U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19, te tako ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 41, od čega je 40 izlečenih.Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti.U protekla 24 sata testirano je 50 osoba, što je ukupno testiranih do sada na području županije 2038. U samoizolaciji na području županije nalaze se 44 osobe, a tokom jučerašnjeg dana nisu zaprimljene prijave o kršenju samoizolacije.COVID-19 ambulante su zaprimile 39 poziva sa sumnjom na bolest COVID-19. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji nema.
U poslednja 24 časa u Hrvatskoj je potvrđeno šest novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrle su dve osobe. Ukupan broj obolelih je tako 2243″, rekla je direktorka Zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite. Četvero novoobolelih je iz Brodsko-posavske županije, a po jedan je novi slučaj u Osječko-baranjskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji. Umro je muškarac u KBC-u Split rođen 1963. godine, a u Klinici za infektivne bolesti muškarac rođen 1977. godine. Time je ukupan broj umrlih od koronavirusa 99. Dosad je testirano ukupno 59.911 osoba, od kojih u poslednja 24 sata njih 1820. Hospitalizovanih ima 15 manje, što znači da su u bolnici 102 pacijenta, od kojih je pet na respiratoru. Ukupan broj ozdravljenih je 2011, a bolesna su 132 pacijenta. U samoizolaciji je trenutno 471 osoba.
Deca, koja u ponedeljak, 25. maja ponovo krenu u školu i vrtić trebala bi da nose svesku s upisanom vrednošću temperature, koju bi roditelj izmerio svaki dan pre polaska u školu, objavio je juče Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ). To se odnosi i na decu s problemima i decu sa zdravstvenim smetnjama, koja bi dolazila u školu i vrtić da nema epidemije, napominje HZJZ. S obzirom na trenutno povoljnu epidemiološku situaciju, sva se deca mogu vratiti u vrtiće i osnovne škole od prvog do četvrtog razreda.
Ministarstvo nauke i obrazovanja (MZO) doneće Odluku o upisu u prvi razred srednje škole, kojom se omogućava dostavljanje dokumentacije elektronskim putem te roditelji i učenici više ne moraju da lično dolaze u škole.”Za razliku od prethodnih godina, kada se dostavljanje dokumentacije učenika provodilo lično, sada se daje mogućnost slanja dokumentacije elektronskim putem čime se celi postupak modernizuje i ubrzava, a roditeljima i učenicima omogućava da ne moraju lično dolaziti u škole”, ističu iz Ministarstva u saopštenju. Podsećaju da se upis učenika u I. razred srednje škole odvija u specifičnim okolnostima – epidemije koronavirusa, štrajka, provođenja nastave na daljinu te završetka nastavne godine dvanaest dana kasnije u odnosu na prošlu, zbog nadoknade nastave izgubljene u štrajku. Sve je to uticalo na upisne rokove u Letnjem upisnom roku, a oni su uslovljeni postupcima i tehničkim uslovima tokom elektronskih prijava i upisa u srednje škole, koji moraju biti takvi da svima daju jednake prilike. Objavljivanje konačnih tabela poretka kandidata ove godine je pomaknuto na 25. jul s obzirom na kasniji završetak nastavne godine, što je 12 dana kasnije u odnosu na prošlu godinu.
Hrvatska prati situaciju na graničnim prelazima, a ulazak turista u zemlju kontrolisaće epidemiološka struka i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), rekao je ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civile zaštite Davor Božinović. Zbog zaštite zdravlja hrvatskih građana i gostiju je važno da postoji baza na osnovu koje se može reagovati ako za tim nastupi potreba, naglasio je. Govoreći o stanju na graničnim prelazima, Božinović je istakao da od četvrtka postoji online upitnik, koji dodatno pojašnjava uslove za ulazak u Hrvatsku, a koja se dosad putem mail adrese nisu mogla dobiti. Dodao je da granična policija kroz tu aplikaciju rešava 90 odsto upita. Precizirao je da je reč o dobrovoljnoj aplikaciji, koja će omogućiti turistima da unapred ispune uslove i uđu u Hrvatsku. ”Tu ćemo napraviti preraspodelu na graničnim prelazima da oni koji su se putem aplikacije prijavili HZJZ-u da mogu prolaziti bez ikakvog zastoja. Jednom kad dobijete odgovor kroz aplikaciju i kad ste se prijavili gde ćete boraviti u RH, to vredi sve dok vredi ova mera”, dodao je. U Hrvatsku je u petak od ponoći do 13 časova ušlo 5336 stranaca, najviše iz Slovenije.
Hrvatska će u idućem periodu imati kontrolisani turizam, a gosti će ispunjavanjem web aplikacije prolaziti granice u nekoliko sekundi, bez čekanja, najavio je juče ministar turizma Gari Cappelli na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite. ”Gosti neće morati čekati na granici, već će ispunjavanjem web aplikacije unapred prolaziti granice u nekoliko sekundi. Do 28. maja ćemo imati aplikaciju na osnovu platforme, koja se pre koristila kao dozvola. Na prvom mestu nam je da znamo šta turiste očekuje kad dolaze u Hrvatsku”, rekao je Cappelli. Naglasio je da se hoteli ponovo otvaraju, ovisno o mogućnostima i dolasku turista te da za strane turiste već postoje objašnjenja na engleskom jeziku za sve segmente turizma, uključuju ponašanje u hotelu pri dolasku, beskontaktne rezervacije hotela te odlaske u bazen ili na plažu.
Hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je da će se, ako se utvrdi da epidemiološki više nije neophodna, zabrana rada nedeljom ukinuti, ali smatra da bi nedelja trebala da ostane neradna.„Zabrana rada nedeljom bila je epidemiološka mera koja je doneta u sasvim drugačijem trenutku od današnjih okolnosti, kada imamo jednocifren broj novoobolelih. I cilj mere je bio jedan dan u nedelji smanjiti intenzitet mobilnosti populacije. Ako se sada epidemiološki konstatuje da to više nije nužno, onda će se ta mera ukinuti”, rekao je premijer u intervjuu za Jutarnji list.