Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas je saradnicima u Dvorcu Eltz uručio ugovore poljoprivrednicima s područja Grada Vukovara koji su ostvarili pravo na bespovratne podrške putem Programa bespovratnih podrški u poljoprivredi. Sedmu godinu za redom Grad Vukovar na ovaj način potiče razvoj vukovarskih poljoprivrednika, a ove godine su deljena sredstva od milion kuna, te je 45 poljoprivrednika ostvarilo pravo na 59 podrški. Javni poziv je imao 11 mera kojima se sufinansira 50 odsto prihvatljivih troškova povezanih s aktivnostima u primarnoj proizvodnji te sektoru prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda, a najiskorištenija je Mera 1 koja se odnosila na sufinansiranje nabavljanja mehanizacije i opreme u poljoprivrednoj proizvodnji. Gradonačelnik je istakao zadovljstvo što se velik broj poljoprivrednika javio na konkurs i iskoristio ovu meru. Rekao je da nije mogao da se ne osvrne na najave za jesen i sledeću godinu o poskupljenjima i efektima koji će se preliti na proizvodnju te izrazio nadu da će ova sredstva pomoći da se to ublaži.
Gradonačelnik Penava se danas osvrnuo na najave o zatvaranju bazena u Borovu naselju. Naime, pojavile su se priče da će se, zbog visokih troškova održavanja i poskupljenja energenata, sredinom avgusta zatvoriti unutrašnji, olimpijski bazen, a teretana koja radi u prostorijama bazena, kada počne sezona grejanja. Rekao je da je sve „na stolu” te da konačna odluka nije donešena, ali ako se cene gasa ne spuste, bazen će biti prvi „na udaru”. „Ukoliko moramo birati između škola, vrtića, bolnica i muzeja, grejanje vode u bazenu će prvo otići”, rekao je gradonačelnik Penava.
U prigradskom naselju Lipovača juče je osvećena novoizgrađena bogomolja posvećena Sv. velikomučeniku Prokopiju. U prisustvu mnogobrojnih vernika iz Lipovače i okolnih mesta,čin osvećenja izvršio je vladika osečkopoljski i baranjski Heruvim uz sasluženje sveštenstva iz nekoliko okolnih parohija. Vladika Heruvim se u ime meštana naselja Lipovača zahvalio svima koji su pomogli da to mesto dobije svoju crkvu, prvenstveno srpskim političkim predstavnicima, zastupnicima u Saboru, načelnicima opština, ZVO-u i mnogim pojedincima koji su učestvovali novčanim prilozima ili dobrovoljnim radom. Tom prilikom vladika Heruvim je jereja Sinišu Mićanovića rukopoložio u čin protonamesnika.
Obilaskom aktivnog gradilišta na državnoj cesti D2 kod Sotina, vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić počeo je obilazak aktivnih gradilišta Hrvatskih cesta na području Vukovarsko-sremske županije. Tom prilikom Dekanić se osvrnuo na celokupno stanje drumske infrastrukture na području županije. Naglasio je da se uz ovu deonicu gradi i Sremska granična transverzala Ilok-Šarengrad gde su radovi u toku. Istakao je zadovoljstvo dinamikom radova na gradilištima koji bi prema izjavama izvođača i proceni stručnih osoba trebali da budu završeni kako je i planirano, odnosno do proleća iduće godine. Goran Martinović, rukovodilac osječke Poslovne jedinice Hrvatskih cesta govorio je o tehničkim detaljima rekonstrukcije državne ceste Sotin-Opatovac vredne 19,3 miliona kuna, čiji su investitor Hrvatske ceste, a izvođač Gradnja Osijek. U građevinskom i saobraćajno-sigurnosnom smislu reč je o jednoj od najzahtevnijih deonica zbog brojnih kolotraga. Rekonstrukcijom se menja geometrija ceste, a nivo se spušta tako da će cesta biti u nasipu. Povećava se i projektna brzina ceste uz postavljanje nove horizontalne i vertikalne signalizacije. U toku su i drugi poslovi Hrvatskih cesta na području Vukovarsko-sremske županije među kojima je Martinović istakao rekonstrukciju 14. deonice državne ceste D2 koja ide od Vukovara do graničnog prelaza Ilok, a završena je i rekonstrukcija 4 km državne ceste između Šarengrada i Mohova kao i kilometar ceste u samom naselju Šarengrad. Ostaje za rekonstrukciju Iločka obilaznicu te deo državne ceste između Vukovara i Sotina za šta postoji projektna dokumentacija. Danijela Vranjković, tehnički direktor Gradnje i glavni inženjer gradilištu deonice od Sotina do Opatovca rekla je da se radovi izvode u dve faze. Najavila je da je puštanje u saobraćaj prve faze planirano postavljanjem prvog sloja asfalta do početka septembra, a do izlaska zimske službe nastojaće da se ostvari prohodnost cele deonice.
Nakon što novi Zakon o sigurnosti saobraćaja na putevima, izglasan u Saboru 15. jula, stupi na snagu, svi vozači električnih romobila, rola i rolšua moraće da nose kacigu, a u suprotnom im sledi kazna od 300 kuna. Prema zakonu koji će stupiti na snagu sedam dana nakon objave u Narodnim novinama, ličnim prevoznim sredstvima smatraju se vozila s elektromotorom ne jačim od 0,6 kW i koja na ravnom putu ne mogu razviti brzinu veću od 25 kilometara na čas, a koja nemaju sedeća mesta, kao što su monocikl ili romobil s motornim ili električnim pogonom te segway. Električni romobili koji ne pripadaju u ovu kategoriju, odnosno oni koji voze brže od 24 kilometra na čas – moraju odgovarati standardima i biti registrovani. Električnim romobilima i sličnim vozilima vozači se od sada moraju kretati biciklističkom stazom, a u slučaju da ona ne postoji, mogu se kretati površinama namenjenima za kretanje pešaka te zonama smirenog saobraćaja pod uslovom da se ne kreću brže od prosečne brzine hoda, vodeći računa o sigurnosti drugih. Za vožnju van biciklističkih staza i drugih predviđenih površina kazna će iznositi 500 kuna, a za prekoračenje brzine kretanja kazna je 1000 kuna.