Velika pažnja na aktuelnom času današnje sednice Gradskog veća Vukovara bila je posvećena raspravi o odlasku troje čelnih osoba iz gradske firme Komunalac. Nikola Mažar iz HDZ-a potencirao je to pitanje u kontekstu, kako je rekao, zabrinutosti građana i 230 zaposlenih za nastavak rada ovog komunalnog preduzeća. Na to su pitanje odgovorili gradonačelnik Ivan Penava i direktor Komunalca, Igor Štrangarević. Obojica su istakla da je reč o ostavkama lične prirode, zbog interesa za neke druge angažmane, koje su spomenuti ranije najavili. Penava je istakao da je kroz godine njegovog mandata Komunalac iz godine u godinu napredovao i ostavarivao dobit, koja je samo u prošloj godini veća od pola miliona kuna. Izrazio je zadovoljstvo što su pojedini većnici, nakon osam godina, shvatili uspešnost uprave Komunalca, uprkos početnim izjavama da se radi o ljudima, koji su došli po stranačkoj liniji.
Gradsko veće Vukovara prihvatilo je na današnjoj sednici izveštaje o poslovanju gradskih firmi i ustanova za prošlu godinu, odnosno preduzeća Komunalac, Tehnostan, Vodovod grada Vukovara i Hrvatski radio Vukovar. Gradonačelnik Ivan Penava izrazio je zadovoljstvo njihovim radom, posebno u okolnostima teške ekonomske situacije na globalnom nivou.
Posle aktuelnog časa, klub većnika HDZ-a zatražio je pauzu, kako bi se dogovorili o daljnjem učešću u radu sednice Gradskog veća. Nakon toga su medijima saopštili da neće prisustvovati istoj, i to, kako je rekao Nikola Mažar iz dva razloga. Prvi, jer je sednica sazvana u vreme obeležavanja Dana sećanja na žrtvu Vukovara, što nije primereno, jer su ti dani najtragičniji za građane Vukovara, pa tako i njihove većnike, a drugi razlog je da su materijale o finansijskom poslovanju gradskih firmi, posebno Komunalca, dobili juče, uz opravdanje da je reč o tehničkim problemima.
Na današnjoj sednici gradskog veća Vukovara većnici SDSS-a postavili su gradonačelniku dva pitanja. Dejan Drakulić je tražio od gradonačelnika Ivana Penave da se izjasni o transparentnosti zapošljavanja u Komunalcu,odnosno da li se na rukovodeće funkcije mogu zapošljavati svi građani, bez obzira na svoju političku pripadnost i opredelenja. Drakulić se pozvao na ranije izjave predstavnika pozicije, izrečene za pojedine medije, koji smatraju da na Komunalac i vođenje te firme ekskluzivno pravo ima samo ta politička opcija. Gradonačelnik Penava mu je odgovorio da se ne bavi politikanstvom, navodeći da čelne ljude te gradske firme ne gleda po političkoj pripadnosti, istakavši da su pojedini u Hrvatskim suverenistima, neki su u HDZ-u, a za treće ne zna uopšte da li su politički opredeljeni. Većnik Zoran Rokvić ukazao je na problem prevoza srednjoškolaca iz pojedinih sela u Vukovar, jer je prevoznička firma Čazmatrans ukinula postoječće međugradske linije, što bi u budućnosti, prema Rokviću moglo dovesti do toga, da učenici upisuju škole u Osijeku. Gradonačelnik smatra da to pitanje treba dostaviti na adresu županije, ali da nema ništa protiv da se dopis uputi na gradsku adresu, koja će ga preusmeriti na regionalnu samoupravu.
Većnik HDZ-a Igor Gavrić pitao je gradonačelnika u okviru aktuelnog časa današnje sednice Gradskog veća da li grad razmatra mogućnost uključenja javne rasvete, koja je, zbog mera štednje pre nekoliko meseci regulisana na način da je svako drugo rasvetlo telo ugašeno. Gradski pročelnik za komunalnu privredu, Dražen Čulig odgovorio je da se ide u tom pravcu, te da je već sa prazničnim ukrašavanjem Grada, počelo vraćanje rasvete na raniji sistem, posebno u naseljima gde je najviše potrebna i u samom centru grada, dok će na šetalištima ostati postojeći štedni sistem rasvete. Ponovno uključenje rasvete, Grad će koštati stotinjak hiljada kuna više mesečno.
Potpredsednica Vlade iz redova srpske manjine Anja Šimpraga rekla je danas da je važno osuditi zločin koji se dogodio u Škabrnji i pokloniti se žrtvama, ali da treba ići napred, prema miru i toleranciji i suživotu Hrvata i Srba. ”Prvi puta je neko od pripadnika srpske zajednice bio u Škabrnji i izrazio poštovanje i pijetet. Isto je htio učiniti i zastupnik Pupovac pre dve, tri godine ali poruka je bila da nismo dobrodošli”, rekla je Šimpraga osvrnuvši se na prošlonedeljni dolazak u Škabrnju uoči Dana sećanja, gde je bila u delegaciji s premijerom. Uprkos tome što joj je tada deo okupljenih okrenuo leđa, Šimpraga je u emisiji Hrvatskog radija ‘A sada Vlada’, poručila da je vreme da se prekine začarani krug mržnje između Hrvata i Srba. ”Na neki način sam to i očekivala jer se tamo desio zločin, bitno ga je osuditi i pokloniti se žrtvama, ali moramo da idemo napred jer upravo ta mesta stradavanja jesu mesta gde mir i tolerancija imaju veći značaj nego igde drugde”, rekla je Šimpraga i dodala da i sledeće godine namerava da ide u Škrabrnju. “Moramo da se otvorimo jer živimo jedni s drugima, a ne jedni pored drugih”, naglasila je Šimpraga i najavila da će SDSS i srpske manjinske institucije i sledeće godine baciti vence u Dunav u Vukovaru, za sve civile koji su stradali u ratnim godinama. Šimpraga je najavila i da će se sledeće nedelje obležiti 20 godina od donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.