Zamenik gradonačelnika Vukovara i predsednik vukovarske organizacije SDSS-a Srđan Kolar je, komentarišući rezultate popisa stanovništva, koji su objavljeni juče i koji su pokazali da je broj pripadnika srpske nacionalne manjine u Vukovaru pao ispod 30 procenata, rekao da je taj rezultat pre svega porazan ali očekivan. „Jedan od razloga za to je što je tokom proteklih deset godina učinjeno sve da se što više Srba iz Vukovara i okolnih sela iseli. Bilo je tu ekonomskih razloga ali i drugih metoda poput nemira i napada na učenike“, rekao je Kolar, dodavši da je jedan od razloga i stambena politika u okviru koje su stanove, pod obrazloženjem kadrovskih ili sličnih razloga, dobijale osobe koje nisu nikada kročile u Vukovar dok istovremeno domaći ljudi, među kojima i Srbi, i danas čekaju na listama. „Svi ti rezultati su zapravo poraz jedne politike koja se usmerila ne samo na vukovarske Srbe nego i druge građane koji nisu hteli da žive u okruženju kakvo je u Vukovaru. Kako god, sada je broj Srba u Vukovaru pao ispod 33,33 odsto što je i bio cilj. Mi kao SDSS tu sada ne možemo ništa. Nismo mogli ni kada nas je po službenim podacima bilo 34,87 procenta jer ni tada većinu prava nismo mogli ostvariti, a država je ćutala. Ni danas na institucijama kao što su policija, opštinski i županijski sud ili državno tužilaštvo, a koje treba da provode zakone, nema dvojezičnih tabli. Nadam se da će ovaj broj vukovarskih Srba doneti mir i prosperitet te verujem da će konačno u Vukovar doći blagostanje i da su sada svi problemi Vukovara i Hrvatske rešeni kada je broj Srba pao ispod jedne trećine“, rekao je Kolar.
Gradski većnik i predsednik Demokratskog saveza Srba Srđan Milaković je takođe rekao da, s obzirom na iseljavanje u celoj Hrvatskoj, ovaj broj nije ni neočekivan ni iznenađujuć te da ne treba očekivati nikakve velike promene jer, kako je rekao, ni nema šta da se menja jer dvojezičnost u Vukovaru nikada nije zaživela. „Podatak o broju Srba u Vukovaru gotovo sve u Hrvatskoj će da obraduje bez obzira na ukupan pad broja stanovnika u celoj Hrvatskoj. Političari će biti srećni jer nemaju više vruć krompir u rukama, a na ruku im ide i što je problem rešen na elegantan način. S druge strane veliku većinu građana pad broja Srba u Vukovaru veseli, bez obzira što država u isto vreme odumire i što su i njihova sela i gradovi sve prazniji“, rekao je Milaković.
Županijski tim Vukovarsko-sremske županije za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici juče je, povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama održao sednicu na kojoj su učestvovale i policijske službenice za prevenciju Policijske uprave vukovarsko-sremske. Članovi Županijskog tima su poručili da je poražavajuću statistiku potrebno ozbiljno shvatiti te edukovati i senzibilizovati sva merodavna tela, medije i javnost da bi se ujedinili u borbi protiv rodno uslovljenog nasilja koje nije privatna stvar, nego odgovornost celog društva. U prvih osam meseci ove godine evidentirano je 6,1 odsto više žrtava krivičnih dela nasilja u porodici u odnosu na isti period prošle godine, kao i 8,2 odsto više krivičnih dela koja se najčešće čine nasilničkim ponašanjem na štetu članova porodice i bliskih osoba. Žrtve krivičnih dela su većinom osobe ženskog pola. Broj ubistava žena ove godine je u porastu. U prvih osam meseci 2022. godine od ukupno 22 ubistva, 17 ih je počinjeno na štetu članova porodice i bliskih osoba od kojih je 11 ubistava žena. Od toga su počinioci u 41,7 odsto slučajeva, odnosno pet ubistava su počinili njihovi intimni partneri, dok su prošle godine evidentirana 3 takva ubistva. Senzibilizovanje društva na problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da se nasilje ni u kojem obliku ne toleriše, osnovni je cilj i nacionalnog multimodularnog preventivnog projekta „Lily“ koji Ministarstvo unutrašnjih poslova s partnerima kontinuirano provodi od 2019. godine.
Saborski Odbor za ravnopravnost polova juče je održao tematsku sjednicu o femicidu te zaključio da Hrvatska ima dobre zakone, ali da je problem u njihovom primenjivanju te je, uz međuresornu saradnju, edukacije te vaspitanje i obrazovanje od najranije dobi, potrebno više slušati žrtve.Državni sekretar Ministarstva pravosuđa i uprave Juro Martinović rekao je da su u poslednjih pet godina kvalitetno popravili zakonodavni okvir, ali da nema prostora za preterano zadovoljstvo jer još uvek postoji rodno uslovljeno nasilje te je potrebno senzibilizovati društvo i raditi na osposobljavanju institucija od kojih se očekuje da u situacijama nasilja adekvatno reaguju.
Porodica Vranjanin iz Luščana kod Petrinje primila je juče ključeve svoje nove kuće, prve iz donacije koju je nakon zemljotresa preko Srpskog narodnog veća na Baniju uputila Vlada Republike Srpske, saopšteno je juče iz SNV-a. “Još nas čeka da ljudima podignemo i pomoćne objekte, tako da mogu obnoviti ono što im je potrebno za život”, rekao je predsednik SNV-a Milorad Pupovac na svečanosti uručenja ključeva i zahvale Vladi Republike Srpske. Uz njega su u Luščanima juče bili i patrijarh srpski Porfirije, episkop gornjokarlovački Gerasim, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović te Milorad Dodik, član predsedništva BiH, kojima se Pupovac zahvalio na podršci nakon zemljotresa. Građenje kuće porodici Vranjanin finansirala je Vlada Republike Srpske iz ugovora o donaciji od 765 hiljada evra za pomoć stradalima od zemljotresa na području Banije, a koji se odnosi na građenje 10 trajnih kuća i koji je u aprilu potpisan u Banja Luci.
Na otvorenju prvog Regionalnog sajma kulture razvojne saradnje juče u Petrinji potpredsednica Vlade Anja Šimpraga je rekla da je zemljotres pokazao svest da Hrvatska ima velik broj građana, udruženja i preduzetnika koji su pokazali spremnost pomoći u nevolji. Na sajmu je svoje proizvode i usluge predstavilo pedesetak izlagača, OPG-ova, turističkih zajednica, udruženja i drugih izlagača iz Sisačko-moslavačke županije te iz drugih krajeva Hrvatske, a predstavile su se i žene sa našeg područja koje učestvuju u projektu „Žene sa istoka 2”, čiji nosioc je Udruženje žena „Negoslavčanke”. One su se predstavile ručnim i kreativnim radovima, domaćim specijalitetima i pićima.
U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja juče su u Bršadinu ekshumirani posmrtni ostaci dve osobe. Prema preliminarnim nalazima, posmrtni ostaci su iz poslednjeg rata te će nakon obrade u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr Juraj Njavro“ Vukovar biti prevezeni na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu na identifikaciju.