U poslednja 24 časa u Hrvatskoj je zabeleženo rekordnih 1867 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 8394. Među njima je 716 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 49 pacijenata, a preminulo je još 7 osoba. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas je ukupno registrovano 31 717 osoba zaraženo novim koronavirusom, od kojih je 413 preminulo, ukupno se oporavilo 22 910 osoba, a od toga 846 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 25 889 osoba. Do danas je ukupno testirano 428 961 osoba, od toga 7313 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglima do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je registrovano 65 novih pozitivnih osoba na COVID-19, i to najviše iz Vinkovaca, njih 14, dok je 8 iz Vukovara. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 1455, od kojih je 1133 osoba izlečeno, a 19 preminulo. Trenutno je u županiji 20 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti.
U protekla 24 časa testirane su 182 osobe, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15 384. U samoizolaciji su 1123 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 14 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 41. Iz sistema obrazovanja obolelo je 6 nastavnika i 14 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 24 nastavnika i 318 učenika.
Na području Osječko-baranjske županije danas je utvrđen pozitivan nalaz na koronavirus za 131 osobu, što je novi neželjeni rekord u jednom danu od početka epidemije, obavestio je Štab civilne zaštite ove županije. Testirano je ukupno 448 uzoraka. Najviše pozitivnih nalaza bilo u Osijeku, čak 54, a s prigradskim naseljima, Tenja gde je utvđeno 4 pozitivnih, Višnjevac 3, Briješće i Josipovac po 1, na području Grada Osijeka pozitivne su ukupno 63 osobe. Na lečenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalazi 66 osoba obolelih od COVID-19 od kojih je devet na respiratoru, a pet obolelih hospitalizovano je u Opštoj županijskoj bolnici Našice. Na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji se nalazi ukupno 3322 osobe.
Prema najnovijim podacima Ministarstva privrede i održivog razvoja, trenutna ukupna vrednost strateških robnih zaliha u Republici Hrvatskoj iznosi oko 537 miliona kuna i dovoljna je za 30 dana racionalnog snabdevanja stanovništva. U prvom talasu pandemije i ‘lockdolwna’, Ministarstvo je iznelo iste podatke, što govori o njihovoj stabilnosti. Prvi talas zatvaranja potvrdio je svu važnost domaće proizvodnje hrane, ali i koliko su uvoz, izvoz i spoljnotrgovinska razmena zapravo krhki i osjetljivi na poremećaje, piše Glas Slavonije. Pogoršanje epidemiološke situacije Hrvatska dočekuje uz ocene analitičara poljoprivredne proizvodnje kako je 2020. za proizvodnju hrane dobra godina, za pšenicu i kukuruz čak rekordna. A upravo su te dve žitarice među poljoprivredno-prehrambenim proizvodima koje u robnim zalihama čine najveću vrednost. Žetva pšenice u koronagodini je gotovo milionska, uz prosečan prinos od sedam tona po hektaru. Hrvatske potrebe za ovom žitaricom su sada 400-450 hiljada tona. S druge strane, koronagodinu prati i problem tržišnih viškova kakvi su oni kod tovne junadi na šta od prvog talasa pandemije upozoravaju u Baby Beefu. Hrvatskoj junetini izvozna zemlja broj jedan je koronom pokošena Italija, Libanon su domaći uzgajači izgubili i pre eksplozije u bejrutskoj luci, potražnja je pala, kao i cene. Sektor govedarstva proizvodi godišnje 120 hiljada komada tovne junadi te prihoduje oko 1,3 milijarde kuna. Samo krajem septembra uzgajivači su imali višak od 30 hiljada junadi, uz nastavak rasta viškova. Na pitanja Glasa Slavonije kako raspolagati viškovima stoke dođe li do ponovnog zatvaranja granica, mogu li Robne zalihe na to odreagovati, iz Ministarstva privrede su odgovorili da Zakon o strateškim robnim zalihama definiše da se one ne mogu koristiti za otklanjanje poremećaja i nestabilnosti na tržištu, osim u doba ratnog stanja ili neposredne ugroženosti nezavisnosti, jedinstvenosti i opstanka Republike Hrvatske te u slučaju velikih prirodnih nepogoda i tehničko-tehnoloških i ekoloških katastrofa.
Uskoro će završiti prelazak na novi DVB-T2 sistem, a odašiljači će se gasiti prema devet digitalnih region od 27. oktobra do 12. novembra, saopštila je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne delatnosti. Potpuni prelazak na novi DVB-T2 televizijski sistem počeće u utorak, 27. oktobra u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-sremskoj županiji te delovima Karlovačke i Ličko-senjske županije. Nakon toga, gledaoci koji prate televizijske programe putem zemaljskih odašiljača moraće imati televizore ili samostalne aparate, odnosno resivere koji podržavaju novi sistem.