Zajedničko veće opština podeliće poklon paketiće povodom praznika Svetog Save, učenicima od I – IV razreda, koji nastavu slušaju po modelima A, B i C na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Paketići će u naredna tri dana biti distribuisani po školama, rekao je danas u sedištu ZVO, predsednik Srđan Jeremić. 911 paketića su osigurali mačvanski okrug i ZVO, a uz podršku Državnog sekretara u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, Ivana Bošnjaka.
Povelje Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture uručene su Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, lingvisti prof. dr Dragoljubu Petroviću i predsedniku Saveta SNV-a, krovne organizacije Srba u Hrvatskoj, Miloradu Pupovcu. Miloradu Pupovcu nagrada je pripala za doprinos očuvanja srpskog jezičkog identiteta i srpske jezičke kulture u Hrvatskoj. Povelje Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture ustanovljene su 2012. godine u želji da se, kako je objašnjeno, afirmiše očuvanje srpskog jezika, te da budu nagrađene važne institucije i ličnosti koje svojim radom daju izuzetan doprinos očuvanju kulturnog identiteta.
Desetine šefova država i vlada okupiće se danas u Memorijalnom centru Yad Vašemu u Jerusalimu na petom Svetskom forumu o holokaustu i, kako se očekuje, osuditi porast antisemitizma u svetu, posebno u Evropi. Ovogodišnji forum organizovan je povodom 75. godišnjice oslobođenja nacističkog koncentracionog logora Auscwitz uz moto “prisećajući se holokausta, boreći se protiv antisemitizma”. Agencija Evropske unije za temeljna prava u novembru 2019. upozorila je na porast antisemitizma u Evropi u izveštaju o rezultatima istraživanja o diskriminaciji i mržnji nad Jevrejima iz 2018. Istraživanjem je obuhvaćeno 12 zemalja EU-a, Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Nemačka, Mađarska, Italija, Holandija, Poljska, Španija, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo. Ispitano je 16.500 Jevreja starijih od 16 godina. Devet od deset ispitanih smatra da je antisemitizam u njihovoj zemlji porastao, a njih više od 85 procenata smatra to “ozbiljnim problemom”. Ocenjuju da je antisemitizam najproblematičniji na internetu i društvenim mrežama, pa na javnim mestima, u medijima i na političkoj sceni, dodaje se u izveštaju evropske agencije.
Prijave za energetsku obnovu višestambenih zgrada počeće krajem marta, najavio je Predrag Štromar, potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva i prostornog uređenja. Pojasnio je da se tu ne prijavljuju građani, već upravitelji zgrada. Stanari se prethodno o tome dogovore, a upravitelj zgrade je taj koji projekte priprema, radi sertifikate, prijavljuje se na konkurs, dobija ugovor, dobija finansijska sredstva u iznosu od 60 odsto i odradi sav posao, naveo je ministar i dodao da 40 odsto finansijskih sredstava plaćaju stanari. – Upravitelj to tako organizuje da stanari dignu kredit i nakon nekoliko godina to vrate. Što se tiče porodičnih kuća, Štromar je rekao kako očekuje da će konkurs biti krajem proleća. Prijave će biti – “najbrži prst”. Sistem smo pojednostavili i nije komplikovan. Za mesec ili mesec i po biće precizirano šta sve trebaju imati. Birokratija će biti minimalna, zaključio je ministar Štromar.
Na lestvici od 180 država prema Indeksu percepcije korupcije 2019 Hrvatska je na 63. mestu s 47 bodova. Pala je za jedan bod i tri mesta u odnosu na 2018. godinu, izvestio je Transparency International Hrvatska. Prema Indeksu percepcije korupcije najtransparentnije države u 2019. godini su Danska i Novi Zeland sa 87 bodova, Finska sa 86, te Singapur, Švedska i Švajcarska sa 85 bodova. Najkorumpiranije države su Sirija sa 13, Južni Sudan sa 12 te Somalija sa samo 9 bodova. Hrvatska se i dalje nalazi među korumpiranim državama Evropske unije, a osim nas lošije su Rumunija, Mađarska i Bugarska. U odnosu na države u okruženju prisutna je stagnacija i pad indeksa. Slovenija, Crna Gora i Srbija ostale su na istom broju bodova, dok su Hrvatska i Kosovo pali za 1 bod, a Bosna i Hercegovina za 2 boda. Slovenija ima 60 bodova, Hrvatska 47, Crna Gora 45, Srbija 39, Bosna i Hercegovina i Kosovo 36, a Severna Makedonija 35 bodova.
Zaostala ubojita sredstva iz poslednjeg
ali i Drugog svetskog rata – i dalje prete na istoku Slavonije, piše
Glas Slavonije. Na godišnjem nivou u ovom delu Hrvatske pronađe se
i uništi – do pet tona takvog “materijala”. Ta se
informacija odnosi na nekoliko poslednjih godina. Smatramo preteranom
javno istaknutu tvrdnju, a koja je ujedno i nedokaziva, da svaka kuća
iz područja koje je bilo zahvaćeno ratom ima skriveno oružje ili
neke ubojite naprave – rekli su iz Policijske uprave
vukovarsko-sremske, dok glasnogovornik Dragoslav Živković pritom
ističe i kako je “činjenično da je institut ‘tamne brojke‘
prisutan u gotovo svim segmentima života i društva, pa tako i u
sferi nezakonitog posedovanja oružja, municije ili drugih opasnih
supstanci.”