Na današnjoj medijskoj konferenciji, održanoj u gradskoj upravi, saopšteno je da će sutra biti objavljen Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava sa ciljem podizanja turističke ponude na području grada Vukovara. Za ovu namenu Grad Vukovar je osigurao sredstva ukupnog iznosa od nešto više od 66 hiljada evra, a iznos pojedinačne pomoći po korisniku je do 70 odsto prihvatljivih troškova, u rasponu od 200 do maksimalno 2 500 evra. Pročelnica za privredu Kristina Bilić tom prilikom je istakla da su prihvatljivi korisnici oni koji se bave poslovima turizma na području grada Vukovara. Mere ovog projekta odnose se na marketinške aktivnosti, opremanje i uređenje smeštajnih kapaciteta, te razvoj aktivnih oblika turizma kojim se podrazumeva kupnju bicikala i biciklističke opreme i sl. Pročelnica je istakla da se Grad Vukovar odlučio na za subvencije u sferi turizma iz razloga što se na području grada beleži povećan broj turista te da samim tim postoji i veća potreba za smeštajnim kapacitetima što je potkretepila činjeniciom da je prošlu godinu posetilo 48 odsto više turista dok je broj noćenja porastao za 38,7 odsto.
Početak blokade saobraćajnica i graničnih prelaza slavonskih poljoprivrednika koji su nezadovoljni Vladinim merama suzbijanja afričke svinjske kuge najavljen je za danas u 10 časova. Iz Štaba za odbranu hrvatskog sela su poručili da će traktori ostati na putevima dok se ne ispune traženi zahtevi.
Najavili su i moguću blokadu dela puta od graničnih prelaza do autoputa kao i nekih prelaza na železnicama, rekao je predstavnik pomenutog štaba, Tomislav Pokrovac i dodao da će se ponašati u skladu sa dinamikom Ministarstva poljoprivrede i Vlade RH, tako. Govoreći o blokadi graničnih prelaza rekao je da se isti odnose na prelaze Orašje-Županja, Tovarnik-Ilača, autoput Nova Gradiška,a blokada pružnog prelaza predviđena je za deonicu Vinkovci-Zagreb, gde će traktori da budu stacionirani sve dok se ne ispune uslovi, poručio je Pokrovac.
Mladen Pavić, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede izjavio je da je afrička svinjska kuga vrlo opasna bolest, za koju nema ni leka ni vakcine i da je jedina moguća metoda u suzbijanju bolesti ona koja se provodi već peti mesec. Poručio je da mu je žao što ljudi, koji su izašli na cestu troše gorivo, svoje vreme i nasedaju na laičke priče pojedinaca oko ove bolesti i dodao da je Ministarstvo preduzelo sve mere, koje su na raspolaganju. Znam da će se i politika umešati i već se javlja. Nema drugih metoda i nikakvih uslova i pregovora oko toga, poručio je Pavić.
U suzbijanju afričke svinjske kuge mora da se radi po propisima i ne može da se prihvati deo zahteva kojim bi se kršila biosigurnost, ponovila je juče ministarka poljoprivrede Marija Vučković komentarišući protest poljoprivrednika. Na pitanje kako misle da smire situaciju s obzirom da organizatori protesta najavljuju da će isti da traju sve dok im se ne ispune zahtevi, Vučković je rekla da se svi zahtevi ne mogu ispuniti. Deo zahteva koji se odnosi na zatvaranje očiju pred kršenjem biosigurnosti ne možemo da prihvatmo, poručila je. Što se tiče sastanaka s poljoprivrednicima, ministarka je rekla da će primiti sve one koji traže sastanak, podsetivši da su predstavnicima Štaba za obnovu hrvatskog sela ponudili termin odmah kada su mogli, a što se tiče daljnjih sastanaka, poručila je da su otvoreni za razgovore i razmatranje predloga i da će postupati na način da tražene odgovore daju sa obrazloženjem. .
Pilot projekat preventivnih zdravstvenih pregleda, proveden je ove godine u pet županija i pokazao da više od dve trećine pregledanih građana ima zdravstvene probleme te da postoji potreba za njihovim daljnjim dijagnostičkim pregledima kod specijalista. Nakon gotovo 3000 poslanih poziva osobama starijim od 40 godina koji nisu posetili lekara u poslednje dve godine, ustanovljeno je da su faktori rizika za razvoj hroničnih bolesti utvrđeni kod 70 odsto pregledanih. Reč je o povišenom krvnom pritisku, povećanom nivou holesterola, šećera u krvi, prekomernoj težini, štetnom uticaju pušenja i alkohola na zdravstveno stanje, a pregledani građani sa zdravstvenim problemima upućeni su kod potrebnog lekara specijaliste, u zavisnosti od vrste bolesti. Projekat je pokazao i da se veliki broj građana nije odazvao na besplatne preglede.
Preterano uzimanje antibiotika opasno potkopava njihovu efikasnost i povećava otpornost koja bi mogla da bude odgovorna za 10 miliona smrti godišnje u svetu do 2050., upozorio je danas evropski ogranak Svetske zdravstvene organizacije (WHO). “Razvoj i širenje superbakterija ubrzava se zloupotrebom antimikrobnih lekova, što otežava efikasno lečenje infekcija”, navedeno je u saopštenju, a odnosi se na 53 zemlje. Istraživanje, koje je provedeno u 14 zemalja regipna, smeštenih u istočnoj Evropi i srednjoj Aziji, pokazalo je da su razlozi koji se navode kao opravdanje za uzimanje antibiotika u 24 odsto slučajeva prehlada praćena simptomima gripa, bolovi u grlu i kašalj. “Ta je situacija zabrinjavajuća jer su ti simptomi često uzrokovani virusima protiv kojih antibiotici ne deluju”, navedeno je u saopštenju.
Između Zajedničkog veća opština i vrtića Vukovar 2 u Vukovaru i Borovu naselju, vrtića Zlatokosa Borovo, Liliput Trpinja i vrtića u Markušici, juče su potpisani ugovori . Svi navedeni vrtići podneli su molbe za donaciju, a u pitanju su kapitalna sredstva u iznosu od 35 700 evra. Svaki vrtić će dobiti procentualni iznos u odnosu na broj dece koji pohađa isti, a dobiveni iznos biće namenjen za kupovinu sredstava koja će doprineti unapređenju rada sa decom. Spomenutim vrtićima sa prostora Vukovarsko-sremske županije u kojima se vaspitno-obrazovni program odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu obezbeđena su sredstva koja će biti utrošena na opremanje vrtića, te kvalitetniji boravak dece u njima.