U organizaciji Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, a u saradnji s Agencijom za mobilnost i programe Evropske unije i Erasmus ambasadorom za uključivanje i raznolikost dr.Tihomirom Žiljkom, u Osijeku je održano predstavljanje mogućnosti programa ERASMUS+ za udruženja, saveze i organizacije osoba s invaliditetom. Spomenuti program Evropske komisije, namenjen je obrazovanju, osposobljavanju u svim oblicima učenja. Učestvovanje nije rezervisano samo za obrazovne ustanove već i za sve organizacije koje provode programe neformalnog obrazovanja ili koriste druge oblike učenja. Danijela Jaguš Šumljak, jedna od predstavnika Agencije podsetila je da su u dosadašnjim su ciklusima već učestvovale organizacije osoba s invaliditetom i rekla da su sada mogućnosti mnogo veće i za učešće zaposlenih u tim organizacijama kao i njihovih korisnika. Uz pomoć ovoga programa osoblju i polaznicima omogućen je odlazak u druge države u srodne organizacije ili učestvovanje na seminarima s ciljem usavršavanja i sticanja novih znanja i veština, a troškovi su pokriveni sredstvima Evropske unije. Sledeći rok za prijave projektnih predloga predviđen je u februaru iduće godine, a učestvovati mogu organizacije civilnog društva i volonterske, i one organizacije koje rade sa osobama s invaliditetom kao i one koje na različiti način rade na jačanju kompetencija i veština, poručila je Jaguš Šumljak.
Svi međunarodni prekogranični evropski programi ključni su za razvoj tog područja poručeno je na završnoj konferenciji Interreg IPA programa evropske saradnje Hrvatska – Srbija održanoj juče u Osijeku. Predstavljeni su svi uspešni projekti u sklopu programa finansijske perspektivne 2014.- 2020. Realizovano je ukupno 48 projekata sa 179 partnera s hrvatske i srpske strane, a utrošeno je preko 40 miliona evra u projekte za podizanje kvaliteta života ljudi u pograničnom području Hrvatske i Srbije, istakao je državni sekretar u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić. Dotakli smo se i novog finansijskog perioda od 2021. – 2027., gde smo već završili s prvim pozivom pa smo i uoči ove konferencije uručili 2 ugovora, vrednosti 2,6 miliona evra Domu za starije i nemoćne u Iloku te Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Osječko-baranjske županije. Uz to smo prezentovali i novi poziv koji ćemo objaviti tokom iduće nedelje, vrednosti 11, 5 miliona evra, a koji će biti otvoren do februara, što automatski daje perspektivu za brojne nove projekte, rekao je Mikulić.
Ukoliko se potvrde projekcije da će BDP da raste tri odsto, to bi značilo da će biti otvoreno između 20 i 30 hiljada novih radnih mesta, poručio je juče državni sekretar Ministarstva rada i penzionog sistema, Ivan Vidiš predstavljajući Hrvatskom saboru zakon kojim se povećava novčana nadoknada za nezaposlenost nakon 90. dana. Osvrući se na pitanje o 40 odsto dugotrajno nezaposlenih u Hrvatskoj i onih koji rade na crno, a evidentirani su kao nezaposleni, Vidiš je rekao da je u prvih sedam meseci ove godine, prema izveštaju Državnog inspektorata, naloženo plaćanje više od milion evra kazne. Podsetivši na rekordno nisku nezaposlenost u Hrvatskoj, rekao je da je u septembru nezaposleno bilo 82 000 osoba, što je smanjenje od 129 hiljada u odnosu na septembar 2016. godine, od kada je otvoreno 260 hiljada novih radnih mesta. Vidiš je naveo i da je u obrazovanje putem vaučera, za sticanje novih znanja i veština, do sada uključeno 25 hiljada lica. Potpuno plaćeno obrazovanje za negovateljke mogu dobiti i žene uključene u program Zaželi, rekao je državni sekretar i najavio nova radna mesta u 18 centara za starije, koji će biti otvoreni do juna 2026.
S ciljem podsticanja školskog, odnosno inkluzivnog volontiranja, u organizaciji PRONI Centra za socijalno podučavanje održana je još jedna volonterska akcija u sklopu koje je uređeno prirodno okruženje OŠ Nikola Andrića u Vukovaru. Voditelj Odeljenja rada s mladima PRONI Centra Goran Jelenić je rekao da su posađene različite biljke kako bi ulepšali školsko okruženje ali u isto vreme i podstakli učenike na učešće u aktivnostima. Cilj akcije je i dodatno uključivanje dece i mladih s smetnjama u razvoju na području lokalne zajednice koji doprinosi poboljšanju njihovog društvenog položaja, poručio je Jelenić. Podsetio je na do sada održane inkluzivne volonterske akcije u saradnji s OŠ Nikola Andrić i Josip Matoš u kojoj su pored učenika tih škola učestvovali i međunarodni volonteri i studenti koji borave u Vukovaru putem programa Evropskih snaga solidarnosti i Erasmus+. Josipa Kotromanović Sauka, diroktorka OŠ Nikole Andrića je istakla da je tokom akcije posađeno 30-ak stabala lovora i višnje. Naglasivši važnost ovakvih aktivnosti za decu, direktorka je rekla i da je spomenuta akcija ozelenjavanja doprinosi i lepšem školskom ambijentu.
Povodom obeležavanja Meseca srpske knjige, u organizaciji Srpskog kulturnog centra danas su biblioteku Zaharije Orfelin u Vukovaru posetili učenici drugog razreda OŠ Nikola Andrić iz Vukovara, koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i pismu. Nakon što ih je bibliotekarka, Maja Alić upoznala sa radom biblioteke, pročitano im je nekoliko pesama, poznatih srpskih pesnika. Nakon toga, mališani su recitovali, a potom se iskazali i u pisanju. U skladu s događajem, tema je bila knjiga, gde je svako od njih imao mogućnost da iskaže koliko voli da čita i koje vrste štiva. Učiteljica Slađana Petrić istakla je da deca često posećuju spomenutu biblioteku, da su dosta radoznali i vole da čitaju, uglavnom neke modernije pisce. Bibliotekarka Zaharija Orfelina, Maja Alić podsetila je na nemali knjižni fond namenjen deci, koja posuđuju knjige i rado ih čitaju. Ukazala je na značaj čitanja za razvoj veština, kako slušanja, tako i boljeg izražavanja.