Predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, v.d. direktorka SKC-a Jelica Lipovac Dudaš i predsednik Udruženja antifašista i član Predsedništva SABA- e RH Lazo Đokić obišli su juče Spomen područje Dudik i razgovarali o nastavku obnove spomenika. Konstatovano je da su radovi u zaostatku, ali da će u narednom periodu biti intenzivirane aktivnosti da se svi poslovi koji su predviđeni ugovorom izvrše u predviđenim rokovima.
Čini se da postoji nacionalna zavera Hrvatske da smanji broj ubijenih u Jasenovcu, kaže Gideon Grajf, vodeći izraelski istoričar i stručnjak za Holokaust. On je u intervjuu za Raša tudej Balkan po prvi put za srpske medije otkrio izvore koje koristi kako bi potkrepio brojku od oko 700.000 stradalih u tom ustaškom logoru. Da bih utvrdio broj ubijenih u logoru Jasenovac, prvom logoru za uništenje u Evropi tokom Drugog svetskog rata, koristio sam mnoge arhivske i istorijske izvore, ali za mene su najpouzdaniji i najautentičniji izvori koji je objavila najpouzdanija, najpoznatija i najuglednija naučna institucija u celom svetu: Jad Vašem u Jerusalimu. Drugi izvor je ‘Registar zajednice – Jugoslavija’, koji je uredio Cvi Loker, a izdao Jad Vašem 1988. godine. U toj knjizi na strani 316, pod terminom ‘Jasenovac’ piše: ‘Prema zvaničnim procenama, u mreži jasenovačkih logora stradalo je 700.000 ljudi. Ogromna većina bili su Srbi, ali među njima je bilo i 20 do 25 hiljada Jevreja iz Hrvatske i Bosne, kao i mnogi Romi’. Treći izvor je bila ‘Enciklopedija Holokausta. Profesor Grajf se poslednjih godina našao na udaru kritika pojedinaca u Hrvatskoj, Izraelu, ali i Srbiji, koji ga optužuju da promoviše “naduvane brojke” i tako daje vetar u leđa “srpskim nacionalistima”. On takve optužbe nedvosmisleno odbacuje i kaže da on nema nikakve porodične veze sa Balkanom, već da mu je jedini cilj traženje istorijske istine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće danas ceremoniji svečanog uručenja ključeva 250 novoizgrađenih stanova za izbegla lica iz BiH i Hrvatske. Srbija je do sada stambeno zbrinula 27 925 porodica sredstvima iz budžeta Srbije i sredstvima donatora, od kojih je najveći Evropska unija kroz Regionalni stambeni program. Stanovi su izgrađeni u okviru Potprojekta 8 Regionalnog stambenog programa u Republici Srbiji, saopštili su ranije iz Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Nakon što je DZS objavio najnovije podatke o prosečnoj bruto plati i inflaciji za jun konačno je poznato i kako će najnovije usklađivanje penzija biti 8,42%, što je, kako u Vladi tvrde rekordno usklađivanje. Potvrđujući navedeno, biće to još jedna rekordna nepravda prema penzionerima jer se istim procentom usklađivanja prema svim penzionerima stvaraju samo još veće razlike odnosno nepravde, tvrde iz platforme Penzioneri zajedno. Ukoliko neko pravi inflacije odnosno poskupljenja, posebno hrane i kućnih potrepština, za isto mora potrošiti 100 evra više u odnosu na prošlu godinu onda nije pravedno da se umesto povećanja od 100 evra ili istog iznosa svima, dakle za onoliko za koliko su cene potrošačke korpe porasle, ide sa istim procentom prema svima, dakle i onima sa penzionom od 400 evra kao i onima sa 1500 evra, navode iz Platforme. Tvrde da takvim usklađivanjem svi oni sa malim penzijama će još više da tonu u siromaštvo, a oni sa visokim penzijama čak i “profitirati“ jer će za njih povećanje penzija biti veće od rasta cena njihove potrošačke korpe.
Regionalni savet SDP-a za poljoprivredu i hranu pet slavonskih županija ocenio je juče da je afrička svinjska kuga zapečatila sudbinu svinjogojstva u Hrvatskoj, posebno u Slavoniji te pozvao Vladu da tu situaciju sagleda ne samo iz javno-zdravstvene, nego i iz ekonomske te ljudske strane.Voditelj Saveta Boris Piližota u saopštenju za javnost je istakao da se 75 odsto proizvodnje svinja u Hrvatskoj nalazi na području Vukovarsko-sremske, Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije te da većina uzgajivača, kojima su životinje eutanizovane zbog te bolesti, više neće imati mogućnosti da pokrenu uzgoj. Navedene činjenice upućuju na namerno uništavanje domaće poljoprivredne proizvodnje ili, u najboljem slučaju, potpuno zanemarivanje te grane, što pogoduje najvećim proizvođačima i uvozničkom lobiju, ocenio je Piližota. Vladi RH je predložio hitno donošenje mera, među kojima su, uklanjanje kategorizacije farmera, obustava otplate kredita pogođenim proizvođačima, omogućavanje prometa svinja koje su veterinarski pregledane i nisu bolesne te bolja kontrola prometa domaćih životinja i mesa, posebno sa BiH i Srbijom.
Cena domaće prasadi nezaustavljivo raste još od prošle godine i već danas je nedostupna za porodice s prosečnim primanjima. Rašće i više jer se zbog afričke svinjske kuge očekuje još veća nestašica i veća potražanja, tvrde uzgajivači. Prema podacima tržišnog informacionog sistema u poljoprivredi, u julu je prosečna cena žive prasadi iznosila 5,59 evra, što je čak 106 odsto više nego u istom mesecu prošle godine. Za prase težine oko 25 kilograma žive vage potrebno je platiti čak 140 evra, odnosno više od 1000 nekadašnjih kuna. Istovremeno raste uvoz živih svinja svih kategorija. Lani je tako uveženo 658 hiljada svinja, što je otprilike 31 hiljada više nego godinu pre. U prvih pet meseci ove godine uveženo je 210 400 svinja. Najviše živih svinja već godinama se uvozi iz Danske, Holandije, Mađarske i Nemačke. Domaći uzgajivači su najavili da nas do kraja godine verovatno očekuje još jedan drastičan rast cena domaće prasadi i svinjetine uopšte.