Podatak o 29,73 odsto Srba u Vukovaru je izazvao brojne reakcije među političarima u našem gradu. Predsednik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček je rekao da misli da je ovo realan broj, i kada se govori o ukupnom broju stanovnika u gradu i o broju pripadnika srpske nacionalne manjine. „Ovaj popis je puno kvalitetnije napravljen i nema fiktivno prijavljenih, što govore i podaci iz vrtića i škola. Naime, u dečjim vrtićima je 24 odsto, a u osnovnim školama 19,5 odsto dece srpske nacionalnosti i kada se tim brojevima dodaju i deca srpske nacionalnosti koja pohađaju vrtiće i škole na hrvatskom jeziku dolazimo do tih 30 procenata“, rekao je Pavliček. Prema njegovim rečima u celoj Hrvatskoj udeo Srba je pao za trećinu, a to je puno više nego u Vukovaru. „Zna se ko je na vlasti u Hrvatskoj poslednjih 7-8 godina. Odgovornost za pad stanovništva u Hrvatskoj ima onaj ko obavlja vlast, a to su Andrej Plenković i HDZ. Odgovornost za pad broja pripadnika srpske zajednice snosi onaj ko je glavni politički predstavnik Srba u Hrvatskoj, a to su SDSS i Milorad Pupovac. Pravo pitanje je šta su oni napravili da Srbi ostanu u Vukovaru“, rekao je Pavliček. Komentarišući rezultate popisa za grad Vukovar predsednik Gradskog veća Vukovara Željko Sabo, koji je bio gradonačelnik grada u vreme postavljanja i razbijanja dvojezničnih tabli, rekao je da je pad broja stanovnika u celoj Hrvatskoj, pa tako i u Vukovaru, očekivan te istakao da je uveren da su ovo tačni podaci i da se grad može okrenuti daljem razvoju. I predsednik vukovarskog HNS-a i vukovarski gradski većnik Nenad Bučko je rekao da su ovakav broj vukovarskih Srba najavljivale i neke neslužbene informacije koje su se mogle čuti proteklih meseci. Prošli popis stanovništva je bio puno bolje organizovan, a bile su osigurane i kontrole tokom samog popisa. Predsednik vukovarskog HDZ-a i saborski zastupnik Nikola Mažar rekao je da iseljavanje ne poznaje ni veru ni naciju te naglasio da ne očekuje nikakve eskalacije u gradu jer su u Vukovaru svi za mir i stabilnost.
Zamenik gradonačelnika Vukovara i predsednik vukovarske organizacije SDSS-a Srđan Kolar je, komentarišući rezultate popisa stanovništva rekao da je taj rezultat pre svega porazan ali očekivan. „Jedan od razloga za to je što je tokom proteklih deset godina učinjeno sve da se što više Srba iz Vukovara i okolnih sela iseli. Bilo je tu ekonomskih razloga ali i drugih metoda poput nemira i napada na učenike“, rekao je Kolar, dodavši da je jedan od razloga i stambena politika u okviru koje su stanove, pod obrazloženjem kadrovskih ili sličnih razloga, dobijale osobe koje nisu nikada kročile u Vukovar dok istovremeno domaći ljudi, među kojima i Srbi, i danas čekaju na listama. „Svi ti rezultati su zapravo poraz jedne politike koja se usmerila ne samo na vukovarske Srbe nego i druge građane koji nisu hteli da žive u okruženju kakvo je u Vukovaru. Kako god, sada je broj Srba u Vukovaru pao ispod 33,33 odsto što je i bio cilj. Mi kao SDSS tu sada ne možemo ništa. Nismo mogli ni kada nas je po službenim podacima bilo 34,87 procenta jer ni tada većinu prava nismo mogli ostvariti, a država je ćutala. Ni danas na institucijama kao što su policija, opštinski i županijski sud ili državno tužilaštvo, a koje treba da provode zakone, nema dvojezičnih tabli. Nadam se da će ovaj broj vukovarskih Srba doneti mir i prosperitet te verujem da će konačno u Vukovar doći blagostanje i da su sada svi problemi Vukovara i Hrvatske rešeni kada je broj Srba pao ispod jedne trećine“, rekao je Kolar.
Gradski većnik i predsednik Demokratskog saveza Srba Srđan Milaković je takođe rekao da, s obzirom na iseljavanje u celoj Hrvatskoj, ovaj broj nije ni neočekivan ni iznenađujuć te da ne treba očekivati nikakve velike promene jer, kako je rekao, ni nema šta da se menja jer dvojezičnost u Vukovaru nikada nije zaživela. „Podatak o broju Srba u Vukovaru gotovo sve u Hrvatskoj će da obraduje bez obzira na ukupan pad broja stanovnika u celoj Hrvatskoj. Političari će biti srećni jer nemaju više vruć krompir u rukama, a na ruku im ide i što je problem rešen na elegantan način. S druge strane veliku većinu građana pad broja Srba u Vukovaru veseli, bez obzira što država u isto vreme odumire i što su i njihova sela i gradovi sve prazniji“, rekao je Milaković.
Srpsko privredno društvo „Privrednik“ raspisalo je konkurse za dodeljivanje stipendija učenicima i studentima iz slabije razvijenih krajeva Republike Hrvatske kao i učenicima lošijeg materijalnog stanja. Srednjoškolci i studenti se na konkurs za fondove „Vladimir Matijević” i „Ivana Vujnović” mogu prijaviti do 21. oktobra. Pravo učestvovanja na konkursu Vladimir Matijević za dodeljivanje stipendija imaju srednjoškolci i studenti koji su državljani i pohađaju srednju školu ili fakultet na teritoriji Republike Hrvatske i kojima je prosek najmanje 3,5 za srednjoškolce, odnosno 3,0 za studente te koji nisu stariji od 25 godina, što se ne odnosi za za kandidate na doktorskim studijama). Pravo učestvovanja na konkursu za dodeljivanje stipendija odličnim studentima za akademsku 2022/23. godinu iz Fonda Ivana Vujnović imaju studenti koji su državljani i studiraju u Republici Hrvatskoj te imaju prosek najmanje 4,2. Ovaj konkurs je otvoren za sve studente osim za brucoše. Sve dodatne informacije i potrebni formulari se mogu pronaći na internet stranici srpskog privrednog društva „Privrednik”.
U okviru 4. kola Lige veterana Zajedničkog veća opština Sloga-Hajduk iz Pačetina je pobedila Dalj sa 3:1, Mladost iz Karadžićeva je pobedila borovsku Slogu 3:0, Vuteks-Sloga je pobedila Obilić iz Ostrova 4:3, Sinđelić i BSK su igrali nerešeno, 1:1, a Negoslavci su nadigrali Hajduk Mirka 3:0. Mladost Karadžićevo je prvi na tabeli sa 9 bodova, a slede Sloga-Hajduk i Sloga Borovo, sa istim brojem bodova.