Državno tužilaštvo je nakon četiri godine podiglo optužnicu protiv novinara Marka Juriča, kojom traži njegovo kažnjavanje u trajanju od jedne godine zatvora, uslovno tri godine zbog toga što je u televizijskoj emisiji javno podsticao na mržnju prema srpskoj manjini i Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Hrvatskoj. Kazna za Juriča se traži zbog načina na koji je odjavio dve emisije “Markov trg” na zagrebačkoj televiziji Z1 u januaru 2016. Opštinsko državno tužilaštvo u Novom Zagrebu zatražilo je da bude kažnjen na godinu dana zatvora, uslovno na tri godine. Sporne emisije “Markovog trga” iz januara 2016. široj su javnosti postale poznate kada je Veće za elektronske medije zbog Juričevih izjava na tri dana oduzelo koncesiju televiziji Z1, prenela je Hina. To je pokrenulo protest par hiljada ljudi, okupljenih oko zagrebačkog udruženja vojnih invalida Domovinskog rata, koji su zatražili ostavke članova Veća za elektronske medije i predsednice tog tela Mirjane Rakić kojoj su uručili i kapu s četničkim obeležjima. Veće je ceo slučaj prijavilo Državnom tužilaštvu, a isto je prethodno učinio i tada predsednik Srpskog narodnog veća, Milorad Pupovac. U optužnici se navodi da je Jurič u svojoj emisiji 12. januara 2016. Zagrepčanima i svima koji šetaju Cvjetnim trgom poručio “da budu oprezni jer je u blizini crkva u kojoj stoluje četnički vikar”. “Dakle, dragi moji Zagrepčani, kada šetate Cvjetnim trgom, pogotovo majke s decom, pripazite da ne bi koji od tih četničkih vikara istrčao iz crkve i malo u svom najboljem maniru klanja izveo svoj krvavi pir na našem najlepšem zagrebačkom trgu”, rekao je tada Jurič. Predložio je da bi taj trg trebalo obeežiti tablama: “Pazi, oštar četnik u blizini”.
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna kancelarija Vukovar, uz koordinaciju Centralne kancelarije, svake godine provodi analizu i prognozu potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima, na osnovu kojih se izrađuju Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja. Analize i prognoze potreba na tržištu rada za pojedina zvanja provodi se na osnovu statističkih podataka o nezaposlenosti i relativnih faktora o zapošljavanju prema završenom obrazovnom programu, podataka o nedostatku i budućim potrebama za radnicima iz Ankete poslodavaca, podacima o broju upisanih učenika i studenata u pojedine programe obrazovanja, kao i kvalitativnih podataka savetnika za zapošljavanje. Kroz donošenje tih preporuka ustvari želimo pridoneti usklađivanju samog obrazovanja s potrebama tržišta rada s tim da moramo naglasiti da te preporuke nisu kvantitativnog, nego kvalitativnog karaktera. Što bi značilo kako se ponavljanjem pojedinog zanimanja kroz godine ukazuje na to koje bi se zanimanje trebalo povećati ili smanjiti, rekla je Jasna Kolar, upravnica vukovarske kancelarije HZZ-a. Na osnovu prognoziranog položaja pojedinih zvanja na tržištu rada HZZ izrađuje Preporuke u pogledu povećanja ili smanjenja broja upisanih učenika i studenata u pojedine obrazovne programe. Preporuke se donose za područje gradova Vukovar i Ilok te opština Bogdanovci, Borovo, Lovas, Negoslavci, Tompojevci, Tovarnik i Trpinja za nivoe trogodišnje i četverogodišnje srednje škole te stručnih i univerzitetskih studija.
Ministarstvo unutrašnjih poslova predstavilo je finansijski plan za ovu godinu, u iznosu od 5,9 milijardi kuna, te sklopilo tridesetak ugovora s domaćim privrednicima, koji će ove godine isporučiti proizvode za potrebe policije i civilne zaštite. Finansijski plan MUP-a veći je za 228,3 miliona kuna, odnosno četiri odsto u odnosu na prošlu godinu, istaknuto je na prezentaciji u MUP-u. Ministar Davor Božinović potpisao je s domaćim privrednicima 30-ak ugovora za nabavu opreme za policiju i civilnu zaštitu, opremu za predsedanje EU te opremu iz EU projekata te za razminiravanje. Ukupna vrednost potpisanih ugovora iznosi preko 289 miliona kuna. “Svi ugovori su potpisani nakon provedenog konkursa, bez direktnih dogovora. Kroz njih se vidi kako sagledavamo budućnost sistema, jer uprkos tome što plate rastu, važno nam je da rastu i sredstva za opremanje sistema”, istakao je Božinović.
Saborski zastupnici pozdravili su smanjivanje nadoknada u domaćim bankama za prekogranična plaćanja u evrima koje se predlažu izmenama Zakona o provođenju uredbi Evropske unije iz područja platnog prometa. Evropskom uredbom se nadoknade za prekogranična plaćanja u evrima izjednačavaju s nadoknadama za odgovarajuća nacionalna plaćanja u valuti države članice kako bi se uklonila nejednakost koja postoji prilikom prekograničnih plaćanja u evrima između korisnika platnih usluga u državama članicama evrozone i onih u državama članicama van evrozone, naveo je državni sekretar u Ministarstvu finansija Zdravko Zrinušić.
Nezavisni saborski zastupnici Marin Škibola i Ivan Lovrinović juče su Državnom tužilaštvu predali krivičnu prijavu protiv odgovornih osoba u Hrvatskoj narodnoj banci za period u kojem je delovalo osam banaka u slučaju Franak i RBA štedno-kreditne zadruge iz Austrije. Ispred DORH-a okupilo se osam saborskih zastupnika i pedesetak građana i predstavnika aktivističkih udruženja noseći transparente te izražavajući nezadovoljstvo samovoljnim ponašanjem banaka i lihvarenjem građana.
Policija je juče pozvala građane da se pridržavaju uputa o čuvanju ličnih podataka i redovno menjaju lozinke jer su u poslednje vreme zaprimili više prijava zbog internet ucena nepoznatih osoba koje traže 950 evra u bitcoinima kako ne bi zloupotrebili podatke i javno ih objavili. “Molimo građane da ne odgovaraju na takve poruke te da ažuriraju lozinke za pristup elektroničkoj pošti”, preporučili su iz MUP-a. Policija je pozvala građane da nikome ne daju svoje korisničke podatke i lozinke niti ih upisuju na sumnjivim internet stranicama. Ipak, ako su to učinili, potrebno je odmah promeniti lozinku koja se odnosi na određeni korisnički račun.