Dok su mnogi u Hrvatskoj iskoristili za podizanje cena svojih usluga i proizvoda, što je posledično rezultovalo negodovanjem građana i izazvalo udar na kućne budžete, ima i onih koji su bukvalno izvršili konverziju valute, a u takve spada i preduzeće Čazmatrans u Vukovaru, koje je cenu karte za prevoz na gradskim linijama s 5 kuna, koliko je iznosila do početka godine, “prebacilo” u 66 centi. Matematički precizno, međutim, putnici koji nemaju mesečnu kartu nego ih pojedinačno kupuju u autobusima, navode da su s jedne strane zadovoljni što je iznos tehnički ostao isti, ali s druge im je donelo probleme jer, s obzirom da na kupovinu karte ne bi potrošili previše vremena, i kasnili na autobus, trebaju da imaju tačan iznos. Činjenica je da nam je lakše kada ljudi pripreme tačan iznos, ali snalazimo se i kada to nije tako. Uglavnom ne ulaze s krupnijim novčanicama, međutim, ima primera da plaćaju novčanicom od 10 evra. Verujem da to neće postati praksa, pogotovo što mnogi u novčanicima imaju dovoljno sitniša za cenu karte, smatraju Čazmatransovi vozači.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava je u maju 2021. godine sa firmom Presoflex građenje potpisao ugovor o građenju nove zgrade Ekonomske škole u Vukovaru, vredan više od 12,6 miliona evra. S obzirom da se izvođač radova u međuvremenu našao u problemima te se, nakon odrađenih 20 odsto radova, povukao s gradilišta, neizvesno je da li će građenje biti nastavljeno. Projekat je sufinansiran sredstvima Evropske unije, putem Intervencijskog plana grada Vukovara sa gotovo 6,2 miliona evra, Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara trebao je da osigura gotovo pet miliona evra, a ostatak sredstava, odnosno 1,6 miliona Grad Vukovar. Firma Presoflex se, zbog problema, povukla i iz drugog projekta na području grada, građenja adrenalinskog parka i šetališta u Adici, vrednog gotovo 4 miliona evra. “U oba projekta izvođač radova se povukao s gradilišta pri čemu su nastali veliki rizici za Grad Vukovar, zbog čega smo bili prisiljeni aktivirati bankarske garancije te početi sudske procese”, odgovoreno je Hini iz vukovarske gradske uprave i dodaje da je preko bankarske garancije Grad Vukovar naplatio 7,6 miliona kuna te da su dodatna potraživanja, na osnovu ugovora o sredstvima Evropske unije, 45 miliona kuna, za koliko se procenjuje da je Grad Vukovar oštećen. Navode da je raskinut i ugovor s istim izvođačem na građenju adrenalinskog parka i šetališta te da je projekat revidiran i u toku su pripreme za raspisivanje javne nabave za izbor novog izvođača na projektu.
U decembru je u Hrvatskoj bilo 1,61 milion zaposlenih, što je 0,3 odsto više nego u novembru, a za 1,2 odsto više nego na kraju 2021., pri čemu je stopa registrovane nezaposlenosti iznosila 6,8 odsto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Kada se gleda cela 2022.,u odnosu na 2021. godinu zaposlenih je bilo 1,4 odsto više. U pravnim osobama u decembru je bilo zaposleno 1,4 miliona osoba, što je za 5809 osoba ili 0,4 odsto više nego u novembru. U obrtu i slobodnim profesijama je krajem decembra bilo 191 826 zaposlenih, što je za 1622 ili 0,8 odsto manje nego u novembru. Na godišnjem nivou broj zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama bio je veći za 0,8 odsto. Istovremeno, broj zaposlenih osiguranih poljoprivrednika, kojih je krajem decembra bilo 18 577, pao je na mesečnom nivou za 0,1, a na godišnjem za 0,6 odsto.
Najmanje prosečne plate u Hrvatskoj imaju radnici u pomoćnim zanimanjima, tekstilni radnici te zaposleni u uslužnim delatnostima. Gledano prema zanimanjima, najvišu mesečnu platu i dalje imaju kontrolori leta (23.235 kuna, odnosno 3.084 evra), direktori IT poslova (22.772 kuna, 3022 evra) te regionalni direktori (21.681 kune, 2717 evra). Najpotplaćeniji radnici su šivači s prosečnom mesečnom platom od 4.365 kuna (579 evra), tekstilni tehničari s 4.350 kuna (577 evra), frizeri (4.475 kuna, 594 evra) te zaštitari 4.632 kune (615 evra). Najbolje plaćaju velike privatne firme u stranom vlasništvu
Tokom vikenda policijski službenici su zatekli 19 vozača s prisutnošću alkohola u organizmu, navodi se u redovnom policijskom izveštaju policijske uprave vukovarsko-sremske. Najveća koncentracija od 2,5 promila zabeležena je kod 50-godišnjeg vozača, koga je policija testirala juče nešto posle podneva, u ulici Matice Hrvatske u Vukovaru. Zbog nedozvoljene koncentracije alkohola u organizmu, 4 vozača su smeštena u posebne prostorije do prestanka delovanja opojnog sredstva. Stacionarne kamere zabeležile su tokom vikenda tri prekršaja nedopuštene brzine kretanja vozila. Policija će i dalje provoditi kontrolu učesnika u saobraćaju na putevima, prvenstveno na „4 ubice u saobraćaju-upravljanje vozilom pod uticajem alkohola, nedopuštena brzina kretanja, nekorištenje sigurnosnog pojasa i dečjih sedalica, nepropisno prevoženje dece u dečjim sedalicama i nepropisna upotreba mobilnog telefona.