Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak juče je poručio da ‘velikog otvaranja’ sigurno neće biti ove jeseni te da Hrvatska za sada ne razmišlja o uvođenju treće doze vakcina, a osvrnuo se i na nove mere koje će od ponedeljka vrediti na Jadranu. “U odluci će biti ograničena okupljanja. Na nacionalnom nivou je to sada za sva okupljanja do 100 ljudi. Ovde će se broj smanjiti, a isto tako će se ograničiti i broj osoba koje dolaze na organizovane događaje uz potvrdu. Broj još nismo do kraja usuglasili. Organizatori će trebati svoj događaj sedam dana ranije najaviti lokalnom i županijskom štabu koji će proveriti održavanje mera i sve druge organizacijske aktivnosti vezane uz epidemiološku zaštitu”, rekao je Capak u Dnevniku HTV-a i dodao da postoji mogućnost da, ukoliko se lokalni i županijski štab ne mogu dogovoriti, interveniše Nacionalni štab.
Ministar privrede Tomislav Ćorić izjavio je juče da je u vreme sve većeg otuđenja zajednički dan odmora potrebniji nego ikad, pa će vlada kroz izmene Zakona o trgovini, uvažavajući specifičnosti privrede, u fokus staviti radnika i njegovu porodicu. Učesnici okruglog stola o slobodnoj nedelji, održanog na Hrvatskom katoličkom univerzitetu, složili su se da je neradna nedelja civilizaciono pitanje koje treba regulisati zakonom i utvrdili da to neće uticati na pad prometa trgovina, a neki su se zauzeli za dodatno ograničenje broja dozvoljenih 16 radnih nedela godišnje, kako se predlaže u zakonskim izmenama. Ćorić je poručio da će Vlada stvoriti novi zakonski okvir kojim će regulisati rad nedeljom i učiniti je dominantno danom za čoveka, porodicu i prijatelje, uz dijalog s crkvom, naučnom zajednicom, sindikatima i poslodavcima. Ćorić je upozorio da se pod okriljem liberalnog “često promoviše svašta” ustvrdivši da smo, uz potrebu i pravo na rad, svedoci činjenice da čovek postaje rob rada. Izneo je i rezultate ankete po kojima se više od polovine ispitanika slaže da je rad nedeljom disfunkcionalna društvena pojava, dok čak dve trećine odabire posao s neradnom nedeljom i po cenu nešto niže plate.
Centralna državna kancelarija za demografiju i mlade prioritetno provodi poticajne porodične i populacijske mere za podrške i olakšice roditeljima u cilju poboljšanja porodičnog standarda. e-Dečja kartica – „Mudrica“, primarno je zamišljena kao aplikacija za mobitele, a namenjena je korisnicima odnosno roditeljima najmanje jednog deteta do 18 godina života na području Republike Hrvatske te je u potpunosti besplatna za korisnike. Postupak registracije biće povezan sa sistemom e-Građani da bi se osigurala tačnost podataka korisnika. Korištenje e-Dečje kartice – „Mudrica“ planirano je u saradnji s javnim i privatnim sektorom te omogućava različite beneficije, popuste na proizvode i usluge.
Savez slepih uputio je juče apel svim medijskim kućama i njihovim radnicima, ali i široj javnosti, zbog “strahovito negativnog efekta pogrešno korištenih termina za oslovljavanje osoba oštećenog vida”. Navedeno je da invaliditet nikada nije bio te neće biti nečiji identitet, te istaknuto da je ljudsko biće pre svega osoba sa svojim različitim karakteristikama. “Upravo je zbog toga osobe s invaliditetom, pa tako i osobe oštećenog vida, potrebno oslovljavati terminom koji sadrži reč ‘osoba’, jer one primarno to i jesu – osobe. Reč ‘slepac’ ima negativnu i pogrdnu konotaciju”, poručili su iz Saveza slepih u saopštenju. Pravobraniteljka za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak osudila je premlaćivanje slepe osobe tokom njenog privođenja, koju su policijski službenici pogrešno identifikovali, te upozorila na to da je potrebna edukacija policijskih službenika. “Očekujemo da se počinioci primereno kazne, kao i da se povodom ovog slučaja preduzmu preventivne mere u vidu sveobuhvatne edukacije policijskih službenika da se ovakav slučaj ne bi više ponovio”, saopštila je Slonjšak.
Izveštaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkom regionu u periodu 1992-1995. objavljen je na sajtu tog tela, a komisiju je predvodio izraelski istoričar Gideon Grajf. U izveštaju se navodi da se u Srebrenici nije dogodio niti pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte. “Iako Komisija ne smatra ubistva koja su se dogodila oko Srebrenice genocidom, ona u uvažava činjenicu da su hiljade ljudi, uglavnom ratnih zarobljenika, ubijene na najstrašniji način i da odgovorne za ove zločine treba kazniti”, stoji, između ostalog, u zaključcima Komisije. Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da Izveštaj komisije ukazuje da ispred Srebrenice ne može da stoji reč genocid, jer se on nije dogodio. Prema Dodikovim rečima, to su utvrdili stručnjaci za Holokaust i genocid, i to najeminentniji iz Nemačke, SAD, Izraela, Italije, Japana i Srbije. “To je naša istina o tome. Mi prihvatamo izveštaj, iako on nije nimalo lak za srpsku stranu, jer je tamo rečeno na koji način su nedgovorni pojedinci počinili zločine. Tamo se zaista desio zločin, ali je isto tako presuđeno za to”, rekao je Dodik u Banjaluci. Naveo je da je sve i jedan Srbin koji je evidentiran da je imao ulogu u Srebrenici priveden ili Haškom sudu ili Sudu BiH. “U tom pogledu to je za nas završena priča. Što se tiče opisa događaja, smatramo da su relevantniji stručnjaci koji su o tome govorili nego što su to bile politički motivisane sudije koje su, pre nego što je počeo proces, donele odluku o tome šta bi trebalo da se presudi”, naglasio je Dodik.