Covid-odeljenja 29 hrvatskih bolnica dobila su 169 respiratora nove generacije, ukupne vrednosti veće od 38 miliona kuna, a namenjeni su ventilaciji pacijenata svih uzrasta, saopštilo je Ministarstvo zdravstva. Respiratori mogu ventilirati pacijente invazivno i neinvazivno, putem maske, što je značajna pomoć u zbrinjavanju pacijenata zaraženih covid-19 virusom, navodi se u saopštenju Ministarstva. Reč je o respiratorima nove generacije s alatima za pružanje podrške donošenju kliničkih odluka o određivanju parametara ventilacije. Ministar zdravstva Vili Beroš naglasio je da respiratori nisu mogli doći u bolje vreme s obzirom da poslednjih nedelja beležimo porast novozaraženih, hospitalizovanih i obolelih na respiratorima, pogotovo u mlađoj populaciji koja ne pati od hroničnih bolesti. Uveren je da će ova nabava respiratora značajno smanjiti smrtnost pacijenata te pružiti kvalitetnu podršku zdravstvenim radnicima na prvoj crti borbe protiv koronavirusa.
U zagrebačkim otpadnim vodama dokazana je prisutnost koronavirusa, objavio je juče Hrvatski zavod za javno zdravstvo, naglasivši da je u prvoj polovini decembra virusno opterećenje otpadnih voda bilo značajnije više nego krajem tog meseca. “Izolacija virusne RNA iz otpadne vode ukazuje da su u kanalizaciji prisutni delovi genetskog materijala koronavirusa, što potvrđuje da zaražene osobe izlučuju virus fekalijama i ostalim izlučevinama u kanalizaciju”, navodi se u saopštenju Zavoda povodom Svetskog dana voda.
Direktor Fonda za obnovu od zemljotresa Damir Vanđelić izjavio je juče da će najverovatnije tokom obnove Zagreba nakon zemljotresa doći do povećanja cene građevinskih radova kao i do uvoza radne snage te dodao da je to “manja briga koja nas tek čeka”. Na pitanje koliko bi mogao trajati postupak za građenje zamenske kuće, Vanđelić je objasnio kako to zavisi o veličini kuće. “Ako je reč o zamenskoj kući koja je do 500-600 hiljada kuna ukupnih troškova, takva obnova bi išla nešto brže i trajala bi unutar godinu dana. Ako je reč o većoj kući, takva jedna bi trajala tri i po meseca duže”, objasnio je Vanđelić.
Zagrebačko Opštinsko državno tužilaštvo potvrdilo je da istražuje okolnosti smrti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Ističu da je “u toku istraga”, koja je po zakonu tajna, a nakon koje će javnost obavestiti o utvrđenom. Nakon kontradiktornih natpisa o tome gde se Bandić nalazio kada je doživio infarkt, aktivista Stjepan Perko podneo je krivičnu prijavu protiv Bandićevih prijatelja i jedne nepoznate osobe. Prijavom su obuhvaćeni Gzim Redžepi i Sergije Ivanović, koji su javno tvrdili da su bili s Bandićem kad mu je pozlilo u Ivanovićevoj kući na Vrhovcu, te Natalija Prica, na čiju je adresu navodno stigla hitna pomoć. Perko je zaključio da postoji dovoljno informacija koje upućuju na sumnju o postojanju krivičnog dela nepružanja pomoći, ali i nepružanja medicinske pomoći u hitnim slučajevima. On traži da se istraži tačno vreme i mesto gde je nastupila životna opasnost, te smrti, kao i ko je bio prisutan. Bandićeva porodica zatražila je da ih se poštedi medijskog linča i da se poštuje privatnost.
Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da je od početka marta na području Vukovarsko-sremske županije, u naseljima Podgrađe i Nijemci, primećeno uginuće labudova. U Centar za živinarstvo Hrvatskog veterinarskog instituta dostavljene su tri uginule divlje ptice “te je kod dve laboratorijskim pretraživanjem utvrđena visoko patogena influenca ptica podtipa H5N8, dok je kod jednog labuda potvrđena influenca ptica podtipa H5N8, a utvrđivanje patogenosti je u toku”. Ističe se i da “nalaz sekvencionisanja celog genoma prvog uginulog labuda upućuje na usku povezanost s izolatima virusa H5N8 detektovanim u divljim pticama i živini u Rusiji i Kazahstanu, kao i u evropskim zemljama”. Osim toga, na području Parka prirode Kopački rit primećeno je povećano uginuće divljih ptica pa je pretražen uzorak jedne čaplje s negativnim rezultatom, ali se dodaje i da su u toku laboratorijska pretraživanja ostalih uginulih divljih ptica, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.