U okviru obeležavanja Dana oslobođenja Inđije u II svetskom ratu, predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić je zajedno sa Lazom Đokićem, predsednikom Zajednice antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije te sekretarom Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije Dušanom Latasom položio venac na spomenik palim borcima u centru ovog grada, a nakon toga se sastao sa predsednikom te Opštine Inđija Vladimirom Gakom. Jeremić je upoznao Gaka sa radom Zajedničkog veća opština kao i sa saradnjom koju ova institucija u obavljanju svojih ciljeva i zadataka ima sa svim nivoima vlasti u matičnoj državi upoznajući predsednika opštine Inđija sa potpisanim Sporazumima o saradnji sa gradovima Novim Sadom i Suboticom te opštinom Stara Pazova. U razgovoru je iskazana obostrana želja da se identičan Sporazum o saradnji potpiše i između Zajedničkog veća opština i opštine Inđija koja spada u red najrazvijenijih opština u Srbiji i koja beleži jako dobre rezultate u privlačenju investicija i otvaranju novih radnih mesta. Predsednik opštine Inđija ukazao je da je opština na čijem je čelu već pomagala Srbima u Hrvatskoj, pa i na našem području preko Ambasade Republike Srbije, a da će se na ovaj način uspostaviti direktna saradnja kako bi se pomoglo srpskoj zajednici i unapredio njen položaj. Zaključeno je da se Sporazum potpiše u Vukovaru u što skorijem periodu.
Na predlog Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije, produžene su neophodne epidemiološke mere za ovo područje. Na svadbama može biti prisutno najviše 100 osoba, mogu se održavati samo u prostorima u kojima se za jednu osobu može osigurati najmanje 4m2 površine, a na ostalim privatnim i porodičnim svečanostima, poslovima i okupljanjima može biti prisutno najviše 30 osoba. Na okupljanjima u zatvorenim prostorima može biti prisutno najviše 100 osoba, a mogu se održavati samo u prostorima gde se za jednu osobu može osigurati najmanje 3m2, te je obavezno nošenje maski za lice. Sportska takmičenja u zatvorenim prostorima mogu se održavati samo bez prisustva publike. Na svim navedenim okupljanjima obavezno je vođenje evidencije o prisutnima sa njihovim osnovnim podacima. Prilikom ulaska u javne ustanove stranke su obavezne nositi masku za lice i dezinfikovati ruke. Penzionerima se preporučava da ne odlaze na organizovana putovanja i da ne učestvuju na okupljanjima većeg broja osoba, a produžava se i odluka o zabrani poseta korisnicima domova za starije i nemoćne osobe, kao i izlazak korisnika iz istih, osim zbog medicinskih ili drugih razloga. Evidencije se obavezno čuvaju najmanje 14 dana te se u slučaju potrebe predaju Zavodu za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije, navodi se u saopštenju županijskog štaba.
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista i zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček uputio je otvoreno pismo predsedniku Republike Zoranu Milanoviću i premijeru Andreju Plenkoviću poručivši kako je krajnje vreme “da odrastu” u političkom smislu i da, umesto prepucavanja, počnu rešavati probleme. “Već nedeljama šira hrvatska javnost svedoči vašem međusobnom prepucavanju, svađama, podbadanjima, komunikaciji u kojoj jedan drugoga častite neprimerenim rečima kao što su ‘šmrkavac’, ‘herojski zec’, ‘piroman’ koje ni u kom slučaju ne priliče funkciji koju trenutno obavljate”, napisao je Pavliček u pismu i upitao se jesu li Milanović i Plenković svesni situacije u Hrvatskoj ili se kroz njihovo prepucavanje namerno želi skrenuti pažnja s puno važnijih tema. Pavliček je zaključio da su stalne svađe premijera i predsednika države oko potpuno nebitnih tema poslednje što hrvatskim građanima treba u situaciji dok Hrvatska prolazi kroz jedno od najizazovnijih perioda od svoje samostalnosti. “Odrasli ste ljudi, no krajnje je vreme da odrastete i u političkom smislu te se uhvatite u koštac sa stvarnim problemima i pokušate ih rešiti. Upravo zato ste dobili podršku hrvatskih građana za obavljanje ovih časnih funkcija, upravo zato primate plate iz državnog budžeta”, poručio je Pavliček.
Ministar finansija Zdravko Marić potvrdio je da će u ponedeljak biti novi sastanak s veledrogerijama koje su uslovljavale isporuku lekova, a na sastanku će izložiti predloge koje su počeli na proteklim sastancima. Rekao je da će na sastanku izložiti predloge koje su počeli na proteklim sastancima te izrazio nadu u “pomak prema rešenju problema”. O detaljima će, kaže, govoriti više nakon sastanka, a veruje da neće doći do krize s lekovima i snabdevanjem bez obzira na nekoliko proteklih dana. Predlog je, kaže, na tragu onoga što su imali i prošli puta, “samo nisu stigli skroz iskomunicirati niti međusobno raspraviti”. “Nije samo pitanje ukupnog iznosa, već i puno tehničkih pitanja”, dodao je Marić. Odbacio je tezu da se te obaveze države ne evidentiraju u brojevima javnih finansija. „Obaveze prema veledrogerijama nisu jedine obaveze”, rekao je Marić i dodao da su ukupne obaveze sada prešle deset milijardi kuna. Ključni izazov koji trenutno imamo je, naglasio je Marić, da se svaki mesec stvara dodatnih 220 miliona kuna duga.
Na svečnoj sednici Fakultetskog veća Fakulteta agrobiotehničkih nauka, koji slavi 60 godina rada i postojanja, učestvovao je i župan vukovarsko-sremski Božo Galić, kojem je uručena zahvalnica za uspešnu poslovnu saradnju. “Izuzetno smo počašćeni što smo u ovo turbulentno vreme prošli puno dobrog, ali i puno nedaća koje smo uspeli premostiti. Osvrnemo li se na proteklih 60 godina možemo reći kako smo imali jedan uzlazni trend u razvoju našeg fakulteta.” – istakao je dekan Krunoslav Zmaić, te naveo kako se u ovoj akademskoj godini na Fakultet agrobiotehničkih nauka upisalo 187 novih studenata.
Hrvatska se u odnosu na ostalih 27 zemalja učesnica smestila na visoko osmo mesto u ukupnom plasmanu PISA istraživanja globalnih kompetencija, a hrvatski učenici ostvarili su značajno bolji rezultat od proseka, pokazuju rezultati tog istraživanja. Globalne kompetencije ispitivane su kao skup znanja, veština, stavova i vrednosti potrebnih učenicima za skladan život u multikulturnim društvima, uspeh na promenjivom tržištu rada, efikasno i odgovorno korištenje medijskih platformi te podržavanje ciljeva održivog razvoja. Ovom objavom rezultata globalnih kompetencija učenika zaokružen je sedmi ciklus OECD-ova istraživanja PISA 2018, saopštio je juče Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja o objavljenim rezultatima istraživanja. Centar je podsetio kako je u proleće 2018. u PISA istraživanju čitalačke, matematičke i prirodoslovne pismenosti učestvovalo 6609 hrvatskih petnaestogodišnjaka iz 179 srednjih i četiri osnovne škole, te da su se, kao dodatna inovativna domena, u koju su se zemlje mogle proizvoljno uključiti, ispitivale globalne kompetencije.