U Udruženju roditelja dece s poteškoćama u razvoju, Vukovarski leptirići danas su održane dve radionice i panel rasprava u okviru projekta Rastimo, igrajmo se i učimo zajedno! – program poludnevnog boravka za decu Vukovara, koji se finansira sredstvima Evropskog socijalnog fonda u iznosu od gotovo 1, 5 milion kuna, a njegovo trajanje je do kraja aprila iduće godine. Voditeljka projekta, Slađana Trbulin naglasila je kako je to prilika da se analiziraju dosadašnji rezultati programa, u okviru kojeg je zaposleno pet stručnih lica i voditelj, koji svakodnevno rade s korisnicima. Želja im je, uz senzibilizovanje javnosti, ostvariti kontinuitet u aktivnostima, za šta im je potrebna podrška svih učesnika u javnim politikama. Momir Karin, direktor Uprave za podršku i unapređenje sistema vaspitanja i obrazovanja u Ministarstvu nauke i obrazovanja istakao je kako sam njegov dolazak u Vukovar pokazuje koliko centralna država brine o ovoj kategoriji dece i onima koji se bave decom s problemima u razvoju. Ministarstvo je u poslednje dve godine izdvojilo približno 1, 1 milion kuna bespovratnih sredstava za aktivnosti vukovarskog udruženja. Posebna briga Ministarstva odnosi se na decu s posebnim potrebama, što se vidi kroz povećanje sredstava za asistente u nastavi i stručno-komunikacijske posrednike, rekao je Karin. Savetnik pravobraniteljke za osobe s invaliditetom iz Područne kancelarije Osijek, Mario Burek govorio je o problematici, koja se javlja na terenu i prigovorima koje doobijaju. Problemi se odnose na nedostatak usluga, od same rehabilitacije do podrške, posebno u sredinama gde ne postoje udruženja, poput Vukovarskih leptirića. Roditelji dece, koja pohađaju poludnevni boravak u Vukovarskim leptirićima i u okviru kojeg imaju različite vrste pomoći, izrazili su zadovoljstvo radom Udruženja i brigom o korisnicima, naglasivši napredak dece, koji je ostvaren u okviru njhovog programa. Partneri Vukovarskim leptirićima na projektu Rastimo, igrajmo se i učimo zajedno! – program poludnevnog boravka za decu Vukovara su Centar za socijalnu brigu Vukovar i OŠ Blago Zadro.
Štab civilne zaštite Republike Hrvatske objavio je da je u poslednja 24 časa u Hrvatskoj zabeleženo 1.373 novih slučajeva zaraze korona virusom pa je danas 8.615 aktivnih slučajeva zaraze, a umrlo je još 15 osoba. Među obolelima su 694 pacijenta na bolničkom lečenju, od kojih je 89 na respiratoru.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirano je 36 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem. Od ukupnog broja, 5 osoba je iz Vukovara, po 4 osobe iz Vinkovaca, Trpinje, Ivankova i Babine Grede, 3 osobe iz Tovarnika, 2 osobe iz Županje, te po 1 osoba iz Andrijaševaca, Gradišta, Gunje, Nuštra, Orolika, Otoka, Rokovaca, Starih Jankovaca, Štitara i Tordinaca. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 13 096, dok je 266 osoba preminulo. Trenutno je u županiji 19 osoba na boličkom lečenju. U samoizolaciji se nalazi 306 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19, 3 su pozitivne osobe iz sistema zdravstva, dok se dve nalaze u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 11 nastavnika i 33 učenika, a u samoizolaciji je 8 nastavnika i 163 učenika.
Sindikat i Matica penzionera Hrvatske uputili su danas hitan zahtev Vladi i ministru rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josipu Aladroviću da se otvori treći poziv za isplatu Covid dodatka, te svima koji ispunjavaju uslove, a nisu ga dobili, dodatak isplati. Podsećaju da su predstavnici penzionerskih udruženja 8. septembra na sednici Nacionalnog veća za penzionere i starije osobe Republike Hrvatske postavili taj zahtev te dodaju kako još još nemaju povratnu informaciju da će isti biti realizovan. Navode kako je, prema procenama Vlade, Covid dodatak trebalo da dobije 850 hiljada penzionera, a dobilo ih je čak 140 hiljada manje, odnosno samo 710 hiljada. Napominju kako Matica i Sindikat penzionera dobijaju na stotine poziva ogorčenih penzinera, koji imaju manje od 4.000 kuna penzije, iako su trebali nisu ostvarili pravo na isplatu Covid dodatka, zbog različitih birokratskih razloga ili nedovoljne neinformisanosti javnosti. Veliki broj korisnika s penzijom do 1.500 kuna, koji su prkos tome što ne primaju stranu penziju, ostali su bez jednokratne pomoći od 1.200 kuna, ističu Sindikat i Matica i navode kao šokantan primer jedne penzionerke sa područja Banije, kojoj nije isplaćen dodatak zbog nepreciznosti u adresi na ličnoj karti. Ocenjuju kako je nepravda učinjena i penzionerima, koji su zaposleni na pola radnog vremena, ali im zbroj penzije i plate svejedno ne prelazi 4.000 kuna. Sindikat i Matica zahtevaju da se pod hitno ispravi nepravda i svima omogući isplata solidarnog Covid dodatka do kraja ove godine.
Saborski zastupnici saglasili su se danas da će višegodišnji Program katastarskih merenja građevinskih područja do 2030. doneti višestruke koristi, te kako nesređenost gruntovnice i katastra onemogućava investicije i ekonomski razvoj. Glavna aktivnost Programa je obnova katastra i zemljišne knjige za 600.000 hektara zemljišta i nekretnina u građevinskim te drugim područjima značajnim za razvoj.Građevinska područja iznose oko 550.000 hektara, što čini 9,7 odsto površine države, a procena je da se na tim područjima odvija više od 80 odsto svih privrednih aktivnosti.