Hrvatski advokat Anto Nobilo je u Novom danu N1 televizije komentarisao optužnice, koje su protiv hrvatskih pilota podignute na sudu u Srbiji. Nobilo je rekao da se o optužnicama iz Srbije još uvek ne zna ništa. Znamo na koji se događaj odnosi, znamo koji su ljudi zahvaćeni, ali ne znamo na osnovu kojih dokaza je optužnica napisana, a sada, vidim, i potvrđena, rekao je Nobilo. Srbija na osnovu svog zakona o univerzalnoj jurisdikciji ima nadležnost za podizanje optužnice protiv pilota, objasnio je advokat i dodao da Srbija ima strašan argument, da 27 godina niko nije istražio ovaj zločin i utvrdio činjenice, pa ako ima elemenata, i procesuiranja. Ne samo to, na zahteve bosanskog tužilaštva, na čijem se teritoriju sve i dogodilo, Hrvatska nije odgovarala. Teško možemo prigovarati Srbima za univerzalnu jurisdikciju, kad 27 godina nismo reagovali, rekao je Nobilo. Dodao je da se tek kad se pročita optužnica, može videti za šta tačno Srbija tereti pilote, nazvavši floskulama izjave da istraga u Haagu nije bila provedena, objasnivši da ona nije bila obuhvaćena ni u jednom predmetu.
Porezna uprava počela je rezidentima Hrvatske, koji prihode ostvaruju u inostranstvu, a oglušili su se na poziv iz februara da ih dobrovoljno prijave, slati službene pozive da se pokreće postupak oporezivanja primanja iz inostransva po službenoj dužnosti, piše Jutarnji list. Porezni rezidenti kojima su poslani pozivi ne mogu više izbeći sankcije za neprijavljivanje prihoda, već im od dana kada im je upućen poziv počinje da teče zakonska zatezna kamata, koja od 1. jula iznosi 5,31 odsto, a sledi im i kazna za neprijavljivanje koja može iznositi od 500 do 30 hiljada kuna. Zasad su pozivi poslani građanima koji ostvaruju najveće prihode, a u septembru, kada se svi vrate s godišnjeg odmora, sledi masovno slanje službenih poziva. Prema neslužbenim procenama, oko 180 hiljada hrvatskih rezidenata ostvaruje prihode u inostranstvu, bilo od nesamostalnog rada, odnosno plate i penzije, samostalne delatnosti, drugog dohotka, kapitala, imovine i imovinskih prava ili drugog izvora. Od toga je za 2021. godinu u zakonskom roku koji je istekao 28. februara inostrane prihode prijavilo 126 158 poreznih obveznika.
U Vinkovcima je posao skeniranja akata o gradnji završen pet meseci pre nacionalnog roka, pa će tako građani do upotrebne dozvole moći doći iz svog doma, brzo i lako, bez odlazaka u institucije, saopšteno je danas iz tamošnje gradske uprave. Ističu da je Upravno odelenje za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoline počelo skeniranje akata o gradnji početkom marta, a završilo ga krajem jula, čak pet meseci pre planiranog roka. Radi se o nacionalnom projektu “Digitalizacija postojećih akata o gradnji na području cele RH”, a u navedenom periodu u Vinkovcima su skenirana 15.323 akta, odnosno više od 50.000 stranica različitih akata o gradnji. Reč je o 10-ak vrsta akata, poput građevinske dozvole, upotrebne dozvole, lokacijske dozvole i slično.
Potpredsednik i saborski zastupnik Socijaldemokrata Domagoj Hajduković rekao je da se ionako nerazvijena pčelarska proizvodnja predloženim Pravilnikom o držanju pčela stavlja na još niži nivo i na marginu poljoprivredne proizvodnje. Na konferenciji za novinare Apel za spas Hrvatskog pčelarstva iz njegove kolevke – Osijeka, Hajduković je podsetio da završava javna rasprava o novom Pravilniku o držanju pčela, koji je zadnji put promenjen 2008., a za kojeg je pristiglo stotinjak primedbi dugogodišnjih pčelara. Ustvrdio je kako se Pravilnikom jednom udruženju- Hrvatskom pčelarskom savezu, želi omogućiti da preko svojih pašnih poverenika budu temeljni autoritet svim pčelarskim udruženjima i proizvođačima. Hajduković smatra da će oni odlučivati po svojoj volji – ko, gde, kada i koliko svojih košnica može da postavi na svoju ili nečiju nekretninu. Tome se, ocenio je, od strane nadležnog Ministarstva sprečava, ograničava i narušava slobodno tržišno takmičenje. Postavio je pitanje zašto Hrvatska poljoprivredna komora, kojoj pčelari plaćaju članarinu, nije predviđena kao autoritet svim pčelarskim udruženjima, a ne da se daju posebna ovlaštenja samo jednom udruženju da ubire članarinu i odlučuje o nečijem pravu.
Službenici stanice saobraćajne policije Vinkovci su u subotu, u ranim jutarnjim časovima, na autoputu Zagreb-Lipovac, na deonici kod Babine Grede, korištenjem uređaja za kontrolu brzine kretanja vozila, utvrdili da je 30-godišnja državljanka Nemačke automobilom marke „Porsche“ nemačke registracije upravljala brzinom od 226 km/h na delu autoputa gde je dozvoljeno 130 km/h. Vozačici je izrečena novčana kazna u iznosu od 5 000 kn i zaštitna mera zabrane korištenja inostranne vozačke dozvole na teritoriju Republike Hrvatske u trajanju od mesec dana.
Članovi Atletskog kluba Maraton Vukovar su proteklog vikenda nastupili na dve trke, u Osijeku i Zagrebu. U subotu je u Osijeku na trci, u sklopu koje su se trčale discipline 7, 14 i 21 km, nastupilo 9 vukovarskih trkača dok je Stjepan Čošić u Zagrebu trčao Noćni Grawe maraton. To mu je ukupno bio 46. maraton ove godine.