Povodom obeležavanja Evropskog dana sećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kod Krsta na ušću Vuke u Dunav podignutom svim žrtvama za slobodnu Hrvatsku, počast je polaganjem sveće odao gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava. „U modernoj Hrvatskoj je bitno naglasiti i negovati kulturu sećanja na sve žrtve totalitarnih režima koji se više nikada ne smeju ponoviti. Moramo biti protiv bilo kakvih pokušaja ulepšavanja komunizma, crvene zvezde petokrake i samoupravnog komunizma ili socijalizma kakav je bio u bivšoj državi što se pokušava prikazati kao prihvatljivo, normalo i kao da nam je u takvom sistemu bilo lepo“, rekao je gradonačelnik Penava. „Za nas sloboda i demokratija počinje s devedesetim godinama, osnivanjem moderne Hrvatske države, a za osudu je sve što se dogodilo pre toga. Ostanimo živeti u pluralnom i demokratskom duhu kakvo treba vladati i vlada u Hrvatskoj“, poručio je Penava.
Izjavu potpredsednika Vlade Tome Medveda da su „dovoljne preporuke Veća za suočavanje s prošlošću” na koji način se odnositi prema određenim simbolima i u da skladu s tim deluju i sudovi, za N1 je komentarisao zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi rekavši da će oni i dalje, sa drugim nacionalnim manjinama, tražiti da se zabrani pozdrav „za dom spremni”. “Ne tražimo ništa drugo osim onoga što su i druge države učinile, na primer Austrija – za takve simbole i uzvikivanja oni su već odredili kazne. Znači, može se. Moje mišljenje je da ova Vlada dosta čini za manjince. I jako, jako je bitno, mora se stvoriti određena klima. Onog trenutka kada dođe do klime, doći će i do određene zakonske zabrane. Verujem da ćemo pronaći neko rešenje”, rekao je Kajtazi i dodao da će se s premijerom sastati u septembru. “Ja se nadam da ćemo nastaviti razgovore, moramo sesti i razgovarati, što do sada nije bilo tako. Od prošle godine počeli smo razgovarati i raditi na tome, što je jako dobro. Kada postoji dijalog, može se doći do nekog rešenja. Pre nismo imali ni razgovore. Kada je Orešković bio premijer nismo ni razgovarali jer smo znali da od toga neće biti ništa”, rekao je Kajtazi. Hrvatska danas obeležava Evropski dan sećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, ali vladajući će danas obići samo mesta stradanja žrtava komunističkog režima. “Naravno da to nije u redu, sigurno je da ćemo i o tome razgovarati. Prošlo je više od 70 godina, mi i dalje razgovaramo o tome”, rekao je Kajtazi.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas je sa saradnicima u centru grada otvorio izložbu povodom obeležavanja 790 godina Vukovara slobodnog kraljevskog grada. Izložba je postavljena na osam obostranih panela, odnosno 16 plakata na kojima je predstavljena bogata kulturno-istorijska baština Vukovara, rekao je gradonačelnik. Vukovar je bio treći grad u Ugarskoj monarhiji koji je dobio status slobodnog kraljevskog grada, a danas se samo Varaždin može pohvaliti da taj status ima duže te je veoma bitno pokazati tradiciju i bogatstvo urbanog gradskog života, koji Vukovar oduvek ima. Direktorka Gradskog muzeja, koji je pripremio izložbu, Ruža Marić je objasnila da panoi pokazuju istoriju i značaj našeg grada, od praistorije do danas. Cilj izložbe je pokazati da je Vukovar nastao na temeljima praistorijskih arheoloških lokaliteta. Ali raspon istorijskog razvoja Vukovara govori o bogatoj istorijskoj prošlosti – od dolaska porodice Eltz i razvoja Vukovara kao obrtničkog, trgovačkog i prosvetnog centra pa do Vukovara kojeg se stariji građani sećaju. Marina Sekulić, direktorka Turističke zajednice Grada Vukovara je pojasnila da će ova izložba biti zanimljiva ne samo posetiocima nego i samim građanima Vukovara. Biće otvorena do nedelje, 29. avgusta, a ovaj period je odabran zbog povećanog broja posetioca u Vukovaru zbog Vukovar film festivala i najavljenog većeg broja dolazaka kruzera.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema evidentiranih osoba pozitivnih na COVID-19, a nema ni preminulih. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 517, od kojih je 12 223 izlečenih, a ukupno je preminulo 260 osoba. Trenutno su u županiji dve osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 33 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 82 013. U samoizolaciji na području županije nalaze se 252 osobe.
U poslednja 24 časa u Hrvatskoj su evidentirana 73 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrle su dve osobe, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Na bolničkom lečenju je 307 pacijenata, od kojih su 42 na respiratoru. Dve osobe su umrle, pa je ukupan broj preminulih od početka epidemije porastao na 8303. Trenutno je 2436 aktivnih slučajeva zaraze, 6992 osobe su u samoizolaciji, a 330 osoba se u poslednja 24 časa oporavilo od zaraze. Od početka epidemije ukupno je zabeleženo 369 838 osoba s koronavirusom, od koje se ukupno oporavilo 359 099 osoba. Do danas je testirano 2 470 457 osoba, od toga 3884 u poslednja 24 časa.
Iz policijske uprave vukovarsko-sremske su saopštili da su tokom prošle nedelje evidentirane dve dobrovoljne predaje i dva pronalaska eksplozivnih sredstava, oružja i municije. U ponedeljak je građanin koji je želeo ostati anoniman policiji predao jednu automatsku pušku, tri šaržera za istu i 80 komada municije. U Mirkovcima je u utorak građanin pronašao jednu protuavionsku municiju, dok je sledećeg dana u Veri pronađen ručni raketni bacač. Građanin koji je želeo ostati anoniman je juče policiji dobrovoljno predao dve protuavionske municije i jednu elektro-detonatorsku kapislu. Policijski službenici protueksplozijske zaštite su preuzeli pronađeno i predano oružje, municiju i eksplozivna sredstva i pohranili u skladište Policijske uprave do uništenja. Akcija „Manje oružja, manje tragedija“ još uvek traje i pozivamo građane, koji još uvek u svojim kućama čuvaju ili sakrivaju oružje i eksplozivna sredstva, da ga bez straha od sankcija prijave i predaju policiji, poručuju iz policijske uprave vukovarsko-sremske.