Novi elektronski sistem naplaćivanja putarine biće u funkciji najranije krajem 2024. godine, najavljeno je iz Ministarstva mora, saobraćaja i infrastrukture koje je u javno savetovanje uputilo formular prethodne procene za nacrt predloga zakona o naplaćivanju putarine. U formularu se navodi da se novi elektronski sistem bazira na odabranim tehnologijama, da isključuje mogućnost plaćanja putarine u gotovini i za sva teretna vozila i motocikle uvodi obavezu korištenja aparata u vozilu za plaćanje putarine, a što će da omogući slobodan protok saobraćaja, bez zaustavljanja vozila zbog naplaćivanja putarine. “Sistem će biti beskontaktni, baziran na kombinaciji dve savremene tehnologije, a naplaćivanje bi trebalo da bude preko novijeg ENC aparata i automatskog sistema očitanja tablica, odnosno u obliku elektronske vinjete i plaćanja bez zaustavljanja. Postojeće naplatne kućice će da budu uklonjene, više neće da bude rampi i velikih gužvi na naplatnim stanicama. Tako bi sve trebalo da bude brže. Na primer, ručno naplaćivanje putarine ima kapacitet od oko 200 vozila po satu, a novi sistem omogućuje prolaz i do 3000 vozila”, pojasnio je resorni ministar Oleg Butković.
Ministar prostornog uređenja, građevine i državne imovine Branko Bačić danas je obišao zemljotresom pogođeno područje na Baniji, prvi puta nakon što je preuzeo funkciju ministra i izneo plan za ubrzanje obnove. Bačić je najavio novi zakon o obnovi umesto izmene postojećeg te rekao da je plan da se do 1. novembra osigura prikladan smeštaj za sve ljude koji se nalaze u mobilnim stambenim jedinicama. Bačić je u izjavi nakon sastanka sa sisačko-moslavačkim županom Ivanom Celjakom rekao da je pozvao svoje kolege i saradnike da bi idućih dana pročešljali “projekat po projekat, ugovor po ugovor” te utvrdili dinamiku i ubrzali je da bi se bespovratna sredstva za obnovu realizovala u roku, do 30. juna. Kao prioritet je istakao zbrinjavanje svih sugrađana koji se nalaze u mobilnim stambenim jedinicama odnosno kontejnerima te da su prikladan smeštaj razvrstali u sedam vidova stambenog zbrinjavanja i da će se obavezati kao Ministarstvo, a i županija, gradovi i opštine, da u narednih 10-15 dana naprave plan stambenog zbrinjavanja. Bačić je rekao da je Ministarstvo izradilo novi zakon o obnovi, koji će tokom dana biti upućen u e-savetovanje i dodao da je najava bila da će menjati zakon, ali da je, kako zakon između ostalog menja i rekonstruiše model obnove, zbog nepreglednosti bilo teško ulaziti u izmene i dopune. „Zato smo, da bi taj zakon bio pregledniji, jasniji, dostupniji i efikasniji u provođenju, napravili novi zakon”, rekao je Bačić.
Prema podacima Centra za vozila Hrvatske, prošle godine u Hrvatskoj je ukupno bilo 2,5 miliona registrovanih vozila, prosečne starosti 14,59 godina. U poređenju s 2021. godinom, kada je iznosila 14,3 godine, starost registrovanih vozila ponovo je narasla, jer prema podacima, čak 67,7 odsto vozila ima deset i više godina. Na drugom su mestu vozila stara šest do devet godina, zatim od dve do pet godina, a vozila stara do godinu dana najmanje su zastupljena i ima ih 4,6 odsto. Da su nam vozila stara, dokazuje i podatak da je na redovnom tehničkom pregledu od ukupno pregledana 2,3 miliona vozila njih čak 431 625 proglašeno neispravnima. Na pregledanim vozilima utvrđeno je ukupno 2,4 miliona grešaka, od čega najviše na svetlima – 23,8 odsto, a slede greške na kočnicama i pratećim sklopovima sa 22,4 odsto. Prosečni hrvatski traktor i službeno je ušao u kategoriju oldtimera jer je starosti 31,98 godina. I dok novi traktori spuštaju tu granicu, i uglavnom su u dvorištu bogatijih porodica ili poljoprivrednih firmi, hrvatski seljak poseduje traktor stariji od hrvatske države i nemali broj tih traktora fabrike je napustio dalekih 70-ih godina prošlog veka.
Kroz Preduzetnički inkubator u Vinkovcima, u tri godine postojanja, prošle su 24 preduzetničke firme, a trenutno je u potpunosti popunjeno 12 kancelarijskih i pet proizvodnih prostora. “S popunjavanjem smo krenuli na početku pandemije koronavirusa i bez obzira na sve uspeli smo da popunimo sve moguće jedinice. Danas je inkubator 100 odsto popunjen”, rekao je Josip Gilja, direktor Tehnološkog parka u Vinkovcima u sklopu kojeg je Preduzetnički inkubator. Izvestio je da 24 firme, koje su prošle kroz njihove prostore, zapošljavaju 40 ljudi. “Desetak firmi je u poslednje tri godine ‘preraslo’ inkubator, povećali su obim posla i broj zaposlenih te su krenuli svojim putem. A to nam je i cilj”, rekao je Gilja i dodao da je interes za korištenje prostora inkubatora velik te se na spisku onih koji bi želeli da uđu u taj poslovni subjekat nalazi 40-tak vinkovačkih preduzetnika.
Organizatori 2. Memorijalne humanitarne trke „Mario Madžar“, koja je održana 15. oktobra prošle godine dodelili su juče u vukovarskom Veleučilištu Lavoslav Ružička jednokratne novčane nagrade za šest studenata, na osnovu sredstava, prikupljenih tokom ovog događaja. Tin Mujkić, glavni organizator trke, naglasio je da je povod za održavanje iste sećanje na tragično stradalog Maria Madžara, uspešnog sportistu i nekadašnjeg studenta vukovarskog Veleučilišta. Izrazio je zadovoljstvo i sve većim interesom učesnika, što potvrđuje činjenica da je prošle godine skupljeno sredstava za pet, a ove godine za šest jednokratnih nagrada. Profesor kineziologije i voditelj Sportskog udruženja studenata ovog veleučilišta, Dražen Pejić naglasio je da je odluku o nagrađivanju šest studenata donela Komisija, na osnovu nekoliko kriterijuma. Prvi je bi da se radi o redovnim studentima, da su uspešni u obrazovanju i sportskim aktivnostima, te da su bili učesnici trke. Studenti su nagrađeni sa iznosom od 530 evra, a ta im je nagrada dodatna motivacija za rad i ujedno poboljšanje studentskog budžeta.