Kao i nekoliko ranijih godine, Gradsko veće Vukovara danas je većinom glasova donelo zaključak o dostignutom stepenu razumevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara, i to pripadnicima hrvatskog naroda i srpske nacionalne manjine. Svih ranijih godina to pitanje pripadnicima srpske zajednice nije omogućavalo uvođenje dvojezičnosti u gradu, jer je stepen razumevanja i snošljivosti uvek bio takav da to pravo nije moglo da bude konzumirano. Danas je gradonačelnik Ivan Penava ocenio da je taj stepen razumevanja na jednom solidnom nivou, ali da neće povećati prava pripadnicima srpske zajednice, tim više jer su konačni rezultati popisa stanovništva pokazali pad broja pripadnika srpske zajednice ispod tri odsto u gradu Vukovaru, što su svih proteklih godina i tvrdili. Penava je rekao da im je intencija, odnosno da će Gradskom veću predložiti vraćanje u stanje od pre desetak godina, koje su, kako tvrdi, donele napetosti i netrpeljivosti u gradu Vukovaru. Menjaće se samo to da većnici srpske nacionalnsti više neće imati mogućnost dostavljanja materijala na ćirilici, a konačno će u gradu Vukovaru biti postavljene i table sa nazivima institucija, rekao je gradonačelnik.
I koalicioni partner Penavinog Domovinskog pokreta, Hrvatski suverenisti stava su da pripadnici srpske zajednice pravo na dvojezičnost nisu koristili u proteklim godinama ni u pojedinačnim slučajevima, odnosno većnici Gradskog veća, za koje Vedran Vuleta tvrdi da su koristili materijale na latinici, iako je Dejan Drakulić iz SDSS-a u raspravi istakao da se on i inače koristi ćiriličnim pismom.
U ime većnika HDZ-a, Nikola Mažar je podsetio na situaciju za vreme Milanovićeve Vlade, koja je, kako je istakao pod okriljem noći pokušala da nametne dvojezičnost u gradu Vukovaru, postavljanjem dvojezičnih tabli, što je, prema njemu izazvalo napetosti u gradu, pa su oni kao tadašnji gradski većnici to pitanje dostavili na ocenu Ustavnom sudu. Sudje tada u skladu sa člankom 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina odlučio da se to pitanje rešava kroz dijalog o razumevanju i snošljivosti. Smatra da je to pozitivno uticalo da se danas na političkom nivou iznose različita mišljenja ali bez tenzija. HDZ će, rekao je Mažar, podržavati pre svega, zakonitost propisa.
Većnik SDSS-a Dejan Drakulić se nada da je ovo zadnja politička odluka o tome kako žive Hrvati i Srbi u Vukovaru, te da kao takva i nije imala neku težinu ukoliko se uzme u obzir praksa iz svih ranijih godina. Gradonačelnik je rekao da će uvažavati ono što je bilo ranije i mi ga držimo za reč. A o a o izumeni Statuta ćemo govoriti na nekoj od narednih sednica, kad budemo videli njegov predlog, rekao je Drakulić. Smatra da suštinski ni u političkom smisl, Srbi neće imati šta da izgube, jer većnici iz srpskih stranaka imaju kapacitet za tri odnosno 4 većnika, ali će izgubiti hrvatske stranke koje na svojim listama imaju pripadnike nacionalnih manjina.
Većnik DSS-a Srđan Milaković smatra da je ta tačka dnevnog reda iz godine u godinu gubila svoj smisao, a pogotovo je izgubila danas, nakon rezultata popisa stanovništva i same najave o izmeni Statuta grada Vukovara. Drago mu je što je farsa, kako je rekao, konačno završila. Tačka je služla za obračun sa srpskom zajednicom, odnosno srpskim jezikom i pismom. Pogrešno je bilo i očekivati da će stavljenjem ovog pitanja u nadležnost Gradskog veća doći do dvojezičnisti u Vukovaru ikad. Uslovi se nikad ne bi stvorili i zato je to bila prava ludost onih koji su to pitanje spustili na lokalni nivo. Smatra da je tome i ovakvim današnjim odnosima, kao glavni vinovnik, doprineo upravo gradonačelnik.
U organizaciji Udruženja žena Trpinja, sinoć je u Domu kulture u tom mestu održana već tradicionalna manifestacija „Raspevana trpinjska jesen”, a u okviru kulturno-umetničkog programa predstavilo se nekoliko kulturno-umetničkih društava i pesnika. Predsednica Udruženja, Marija Opačić,podsetila je da udruženje trenutno broji 16 članica, da im je cilj omasovljavanje i privlačenje mlađih žena, izrazivši je zadovoljstvo programom u kojem su nastupile tri sekcije KUD Mladost iz Trpinje, članovi KUD Sloga iz Vukovara, ZUSOP-a iz Borova, Pevačka grupa Koreni iz Borova te troje pesnika sa područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije.