Evropska komesarka za zdravstvo i sigurnost hrane Stelle Kyriakides, koja je juče s ministrom zdravstva Vilijem Berošem obišla punkt za vakcinisanje na Zagrebačkom velesajmu, poručila je hrvatskim građanima da se vakcinišu. “Želim poslati vrlo jednostavnu poruku hrvatskim građanima – vakcinišite se da bi zaštitili sebe, svoje sugrađane i da bolnice opet ne bi postale prepune obolelih. To je vrlo jasna poruka, zasnovana na nauci i realnosti koja nam je poznata. Slušajte naučnike, a ne tzv. eksperte na društvenim mrežama”, rekla je Kyriakides. Nismo u istoj situaciji kao 2020. godine, danas imamo sigurnu i delotvornu vakcinu koja je odobrena za upotrebljivanje u EU-u, imamo dovoljno vakcina, ali moramo ići napred. Ne želimo imati pandemiju nevakcinisanih, pojasnila je Kyriakides. Hrvatska je do sada vakcinisala oko 55 procenata populacije, a u EU-u je potpuno vakcinisano više od 75 odsto populacije.
U protekloj nedelji u Hrvatskoj su od covida-19 umrle 123 osobe od kojih 93 nisu bile vakcinisane, objavila je u petak Vladina stranica koronavirus.hr. Među nevakcinisanima najviše umrlih bilo je starije od 65 godina, njih 77, pri čemu je 35 osoba bilo starije od 80 godina, 19 u dobi od 70 do 74 godine, 15 između 75 i 79 godina, a osam starosti od 65 do 69 godina. U protekloj nedelji umrlo je 30 osoba koje su primile obe doze vakcine, a sve su bile starije od 65 godina, pri čemu je najviše, njih 15, bilo starije od 80 godina. U dobnim grupama od 30 do 64 godine preminulo je ukupno 16 osoba i sve su bile nevakcinisane, napominje koronavirus.hr.
Udruženje porodičnih domova upozorilo je juče da se korisnici domova često s bolničkog lečenja vraćaju zaraženi covidom-19 pa su od merodavnih zatražili obavezno testiranje svih korisnika pri otpustu s lečenja, a u slučaju zaraze izolaciju i negu u istoj bolnici. U otvorenom pismu Ministarstvu rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike, udruženje je navelo da ovih dana svedoče tome da se korisnici često s bolničkog lečenja vraćaju zaraženi koronavirusom, naglašavajući da se po otpuštanju s lečenja testiraju samo nevakcinisani korisnici. “Čak i kada se pokaže da su pozitivni, bolnice im ne osiguravaju izolaciju i daljnju potrebnu zdravstvenu i drugu negu, već o toj činjenici samo obaveste predstavnike domova da organizuju samoizolaciju”, upozorili su iz Udruženja.
Nemačka je svrstala Hrvatsku među zemlje visokog epidemiološkog rizika što znači da će osobe koje nisu vakcinisane ili nisu prebolele koronavirus morati u desetodnevnu samoizolaciju po dolasku iz Hrvatske, saopštio je juče državni Epidemiološki institut Robert Koch. Tako će od sutra, kada ova odredba stupa na snagu, sve osobe koje nisu vakcinisane ili koje nisu prebolele koronavirus morati u desetodnevnu samoizolaciju kada iz Hrvatske uđu u Nemačku. Samoizolaciju mogu prekinuti tek nakon pet dana pokazivanjem negativnog testa ili potvrde o vakcinisanju. Za sve povratnike u Nemačku obavezna je prijava pre dolaska, a vakcinisane ili osobe koje su prebolele covid-19 mogu prilikom prijave ubaciti svoj sertifikat o vakcinisanju čime su oslobođeni karantina nakon povratka.
Početkom oktobra Ministarstvo hrvatskih branitelja je Udruženju Protiv zaborava uputilo poziv za učestvovanje i podršku akciji prikupljanja referentnih uzoraka za potrebe identifikacije osoba nestalih u ratu, piše portal srbi.hr. Ovo Ministarstvo će uz pomoć Hrvatskog Crvenog krsta u narednom periodu prikupljati uzorke krvi od u ratu nestalih i smrtno stradalih članova porodica koji do sada nisu dali krv za identifikaciju metodom analize DNK ili su prikupljeni nedovoljni referentni uzorci. Predsednica Udruženja Protiv zaborava Marica Šeatović u saopštenju poziva svu rodbinu nestalih, kao i druge građane, da Ministarstvu hrvatskih branitelja prijave svoje nestale u ratu. „U kontaktu s rodbinom nestalih primetili smo da su neki od njih prijavili nestanak još za vreme rata, ali samo policiji u mestu stanovanja, a nikad Upravi za zarobljene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, pa tako njihovi rođaci nisu uvršteni u Knjigu osoba nestalih na području Hrvatske. Ujedno, rodbina stradalih se često žali na nedostatak povratnih informacija vezanih uz postupke traženja, ekshumacije, jer su pre puno godina podneli zahtev za traženje posmrtnih ostataka, koji je i danas bez odgovora. Neophodno je ponoviti poziv rodbini da traže svoje nestale, da se jave i dodatno testiraju, radi uzimanja DNK, ili da zatraže informaciju u kojoj je fazi proces traženja njihovih rođaka”, navodi se u saopštenju Udruženja Protiv zaborava.
Ministarstvo poljoprivrede juče je objavilo Konkurs za provođenje tipa operacije „Strukovno osposobljavanje za poljoprivrednike”, ukupne vrednosti 7,5 miliona kuna. Svrha Konkursa je osigurati specifično osposobljavanje za poljoprivrednike nosioce, članove OPG-ova, kao i za rukovodioce i zaposlene u poljoprivrednom i prehrambenom sektoru. Time će se doprineti povećanju korištenja novih metoda proizvodnje temeljenih na rezultatima istraživanja i razvoja, inovativnih praksi, konkurentnosti gazdinstva, udruživanja, kao i boljem razumevanju zaštite i očuvanja životne sredine i prirode, navode iz Ministarstva. Rok za podnošenje zahteva za podršku je od 15. novembra 2021. do 15. februara 2022. godine.