U sedištu Vukovarsko – sremske županije u Vukpvaru, juče je održan sastanak predstavnika Ambasade SAD-a sa zamenikom župana iz reda srpske zajednice Srđanom Jeremićem i pravnim savetnikom u Srpskom narodnom veću Jovanom Vlaovićem. Ispred Ambasade SAD-a sastanku je prisustvovala Jordan Pender – službenica u političkom odeljenju američke Ambasade u Zagrebu, koja je zadužena za praćenje ljudskih i manjinskih prava te migracije. Razgopvarali smo o stanju ljudskih i manjinskih prava na ovom području kao i situaciji vezanoj uz ljudska prava u celoj Hrvatskoj rekao je Jeremić. Detaljno sam ih upoznao sa svim zakonima, koji štite ljudska i manjinska prava, pre svega odredbama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kojima je obuhvaćen najveći deo ovih prava, rekao je Jeremić. Razgovaralo se i o očuvanju kulturne autonomije, manjinskom obrazovanju, manjinskim medijima, te posebno proporcionalnoj zastupljenosti u javnim službama, te neadekvatnoj primeni takvih propisa u praksi. Gpvoreći o stanju na istoku Hrvatske odnosno unutar samih županijskih službi, Jeremić je istakao korektan odnos, napomenuvši da još uvek ima prostora da se zajedničkim snagama ti odnosi unaprede. Vlaović je naglasio da je posebna pažnja na sastanku bila posvećena Erdutskom sporazumu, i njegovom značaju za položaj srpske zajednice, posebno u kontekstu što pojedine političke strukture i pravnici preispituju današnju potrebu njegove primene. Podsetio je da se radi o međunarodnom sporazumu, koji je po pravnoj snazi iznad domaćih zakona, te da takve tvrdnje nemaju pravno uporište. Još uvek je na snazi odluka Vlade RH o oerganizaciji, statusu, nadležnosti i finansiranju Zajedničkog veća opština i obe te odluke nikad nisu stavljene van snage, podsetio je Vlaović. Erdutski sporazum je doneo mir na ovom području i taj sporazum je za srpsku zajednicu od izuzetnog značaja, što je apostrofirano predstavnicima ambasade SAD-a, koja je upravo garant provođenja istog.
Opština Borovo je sa Ministarstvom rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje potpisala ugovor o realizaciji četvrte faze projekta “Pomoć u kući za starije i nemoćne” iz programa “Zaželi” vredan milion i 440 hiljada evra.U okviru projekta, biće zaposleno 30 osoba na tri godine, koje će voditi brigu o 180 krajnjih korisnika, potvrdio je Miloš Maksimović iz Projekt Centra Borovo. Krajnji korisnici će biti osobe koje su starije od 65 godina i osobe s invaliditetom treće ili četvrte kategorije a poziv za prijavu biće raspisan za mesec dana – najavio je Maksimović. Navodeći neke od izmena projekta u odnosu na prethodne godine, Maksimović je rekao da, ovaj donosi novine i nešto rigoroznije uslove za korisnike, koji će prilikom upisa na listu morati u Opštinu Borovo da donesu ličnu kartu i potpišu izjavu da žele biti korisnici projekta pomoći u kući te izjavu o članovima domaćinstva. Prihvatljivi korisnici su samo samačka domaćinstva ili domaćinstva u kojoj su svi članovi ili stariji od 65 godina ili su osobe s invaliditetom treće i četvrte kategorije, rekao je Maksimović. Opšti cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije starijih osoba i osoba s invaliditetom s područja opštine Borovo dok je njegov specifični cilj povećanje kvaliteta života starijih osoba i osoba s invaliditetom. Projekat je u potpunosti finansiran sredstvima Evropskog socijalnog fonda plus kroz Operativni program Efikasni ljudski potencijali 2021.-2027.
Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta” pododbor Bršadin i sekcija “Svilen konac” organizovali su juče u Domu kulture u Bršadinu 11. Izložbu ručnih radova i starina i prezentaciju starih zanata, alata i kućne radinosti. Na izložbi su posetioci mogli da vide stare upotrebne predmete, ćilime, lampe, ručne radove i druge rukotvorine. Izložbu je otvorila Jovana Marić, predsednica bršadinske “Prosvjete” i članica sekcije “Svilen konac”. Sekcija je prošle godine proslavila prvih deset godina rada, a danas ima 20 članica koje čuvaju tradiciju i običaje. Predsednica je tom prilikom istakla zadovoljstvo što se članice “Svilenog konca” ovoliko zalažu da mladima sve predstave i da ih nauče. Smatram da je jako lepo što se neguje tradicija jer današnja modernizacija ubrzava čoveka, tera ga da samo ide napred i pri tome zaboravlja na neke vrednosti. Naše žene nam nedaju da zaboravimo na te vrednosti i redovno nas okupljaju na ovakvim događajima – rekla je Jovana Marić. Uz članice sekcije “Svilen konac” svoj doprinos ovoj izložbi dala su i udruženja žena “Pudar’ce” iz Bijelog Brda, “Zlatne ruke” iz Markušice, “Nura” iz Ostrova i “Bukovačka vila” iz Bukovca. Otvaranju izložbe prisustvovao je i episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim te predsednik Odbora za kulturu i sport Zajedničkog veća opština Veljko Maksić.
Povodom obelžavanja Dana planete Zemlje, koji se tradicionalno obilježava 22. aprila, Proni Centar za socijalno podučavanje u saradnji s OŠ Bršadin, odnosno njihovim Školskim volonterskim klubom, čiji se razvoj podstiče kroz provođenje dvogodišnjeg programa Volonterski Centar Vukovar, kojeg finansijski podupire Ministarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike, održali su dve volonterske akcije u O.Š Bršadin. Akcija pod nazivom “Učenje u prirodi“ imala je za cilj izradu učionice na otvorenom koja će služiti za održavanje nastave, ali i druženje učenika, dok je akcija pod nazivom „Mladost i iskustvo“ imala za cilj, kroz druženje školske dece i penzionera, da podstakne decu na pomaganje starijima. Zajednički ciljevi ovih akcija su podsticanje na daljnji razvoj školskog, ali i inkluzivnog volontiranja među učenicima i članovima zajednice, izjavila je Slađan Trbulin, asistentica na projektima za mlade i koordinatorka Volonterskog centra Vukovar. Učenici su dali svoj doprinos, kako najmanji, tako i u višim razredima, rekla je Trbulin, podsetivši na provedene volonterske akcije, u Starim Mikanovcima te u Vukovaru.