljna predaja ilegalnih ubojitih sredstava. Protiv građana koji ovakvo oružje prijave radi predaje, neće se pokretati prekršajni ni krivični postupak. Dobrovoljna predaja se odnosi na sve vrste oružja. Važno je da građani ne donose minsko-eksplozivne naprave u policijsku stanicu i da ih ne premeštaju, radi svoje sigurnosti i sigurnosti drugih već da o pronalasku obaveste policiju. Takvim je pristupom garantovana anonimnost osobe koja predaje oružje te su sve potencijalne opasnosti svedene na najmanju moguću meru. Kazne za neovlašteno držanje oružja, pronađe li ga policija, izuzetno su velike te u prekršajnom postupku one iznose do 40 hiljada kuna i do 60 dana zatvora, dok je u krivičnom postupku moguće izreći i kaznu zatvora do 3 godine, a u težim oblicima i do 5 godina – podsjećaju iz policijske uprave vukovarsko sremske.