Na inicijativu Generalnog konzula Republike Srbije u Vukovaru Milana Šapića, u Trpinju je dopremljena donacija u vidu crepa, za za sanaciju kuća, koje su oštećene prošlog leta za vreme olujnog nevremena. Firma „Toza Marković“ iz Kikinde, kao donator obezdila je 23 palete odnosno 9 hiljada komada crepa. Generalni konzul Šapić naglasio je značaj donacije, tim više jer je donator odradio sve sam. Načelnik opštine Trpinja MiroslavPalić podsetio je da je tokom nevremena u tom mestu oštećeno približno 320 stambenih objekata i da su od države kao nadoknadu štete dobili iznos, koji je tek tri odsto od procenjene štete.
Predstavnici Grada Vukovara i gradske Razvojne agencije održali su danas konferenciju za novinare, na kojoj su predstavili nastavak provođenja projekta VukovART-Luka umetnosti. U uvodnom delu, istaknut je uspeh Razvojne agencije Vukovar, koja u saradnji s Gradom Vukovarom beleži stoprocentnu efikasnost po pitanju odobrenja evropskih projekata, a jedan od takvih je već spomenuti. Projekat će u naredne dve godine u u potpunosti biti finansiran iz Evropskog socijalnog fonda, a ukupna vrednost mu je nešto manje od milion i po kuna, rekao je gradonačelnik. Direktorka Razvojne agencija Vukovar Vedrana Žilić navela je kako je na konkurs prijavljeno ukupno 11 projekata, od čega je Razvojna agencija pripremila čak 7. Svih 7 projekata odobreno je u stoprocentnom iznosu na vreme od 24 meseca. Siniša Mitrović iz Upravnog odeljenja za kulturu govorio je o tehničkim segmentima projekta VukovArt. Pored slikanja 10 novih murala u naredne 2 godine uključen je i ART corner, gde se umetnici mogu predstaviti, kao i projekat Kredica u koju su uključena sva deca vrtićkog uzrasta. Mitrović je naglasio i važnost projekta za turističku promociju grada Vukovara, navodeći kako je isti putem interneta videlo pet miliona ljudi te kako brojni turisti po dolasku u Grad traže brošuru o „galeriji na otvorenom“.
U Centru za informisanje i savetovanje o karijeri, odnosno CISOK-u danas je održan okrugli sto na temu „Usluge CISOK-a za učenike osnovnih i srednjih škola“. Na okruglom stolu su osim zaposlenih u CISOK-u i Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, područna kancelarija Vukovar, učestvovali i direktori i stručni saradnici osnovnih i srednjih škola sa područja koje obuhvata područna kancelarija HZZ-a Vukovar. Prisutnima su predstavljeni rezultati ankete provedene među učenicima završnih razreda osnovnih i srednjih škola o nastavku školovanja. Jasna Kolar, upraviteljka područne kancelarije Vukovar navela je da se anketa za osnovne škole provodila na uzorku od 3366 učenika, od čega je 75% reklo da zna, a 25% ne zna koju srednju školu želi upisati. Od tog procenta, 32% želi upisati neku četverogodišnju ili petogodišnju strukovnu školu, 27% gimnaziju, a 11% trogodišnju srednju školu. Za srednje škole, uzorak se provodio na 3434 učenika, od čega njih 65% želi upisati fakultet, 40% ih već zna koji će, a 25% još uvek nije odlučilo. 28% maturanata navelo je da želi početi raditi, 19% u struci, a 9% bilo koji posao. Nikola Radišić, stručni saradnik pedagog u osnovnim školama Negoslavci i Banovci-Ilača rekao je da učenicima i roditeljima mnogo znači saradnja sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i CISOK-om při odluci o nastavku školovanja.
Povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, premijer Andrej Plenković je zajedno s predsednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem i drugim državnim funkcionerima položio venac na Jevrejskom groblju na Mirogoju poručivši da třeba raditi na kulturi sećanja, zaštiti ljudskih prava i tolerancije u društvu. “Želimo da se opomena na ovakav veliki zločin uvek ureže svima u sećanje i da se takvi zločini nikad ne ponove. Upitan o žalbama manjinskih udruženja o pojavi rehabilitaciji ustaštva, poručio je da uvek treba sprečavati pojave toga tipa. “Na tome radimo jer to nisu vrednosti koje delimo. U našem programu su najviši standardi poštivanja ljudskih i manjinskih prava i na tome ćemoostati dosledni jer su to vrednosti slobodne i moderne Hrvatske”, naglasio je premijer.
Saborski zastupnik SDP-a Domagoj Hajduković upozorio je danas na saobraćajnu izolovanost Slavonije te da početkom letnjeg reda letenja sa Aerodroma Osijek neće leteti nijedan domaći let jer Vlada nije raspisala konkurs za program pomaganja linija i aerodroma javnim novcem (PSO). Vozom do Slavonije u najboljim uslovima treba 4 i po sata, autobusom treba najmanje 5 časova i pre ćete stići iz bilo koje destinacije u Evropi u Zagreb nego iz Zagreba u Osijek, rekao je Hajduković na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.