U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 68 novih pozitivnih osoba na COVID-19. I danas je najveći broj obelih iz Vinkovaca, njih 15, 9 je iz Vukovara, po 5 iz Bogdanovaca i Starih Jankovaca, a 4 iz Iloka, a još 1 osoba je preminula. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih u našoj županiji je 1523, od kojih je 1164 izlečeno, a 20 preminulo. Trenutno je u županiji 18 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 225 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15 609, dok se u samoizolaciji nalaze 1082 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 16 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 45. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 8 nastavnika i 18 učenika, dok se u samoizolaciji nalaze 22 nastavnika i 355 učenika.
U poslednja 24 časa zabeležena su 2242 nova slučaja zaraze koronavirusom, te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 9745. Najveći broj zaraženih zabeleženo je u Zagrebu, čak 798. Među njima je 731 pacijent na bolničkom lečenju, od toga su na respiratoru 52 pacijenta, a preminulo je 16 osoba. Od početka zaraze u Hrvatskoj ukupno je zabeleženo 33 959 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 429 preminulo. Ukupno se oporavilo 23 785 osoba od toga 875 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 27 967 osoba. Do danas je ukupno testirano 437 048 osoba, od toga 8087 u poslednja 24 časa.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava održao je sastanak s predstavnicima vukovarskih ugostitelja, a na temu izrade novog paketa privrednih mera specifično prilagođenim potrebama ugostitelja kojima se epidemija koronavirusa nepovoljno reflektuje na poslovanje. Gradonačelnik je sazvao sastanak kako bi razmenili mišljenja i očekivanja te dobio potrebne informacije za kreiranje konkretnih i ciljanih mera poticanja i pomoći u vreme epidemije. Izneseni su predlozi samih ugostitelja koji su se većinom složili da bi im za poslovanje značile mere sufinansiranja troškova režija i najma objekta, sufinansiranje zatvaranja spoljne terase ili kupovine grejalica, ukidanje boravišne takse, odnosno svođenje davanja na minimum te sufinansiranje plata radnika. Nakon održanog sastanka i zabeleženih predloga, Upravno odeljenje za privredu, poljoprivredu i međunarodnu saradnju će sa ugostiteljima izraditi paket mera pomoći specifično za ovu delatnost.
Povodom Dana dobrovoljnih davaoca krvi župan Vukovarsko-sremske županije Božo Galić je zajedno s predsednikom Društva Crvenog krsta naše županije Matom Karalićem primio davaoce, te im uručio priznanja. Župan Galić pozdravio je sve prisutne i zahvalio im se za nesebično davanje krvi te čestitao na nagradama i priznanjima koje su dobili rekavši da se radi o ljudima koji daju deo sebe da pomognu drugima. Danas smo na ovoj svečanosti podelili priznanja dobrovoljnim davaocima krvi, pre svega rekorderima. Tu su davaoci iz gradskih društava Ilok, Vinkovci, Vukovar i Županja. To su žene sa 35 te 55 davanja krvi, a muškarci sa 50, 75 i 100 davanja. Ako znamo kako žene svaka 4 meseca mogu dati krv, a muškarci svaka 3 meseca, onda možete pretpostaviti koliko je to godina i koja je to količina krvi. Kako svake godine radimo plan doborovoljnih davanja sa Zavodom za transfuzijsku medicinu KBC Osijek te u saradnji sa gradskim društvima Crvenog krsta Ilok, Vinkovci, Vukovar i Županja, bojali smo se kako će proći ova godina. Za ovu godinu plan je bio 4300 doza, a u prvih 9 meseci prikupili smo 3600 doza, te i ovim putem zahvaljujemo svakom davaocu koji je nesebično dao ovu dragocenu tekućinu”, rekao je predsednik Društva Crvenog krsta Vukovarsko-sremske županije Mato Karalić.
Hrvatska i Srbija dogovorile su juče koje lokacije treba pretražiti u potrazi za preostalih 1900 nestalih u ratu ’90-ih, saznaje agencija Hina nakon sastanka predstavnika dve komisije u Beogradu. Srbija bi trebala pretražiti tri lokacije, kod Sremskih Karlovaca i Bogojeva u Vojvodini te grobna mesta nizvodno pored Dunava od Smedereva prema hidroelektrani Đerdap. Lokacije u Hrvatskoj su kninsko groblje te poznate grobnice nakon akcija Bljesak i Oluja. Na sastanku u Beogradu bili su i funkcioneri Međunarodnog Crvenog krsta. Potraga za nestalima je u bilateralnim susretima isticana kao jedan od prioriteta za poboljšanje odnosa između dve države. Da je to humanitarno i civilizacijsko pitanje rekli su nedavno na sastanku u Petrovaradinu predsednik Srbije Aleksandar Vučić i hrvatski ministar spoljnih poslova Goran Grlić Radman. “Prema zahtevima Hrvatske nastavićemo i s dodatnim dubinskim pretragama u arhivima, vezano uz određene informacije koje Zagreb potražuje. Takođe, danas smo od Hrvatske ponovo zatražili da vidimo ima li novih informacija vezano za bjelovarsku i karlovačku kasarnu i Loru“, rekao je predsednik srpske komisije za nestale Veljko Odalović. Hrvatska insistira na otvaranju arhiva bezbednosno-obavještajnog sistema bivše Jugoslovenske narodne armije, jer bi se u njima mogli nalaziti podaci o premeštanju masovnih grobnica na području Hrvatske. “Tražimo i vraćanje zaplenjene dokumentacije medicinskog centra iz Vukovara te otvaranje arhiva i dokumenata koji se vežu za asanaciju na tom području“, rekao je predsednik hrvatske komisije za zarobljene i nestale Stjepan Sučić. Dodao je da ovih dana traju pretrage sedam potencijalnih lokacija u Ličko-senjskoj županiji, a pre toga se na terenu radilo u Vukovarsko-sremskoj županiji u potrazi za ostacima 526 stradalih 1991. godine. Istovremeno, na širem području Ovčare već tri godine se traga za 65 ranjenika iz vukovarske bolnice. Za taj slučaj je Zagreb od Beograda zatražio da se dubinski pregledaju dokumenti i eventualno pronađu korisne informacije.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocenjuje da Hrvatska planski blokira rešavanje pitanja više od 1700 nestalih Srba, jer se na zvaničnom hrvatskom spisku nestalih nalazi više Srba nego Hrvata. Predstavnici hrvatske vlasti godinama iznose podatak o 1869 nestalih građana Hrvatske ali uporno odbijaju da kažu da od tog broja više od 1100 su nestali Srbi, a manje od 800 su nestali Hrvati, naglasio je Linta u pisanoj izjavi koji je dostavio medijima. Linta ističe da Srbija treba zahtevati da Hrvatska objavi nacionalnu pripadnost nestalih građana, jer će se na taj način onemogućiti dalja manipulacija zvaničnog Zagreba sa rešavanjem pitanja nestalih. “Dvodnevni boravak predsednika hrvatske Komisije za nestale Stjepana Sučića u Beogradu, gde se razgovaralo o temi nestalih lica, potvrđuje da u Hrvatskoj nema političke volje da se reši pitanje nestalih Srba”, ocenio je Linta i dodao da je Sučić dopisniku Hrvatske radio-televizije u Beogradu izneo veliku laž da Srbija godinama koči rešavanje pitanja nestalih i uskraćuje informacije o skrivenim i premeštenim grobnicama. Sučićeva izjava predstavlja vrhunsko licemerje, kaže Linta jer, kako navodi, “ispada da Hrvatska tobože želi da reši pitanje nestalih, ali Srbija tobože opstruiše to pitanje”.
Noćas počinje zimsko računanje vremena, kada se sat pomera jedan sat unazad. Kako navodi HEP na svojoj službenoj internet stranici, povratkom na zimsko računanje vremena menjaju se i periodi dnevnih tarifa za obračun. Tako će se utrošena električna energija prema višoj tarifi obračunavati u periodu od 7 do 21 sat, a prema nižoj od 21 do 7 sati. Prema novom zakonu od 2019. godine, paljenje i gašenje svetala na vozilima reguliše se od 1. novembra do 31. marta, a ne po promenama zimskog i letnjeg računanja vremena. Takođe, zbog pomicanja vremena u željezničkom saobraćaju, vozovi će biti zaustavljeni na sat vremena na stanicama na kojima se zateknu u skladu s voznim redom. Letnje računanje vremena vraća se 28. marta 2021.