Premijer Andrej Plenković izjavio je danas u uvodnom delu sednice vlade kako je odlučeno da se iznos minimalne bruto plate od iduće godine podigne za 130, odnosno na 970 evra, te da će studentska satnica da poraste na 6.06 evra. Najavljene su i kompenzacijske mere za poslodavce kako bi se održala njihova ekonomska aktivnost i sačuvala radna mesta. Prema rečima premijera, vlada odluku o minimalnoj plati donosi tokom ovog meseca kako bi svi poslovni subjekti mogli pravovremeno da planiraju svoje aktivnosti. U nastojanju da obezbedi poslodavcima koji radnicima isplaćuju minimalnu platu, mogućnost da kroz svoje finansijske planove zadrže postojeća radna mesta i ekonomsku aktivnost, vlada predviđa kompenzacijske mere, koje će se realizovati posredstvom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Reč je o onim poslodavcima koji imaju visok udeo radnika na minimalcu, i to na način da HZZ u prva tri meseca 2025. godine nadoknadi razliku rasta minimalne plate. Oni koji podnesu zahtev Zavodu za zapošljavanje imaće nadoknadu te razlike, sa sadašnjih 840 na 970 evra, rekao je Plenković. Dodao je i da će poslodavac za svakog radnika moći da zatraži kompenzaciju razlike između trenutnog i budućeg iznosa minimalne plate, što je ukupno 390 evra po radniku.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović danas je u Saboru istakao da je cilj izmena Zakona o strancima prvenstveno zaštita domaćih radnika kao i osiguravanje povratka iseljenih hrvatskih državljana i potrebne radne snage u privredi. Predstavljajući spomenute zakonske izmene, Božinović je naveo da je u ovom trenutku na hrvatskom tržištu rada 121.376 stranih radnika iz trećih zemalja i 10 hiljada iz država članica EU-a, a do sada je izdano 171.140 dozvola za boravak i rad stranaca. Ministar je uz napomenu da su neki radnici više puta podnosili zahtev, a nisu došli u Hrvatsku, rekao i da se žele otkloniti uočeni nedostaci u provođenju zakona, dodatno zaštititi domaći radnici i tržište rada, i obezbediti da strani radnici budu kvalifikovani za poslove za koje im je izdana dozvola za boravak i rad. Istakao je da rast hrvatske privrede utiče na potrebu za radnom snagom, posebno u turizmu, građevini, industriji, saobraćaju i trgovini.
Pod sumnjom da su počinili subvencijsku prevaru u vrednosti preko 9 miliona evra, uhapšeno je 9 hrvatskih državljana. Istragom koju je zbog navedene prevare vezane za uzgoj svinja pokrenula Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) obuhvaćena je, prema neslužbenim podacima, firma Vajda iz konzorcijuma Pivac, a među uhapšenima je i nekadašnji član uprave Mesne industrije Braća Pivac Miljenko Pivac. Prema informacijama Jutarnjeg lista uz Miljenka Pivca uhapšeni su i neki od bivših i sadašnjih šefova Vajdinog Upravnog i Nadzornog odbora. Tužilaštvo navodi da su bivši i sadašnji predsednik uprave, od marta 2018. do juna 2023., u koordinaciji s predsednikom i članom nadzornog odbora podneli više zahteva za finansiranje u ukupnom iznosu od preko 9 miliona era, a u sklopu hrvatskog Programa ruralnog razvoja za poboljšanje dobrobiti životinja u svinjogojstvu. Iako su znali da njihova firma ne ispunjava tražene uslove, osumnjičeni su podneli lažirane prijave svojih kooperanata. Od ukupno traženih 9 miliona, firmi je isplaćeno više od 5,4 miliona evra subvencija Unije, ističe se iz Kancelarije.
S ciljem podsticanja školskog, odnosno inkluzivnog volontiranja, u organizaciji PRONI Centra za socijalno podučavanje održana je još jedna volonterska akcija u sklopu koje je uređeno prirodno okruženje OŠ Nikola Andrića u Vukovaru. Voditelj Odeljenja rada s mladima PRONI Centra Goran Jelenić je rekao da su posađene različite biljke kako bi ulepšali školsko okruženje ali u isto vreme i podstakli učenike na učešće u aktivnostima. Cilj akcije je i dodatno uključivanje dece i mladih s smetnjama u razvoju na području lokalne zajednice koji doprinosi poboljšanju njihovog društvenog položaja, poručio je Jelenić. Podsetio je na do sada održane inkluzivne volonterske akcije u saradnji s OŠ Nikola Andrić i Josip Matoš u kojoj su pored učenika tih škola učestvovali i međunarodni volonteri i studenti koji borave u Vukovaru putem programa Evropskih snaga solidarnosti i Erasmus+. Josipa Kotromanović Sauka, diroktorka OŠ Nikole Andrića je istakla da je tokom akcije posađeno 30-ak stabala lovora i višnje. Naglasivši važnost ovakvih aktivnosti za decu, direktorka je rekla i da je spomenuta akcija ozelenjavanja pridonosi i lepšem školskom ambijentu.
Povodom obeležavanja Meseca srpske knjige, u organizaciji Srpskog kulturnog centra danas su biblioteku Zaharije Orfelin u Vukovaru posetili učenici drugog razreda OŠ Nikola Andrić iz Vukovara, koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i pismu. Nakon što ih je bibliotekarka, Maja Alić upoznala sa radom biblioteke, pročitano im je nekoliko pesama, poznatih srpskih pesnika. Nakon toga, mališani su recitovali, a potom se iskazali i u pisanju. U skladu s događajem, tema je bila knjiga, gde je svako od njih imao mogućnost da iskaže koliko voli da čita i koje vrste štiva. Učiteljica Slađana Petrić istakla je da deca često posećuju spomenutu biblioteku, da su dosta radoznali i vole da čitaju, uglavnom neke modernije pisce. Bibliotekarka Zaharija Orfelina, Maja Alić podsetila je na nemali knjižni fond namenjen deci, koja posuđuju knjige i rado ih čitaju. Ukazala je na značaj čitanja za razvoj veština, kako slušanja, tako i boljeg izražavanja.